Készült: 2024.03.28.15:53:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2015.05.30.), 122. felszólalás
Felszólaló Demeter Márta (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:50


Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER MÁRTA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy olyan törvényjavaslati módosítás fekszik előttünk, amelyen láthatjuk, hogy híven a Fidesz eddigi politikájához, kötelezettségeket ró megint alkalmazottakra, szabályokat szigorít, viszont semmilyen ellentételezést nem tartalmaz ezekhez képest.

Szeretném kiemelni, hogy egy 2014-es kormányhatározatban döntött a kormány az új hivatásos életpályamodell kialakításáról. Az új Hszt., a rendvédelmi szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény első tervezete, tudjuk, a NAV hivatásos állományára vonatkozóan azt tartalmazta, hogy nem a Hszt. szabályai vonatkoztak volna rájuk. Az Országgyűlés elé végül egy olyan törvényjavaslat került, ahogy láthattuk, amely a jelenlegi szabályozási koncepciót fenntartva fő szabályként a pénzügyőrökre is alkalmazni rendeli a szolgálati törvény rendelkezéseit.

Itt szeretnék visszautalni Riz képviselő úr megszólalására, hiszen azt mondta, hogy mindannyian köszönettel tartozunk és önök is azzal tartoznak a NAV dolgozóinak munkájáért; ezzel messzemenőkig egyetértek, nekem is ez a véleményem.

(15.30)

Viszont amit önök tesznek, az pont ennek az ellenkezője, ugyanis nem szavakban kell elsősorban köszönettel tartozni, az is egy nagyon jó dolog természetesen, hanem tettekben is, ahogy itt az előző vitákban már ez felmerült.

De lássuk, mik a tettek, hiszen a pénzügyőrök kimaradnak az új Hszt.-ben 2015. július 1-jétől előírt illetményfejlesztésből, és az új előmeneteli rendszert sem kell rájuk alkalmazni. Tehát sem illetményfejlesztésben nem fognak részesülni a pénzügyőrök, sem pedig az új előmeneteli rendszer szabályaiban.

Itt szeretném megjegyezni, amit államtitkár úr már említett, hogy közel egy hónapja került elfogadásra az új Hszt. Ennek ellenére már egy hónappal később be is nyújtott a kormány hozzá egy módosító javaslatot, ami különösen felháborító, hiszen az új illetményrendszerre vonatkozó szabályozást 2019-re tervezi kitolni ez a módosítás. Tehát már egyébként ezzel a Hszt.-módosítással is probléma van. De mi most nem erről a törvényről beszélünk, hanem a NAV-törvény módosításáról.

Így tehát összefoglalnám az eddigi lényegét. A pénzügyőrök illetményére és előmenetelére vonatkozóan semmilyen rendelkezést nem tartalmaz a NAV-törvény módosítása és a Hszt. szabályainak átvezetése.

Ahol kifejezetten szigorítást jelent a hatályos szabályozáshoz képest ez a módosítás, azok a következők.

A hatályos szabályozás szerint a pénzügyőr beleegyezése nélkül háromévenként összesen 6 hónap időtartamra vezényelhető szolgálatteljesítésre más helységbe. A javaslat szerint, ami előttünk fekszik, ez a korlátozás évenként 4 hónapra módosulna.

Az új Hszt. szabályozását átvéve a javaslat csak akkor teszi lehetővé a munkakörének ellátására alkalmatlanná vált pénzügyőr felmentését, ha a felajánlott beosztást méltányolható okból utasítja el. Ha az elutasítás indoka nem méltányolható, akkor úgy kell tekinteni, hogy egyébként a pénzügyőr lemondott a szolgálati jogviszonyáról.

Néhány tekintetben ez a módosítási javaslat, ami előttünk fekszik, még az új Hszt.-nél is sokkal kedvezőtlenebb rendelkezéseket tartalmaz. Mint például az új Hszt. szerint, amennyiben a hivatásos állomány tagja egészségi, pszichikai, fizikai alkalmatlansága esetén alkalmatlannak bizonyul, akkor az ellenőrzést határidő kitűzésével meg kell ismételni. A javaslat szerint azonban a pénzügyőrök esetében nincs helye megismételt vizsgálatnak.

Továbbá több olyan tárgykörről, amelyeket az új Hszt. szerint rendeletben kell szabályozni, a javaslat szerint a NAV elnöke által kiadott foglalkoztatási szabályzat rendelkezik.

Az új Hszt. szerint a vezénylés vagy a rendelkezési állomány megszűnése után a munkáltató a hivatásos állomány tagjának a végzettségének megfelelő és a korábbi beosztásával azonos besorolású beosztást köteles felajánlani. Abban a javaslatban, ami előttünk van, a pénzügyőrök esetében csak az iskolai végzettségnek megfelelő új munkakör felajánlását garantálja, az azonos értékű munkakört pedig nem.

Tehát azt gondolom, hogy rendkívül méltatlan az, hogy a pénzügyőrökre az új Hszt. összes szigorítását alkalmazni akarja a kormány, de közben teljesen kihagyja őket a többi hivatásosnak járó illetményfejlesztésből. Azt gondolom, az illetményfejlesztés például egy méltó módja lenne a köszönet kifejezésének.

Az új előmeneteli rend és illetményrendszer nélkül a pénzügyőrök az új Hszt. minden hátrányát megkapják és semmilyen előnyét annak a törvénynek. Különösen felháborító, hogy egyes pontokon még az új Hszt.-től is szigorúbb szabályozást tartalmaz a javaslat, amint azokat az előbb fel is soroltam.

Továbbá a javaslat több olyan rendelkezést is tartalmaz, amelyek mind a Hszt.-ben, mind pedig a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvényben megtalálhatók. Foglalkoztatási szabályzat helyett a pénzügyőrök esetében is indokolt minden olyan tárgykört jogszabályban rendezni, amelyekre az új Hszt. miniszteri rendelet megalkotását írja elő. Az pedig érthetetlen, hogy az új Hszt.-től eltérően az egészségügyi, fizikai, pszichikai okokból alkalmatlannak minősített pénzügyőrök esetében a javaslat miért nem teszi lehetővé az új vizsgálat lefolytatását.

Szintén elfogadhatatlanok a vezénylés és a rendelkezési állomány megszüntetését követő munkakör felajánlására vonatkozó új Hszt.-től eltérő szabályok.

A régi Hszt.-re utaló merev hivatkozás miatt a javaslat megnyitja a NAV-törvény összeférhetetlenségre vonatkozó rendelkezését is. Nem új szabály, de a Toller-ügy fényében különösen érdekes, hogy a NAV-törvény a vezető munkakört betöltők számára is lehetővé teszi köztulajdonban álló gazdasági társaságnál vezető tisztségviselői, illetve felügyelőbizottsági tisztség betöltését, holott ezt egyébként a régi és az új Hszt. is tiltja.

Az MSZP a büntetőeljárás megindítása esetére előírt bejelentési kötelezettséget már a korábbi jogállási törvények esetében is ellenezte. Ennek az volt az oka, hogy az a javaslat a jelen formájában alkalmatlan a közalkalmazottakkal, hivatásos állományúakkal, illetve a közszolgálati tisztviselőkkel kapcsolatos magasabb elvárások érvényesítésére. Csak arra jó, hogy fenyegetettségben tartsa azokat a foglalkoztatottakat is, akik soha az életben nem fognak bűncselekményt elkövetni.

Tehát összességében elfogadhatatlan és nyilvánvalóan diszkriminatív, hogy az előzetes ígéretekkel ellentétben a pénzügyőrök teljesen kimaradnak mind az illetményfejlesztésből, mind pedig az előmeneteli rendszer változtatásából, biztosításából, amit egyébként a hivatásos állományúak megkapnak. Ilyen körülmények között az is felháborító, hogy az új szolgálati törvény összes megszorítását ‑ itt a vezénylési szabályokra is gondolunk ‑ ki akarják terjeszteni a pénzügyőrökre.

Ezért az MSZP határozottan ellenzi a törvényjavaslat elfogadását, és azt kérjük a kormánytól, hogy dolgozza ki és terjessze elő az Országgyűlés elé a pénzügyőrök új előmeneteli és illetményrendszerét.

Továbbá több módosító javaslatot adtunk be ehhez a törvénymódosításhoz; természetesen azt kérjük, hogy támogassák ezeket a módosító javaslatokat.

Egyik módosító javaslatunk azt a célt szolgálja, hogy a közszolgálati jogviszonyra és hivatásos szolgálati jogviszonyra vonatkozó törvények a NAV állománya esetében is a lehető legteljesebb mértékben érvényesüljenek. Egyik módosító javaslatunk szerint itt az egészségügyi, pszichikai és fizikai alkalmatlansággal kapcsolatos felmentés tekintetében nem tartjuk elfogadhatónak sem a méltányolható ok megnevezést, sem pedig az önhiba megjelenítését a normaszövegben, hiszen ezek rendkívül szubjektívvá teszik a felmentési szabályok alkalmazását. Azzal sem értünk egyet, hogy a törvényjavaslat nem teszi lehetővé az új vizsgálat lefolytatását, így ezzel kapcsolatban is módosítót adunk be, csakúgy, mint a vezénylési szabályok alkalmazásával kapcsolatban, hiszen ezzel sem tudunk egyetérteni. Azt fogjuk kérni, hogy támogassák a módosító javaslatainkat.

Ez a törvényjavaslat, ami előttünk van, ez a módosítás az MSZP számára nem támogatható. Köszönöm szépen. (Dr. Józsa István tapsol.)




Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai