Készült: 2024.03.28.14:18:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2012.10.29.), 68. felszólalás
Felszólaló Gúr Nándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:08


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÚR NÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Eszement államosítási gyakorlat folyik az országban, akkor, amikor fogyatékos vagy pszichiátriai intézetek sokaságát, ellátó központok sokaságát, úgy 60-at, nagyjából 4684 főt érintően hoznak intézkedéseket, akkor, amikor mindezek mellett, mondjuk, a gyermekotthonokat, 119-et 3331 főt érintően akarnak változásokat hozni, államosítási irányba történő változásokat, akkor az emberben felvetődik a kérdés, hogy miről szól ez a történet. Emberről szól vagy épületekről szól? Sok-sok milliárd forintról, amivel ezek az épületek bírnak? Ezeknek majdani esetleges elidegenítéséről?

Miről szól ez a történet? Feladatelvételről, amely feladatelvétel azt követően forráselvételt is magával hoz? Persze adott esetben még olyan típusú és mértékű forráselvételt is, ami a korábban adott normatívákat meghaladja. Nagyjából ezek a gondolatok vetődnek föl az ember fejében ilyenkor. És hát persze az is felvetődik, hogy amikor a 2013-as költségvetést olvasgatjuk, hogy ha ezek az államosítási folyamatok végbemennek, akkor mivel kell szembenézni, a kieső források fedezete hol jelenik meg. Van már tapasztalásunk belőle, hiszen a megyei önkormányzatoktól átvett intézmények kormányhivatalok irányába történő átvételét követően nagyjából 20 milliárd forintnyi forráskieséssel párosultak.

Ha végigvesszük csak azt az intézményi rendszert, amit az előbb felsoroltam, annak az államosítása kapcsán gyakorlatilag mintegy 70 milliárd forintot keresünk annak érdekében, hogy a kieső források pótlása megtörténjen. Hol vannak ezek a pénzek? Hogyan és miképpen lesznek ezek az intézmények finanszírozottak az emberek érdekében? Azt szeretném kérdezni mindezek mellett, hogy látom azt a fajta törekvést, ami az egyházak irányába való nyitást jelenti e tekintetben. Nekem az egyházakkal nincs bajom. Nem az egyházakkal van bajom, hanem azzal van bajom, hogy ha valami, mondjuk, kétszer olyan költségteherrel finanszírozottan működik. Nekem azzal van bajom, ha a kieső önkormányzati finanszírozási többleteket adott esetben az egyházak nem tudják, tételezzük fel, rosszabb esetben nem akarják hozzátenni a finanszírozási háttér biztosításához.

A kérdésem tehát igazából ezek köré fonódik. Miért akarják önök erőszakoltan, akár a fogyatékos, akár a pszichiátriai, akár a gyermekgondozási intézetek irányába az államosítást véghezvinni? Miért akarják önök úgymond az utcára tenni ezeket az embereket, a biztonságukat elvenni tőlük? Miért? Miért mennek olyan irányba, ami erőszakolt módon csak és mondjuk az egyházak irányába terelné a gyermekek gondozásának kérdését? Összességében azt szeretném csak mondani a kérdések mellett, az a bajom, hogy nem látom sem a fedezetét, se nem látom azt a hátterét, ami megadná a normális együttműködés lehetőségét.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Így van. Igaza van. - Szórványos taps ugyanott.)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai