Készült: 2024.04.26.01:56:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2009.04.20.), 40. felszólalás
Felszólaló Szatmáry Kristóf (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:13


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Kicsit sajnálom, hogy sem a miniszterelnök, sem a gazdasági miniszter nem tud ebben a témában válaszolni, de a téma fontossága, úgy gondolom, nem hagy időt, hogy megvárjuk az ő válaszukat.

A korábbi évek elhibázott gazdaságpolitikája és a tavaly októberben begyűrűzött pénzügyi válság egyik legnagyobb hazai vesztese az építőipar. Ez az ágazat valamikor a magyar gazdaság zászlóshajója volt, több százezer embernek adott megélhetést, jelentősen hozzájárulva a nemzeti össztermékhez. Mára azonban ez a szám a 2006-osnak kevesebb mint fele - mármint az ágazat kibocsátása -, az elmúlt fél évben drasztikusan, havonta 5-10 százalékkal zsugorodott az ágazat, és ma még senki nem tudja, hogy hol van a vége a hanyatlásnak.

A kormányzati cselekvés hiányában az érintettek már tavaly decemberben az Országgyűlés gazdasági bizottságához fordultak. A bizottság a tőle telhető munkát el is végezte, két hónap egyeztetés után kidolgozott és a bizottság elfogadott egy szakmailag egyeztetett válságkezelő programot. Az anyagban szerepel közel harminc olyan pont, amelyben az érintettek azonnali, három hónapon belüli cselekvést kértek.

Tisztelt Miniszter Úr! Azóta eltelt több mint két hónap, és gazdasági miniszterként a miniszterelnök úr szinte semmi érdemit nem tudott a minisztérium munkájában felmutatni az építőipar megsegítésében. Törvényjavaslatok nem születtek, konkrét határozatok nincsenek. Hacsak nem vesszük konkrét intézkedésnek, hogy épp most akarják megszüntetni a lakásépítési támogatásokat, és az ígért áfacsökkentés helyett áfát is akarnak emelni. Eközben a lánctartozások tovább szedik áldozataikat, a finanszírozás továbbra sem megoldott, cégek sora bukik be - épp mai adat, 15 százalékkal nőtt az ágazatban a felszámolások száma az első negyedévben -, a cégek küldik el az alkalmazottakat, a beígért nagyberuházások nagy része áll.

(14.50)

Több cégtől kaptunk olyan észrevételeket, hogy az építőiparban nem a munkahelymegtartás a cél, hanem a különböző hatósági eljárásokba csomagolt pénzbeszedés. Ez lenne tehát a Bajnai-féle átgondolt, és Magyarország érdekét számításba vevő válságkezelés.

A parlament persze eközben a maga ügyrendjében tárgyalja a bizottsági határozati javaslatot. Éppen ma lesz ennek a részletes vitája. Csakhogy ez önmagában, konkrét intézkedések nélkül nem segít az építőiparon. A szakmai érdekképviseletek vezetői a vitában elmondták: ha nem lesz konkrét megoldási javaslat a parlament előtt április elejéig, nagyon nagy probléma lesz az építőiparban. A parlamenti képviselői vitában is elhangzott: március végére ígértek konkrét megoldásokat.

Tisztelt Miniszter Úr! Az lenne a kérdésem, mikor láthatjuk, olvashatjuk végre a konkrét intézkedési tervet, és mi a garancia arra, hogy ha Bajnai miniszterelnök úr gazdasági miniszterként nem volt képes kezelni a problémát, akkor miniszterelnökként erre képes lenne.

Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

(Az elnöki széket dr. Áder János, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai