Irományok előző ciklusbeli adatai

Készült: 2024.03.29.14:19:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2000.08.23.), 334. felszólalás
Felszólaló Keleti György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:34


Felszólalások:  Előző  334  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELETI GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretnék az ügy másik vetületéről is beszélni, és gondolom, nyilvánvaló, hogy miről: az olajbizottsággal összefüggő vizsgálatok nemzetbiztonsági vetületéről. Ennek kapcsán szeretném figyelmükbe ajánlani azt a határozati javaslatot, amit szocialista képviselők nyújtottak be, és aminek van egy pontja, amelyik arra kéri a miniszterelnököt, hogy adjon tájékoztatást a parlament számára a különböző rendészeti, rendvédelmi szervek és a titkosszolgálatok olajüggyel és olajbizottsági vizsgálattal kapcsolatos érintettségéről.

Azt gondolom, hogy egy különleges helyzetről van szó, hiszen a parlamentnek ezt joga és kötelessége is megtenni, mert ellentétben az ügyészséggel vagy a bíróságokkal, a parlament úgynevezett kormányzati irányítási ellenőrzést gyakorol, és ennek keretén belül törvényességi felügyeletet és politikai felügyeletet folytat a nemzetbiztonsági szolgálatok fölött.

A nemzetbiztonsági szolgálatok ugyanis súlyosan korrumpálódtak, ha szabad így mondani, olyan folt esett a tisztességükön, amely érdekes módon Szalai Annamária beszédéből persze ez komolytalan, de mégis azt gondolom, hogy volt egy ember, aki megjelent, akinek a kijelentéseit nagyrészt elhitte a közvélemény, és amelyik megmozgatta az állami apparátust, és akiről most sokan azt gondolják, hogy nem kell a szavait komolyan venni. Ez az ember nem más, mint Nógrádi Zsolt.

Igaz, hogy délelőtt ezen az emelvényen a legfőbb ügyész elmondta, hogy Nógrádi Zsolt vallomása alapján milyen ügyészi vizsgálatok folytak. De az, hogy Nógrádi Zsolt mit mondott a titkosszolgálatokról, teljesen érdektelen most a kormánykoalíció számra. Ezt bizonyította a miniszterelnök úr azonnali kérdésre adott válasza is, ezt bizonyította Demeter Ervin tárca nélküli miniszternek az interpellációra adott válasza, és ezt bizonyítja a Fidesz-képviselőknek az a megnyilatkozása, hogy ezt az ügyet nem kell komolyan venni.

Pedig nem másról van szó, ha igaz, amit mondott Nógrádi Zsolt, mint hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok rávették, hogy jelenjen meg a bizottság előtt, kioktatták, hogy mit mondjon a bizottság előtt, felvilágosították, hogy kiket hozzon hírbe, kiket milyen váddal illessen, vagyis magyarán: manipulálja ne csak a közvéleményt, hanem az ügyészséget is, ahol megjelenik és tanúvallomást tesz, és járassa le azokat a politikusokat, akiket a háttérben mozgató személyek jónak látnak.

 

 

(19.20)

 

 

Mert hogy valaki a háttérből mozgatja ezt az ügyet, az egészen biztos, és számos képviselőtársam is utalt erre a hozzászólásában. Nagyon jó lenne tudni, hogy kicsoda. A szolgálatok ugyanis képesek ilyen tevékenység folytatására, ezt úgy hívják, hogy befolyásolási művelet. Elmondom, hogy ez egyébként alkotmányosan hogyan történik. Például egy alkotmánnyal ellentétes nézeteket valló politikai csoport illegális szervezkedést folytat, ahova beépülnek a szolgálat emberei, nagyon helyesen és az alkotmányos előírásnak megfelelően, a nemzetbiztonsági törvény szerint. És amikor megtudják, hogy ez a csoport egy súlyos, valamilyen bűncselekményt kíván végrehajtani, akkor a beépült emberük révén befolyásolják őket, hogy ne tegyék ezt a műveletet, nyilvánvalóan nem fedve fel kilétüket.

Itt is történhet egy ilyen. De amíg ezt a megfelelő szolgálatok, a megfelelő személyek nem cáfolják - és a mi határozati javaslatunk erre vonatkozik többek között és ezért támogatom -, addig el kell hinnünk nekünk is nagyrészt azt, amit a közvélemény jelentős része elhisz, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok mozgatják ezt az embert, készítik fel a háttérben, tréningezik, és ők mondják meg, hogy mit mondjon.

Éppen ezért azt gondolom, hogy rendkívül fontos lenne, ha a parlament kapna egy hiteles tájékoztatást, ha végre bekövetkezne az, aminek be kellene következni, hiszen a nemzetbiztonsági törvény azt mondja: ha a szolgálatok rendellenes vagy törvényellenes, vagy rendeltetésellenes működésére utaló jelek vannak, a nemzetbiztonságot felügyelő tárca nélküli miniszternek vizsgálatot kell folytatni. És nem véletlen, hogy én arra kértem a parlament nemzetbiztonsági bizottságának három képviselője nevében ezt az embert, akivel ugyan nem tudtam beszélni, de üzenetet tudtam hagyni, hogy jelenjen meg a bizottság előtt, és előttünk is tegyen tanúvallomást, mert az alkotmány előírja, hogy minden magyar állampolgár köteles a parlamenti bizottság előtt megjelenni, tanúvallomást tenni és a rendelkezésére álló dokumentumot átadni. Márpedig ez az ember nem kevesebbet állított, mint hogy 18 ezer oldalnyi okmánya van, ebben közel 500 közéleti szereplőről és 130 parlamenti képviselőről. Ha ez igaz, ez egy súlyos törvénysértés, mert parlamenti képviselőkről nem lehet adatokat gyűjteni, még a nemzetbiztonsági szolgálatnak sem, csak akkor, ha erről tájékoztatják például a nemzetbiztonsági bizottság elnökét.

Ez egy olyan garanciális szabály a nemzetbiztonsági törvényben, hogy senki ne próbáljon kutakodni parlamenti képviselők után, pontosan azért, mert a kutakodás általában mindig politikai indítékkal történik. És ha tényleg van a szolgálatoknak olyan adata, amely parlamenti képviselőkre vonatkozik, akkor ezt csak törvénytelen gyűjtés alapján tudták megszerezni. Ezért igenis fontosnak tartom, hogy ha nem rendelt el vizsgálatot Demeter Ervin úr, akkor rendeljen el vizsgálatot a miniszterelnök, mert az ő presztízsét is ez az ügy súlyosan kikezdheti. Súlyosan kikezdheti azért, mert olyan levelet írt, amelyet Horn Gyula idézett, és amelyben - egy bekezdést mondok belőle - azt mondja a miniszterelnök úr: "Megfontolásra javaslom, hogy az előző kormány kormányfőjét, belügyminiszterét, pénzügyminiszterét és nemzetbiztonsági ügyekért felelős miniszterét érintő vizsgálatokat inkább az Országgyűlés folytassa le." Miféle vizsgálatot? Előbb a miniszterelnök úr adjon egy utasítást egy vizsgálat lefolytatására a jelenlegi nemzetbiztonsági szolgálatok körül állítólag kialakult ügyek kapcsán. Azt gondolom, ha ezt nem teszi, a szolgálat elveszíti azt a társadalmi bizalmat, amely jelenleg körülötte még megtalálható. És azt gondolom, ha ezt nem teszi, akkor a szolgálatot és az ott dolgozó embereket vádolja Nógrádi Zsoltnak minden kijelentése, amelyet ebben az ügyben a nemzetbiztonsági szolgálatok érintettsége kapcsán elmondott.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  334  Következő    Ülésnap adatai