Készült: 2024.03.28.14:41:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

284. ülésnap (2006.01.31.), 268. felszólalás
Felszólaló Dr. Balogh Miklós (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Kulturális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  268  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BALOGH MIKLÓS, a kulturális és sajtóbizottság előadója: Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! A kulturális és sajtóbizottságban 11 igen szavazattal, 1 nem ellenében, 6 tartózkodás mellett arra szavaztunk január 24-én, hogy Magyarországon a televíziózás a következő években digitális legyen. Megtisztelte a bizottsági ülést Kovács Kálmán miniszter úr, ő maga népszerűsítette a digitális műsorterjesztés szabályairól szóló törvényjavaslatot, érvelt az új törekvések mellett sok tényanyaggal, európai példával.

Törvény és még néhány feltétel teljesítése - ahogy az államtitkár úr is mondta - kell ahhoz, hogy hazánk sikerrel pályázhasson az ENSZ nyári nemzetközi távközlési értekezletén: nyolc frekvenciatartományt, összesen 40 országos csatornának alkalmas sávot öt évre. Az analóg televíziós rendszert 2012-ig Európában felváltja a digitális földfelszíni műsorszórás - ahogy hallottuk itt államtitkár úr előadásában is -, így jobb minőségű tévéműsor lesz az eddigieknél, és új interaktív szolgáltatásokkal bővül a kapacitás.

A digitális műsorterjesztés szabályairól szóló törvényjavaslat célja, hogy elgörgesse az akadályokat a modernizáció elől, s megnyissa a sokszínű médiavilágot, ahogy hallottuk itt, a digitális világot, és lehetővé tegye a teljes vertikumban a digitális televíziózásra való áttérést a kor követelményeinek megfelelően, XXI. századhoz méltó módon. Ez korszakos jelentőségű fordulat, minőségi változás. A tét nagy: lemarad-e Magyarország a digitális világversenyben, vagy tartja a világtempót? Növelni tudjuk-e az esélyegyenlőséget a digitális televíziózás kiterjesztésével, vagy növekszik a digitális szakadék? Eléri-e ez a 30 százalék a lehetőségét annak, hogy a digitális televízióval együtt internetszolgáltatásokhoz is hozzá tudjon jutni? Ha ezt el tudjuk érni, akkor előrelépünk.

Azt gondoljuk, hogy követni kell az Európai Parlament állásfoglalását, mely kimondja és ösztönzi is az országokat - idézem -: az Európai Parlament, mivel az analógról a digitális műsorszórásra való áttérés minden szinten előnyökkel jár, hiszen új és jobb műsorsugárzás biztosítását és több száz megahertznyi, különböző célokra kiosztható primer frekvencia felszabadítását teszi lehetővé, valamint fokozza a piaci versenyt és az innovációt, mivel az Egyesült Államok 2009. január 1-jétől tervezi, Dél-Korea 2010 végére, Japán pedig 2011-re felszámolja az analóg földfelszíni műsorszórást, következésképpen döntő jelentőséggel bír, hogy az Európai Unió ne maradjon le a versenytársaitól. A Bizottság tehát - ahogy itt hallottuk - 2012 elejét javasolja a többi országnak is.

Ha rálépünk a digitalizálás útjára, mint a többi európai ország, lehetővé válik a televíziózásban az, hogy a kínálatból kiválaszthassuk például, hogy milyen filmet akarunk megnézni, bármikor lehívhatjuk a híreket, az időjárás-jelentést s a többi. Ez négypárti támogatottságot igényel, mert vannak olyan elemei - ahogy hallottuk is itt -, amelyek a médiatörvényt érintik. Eddig három párt már jelezte támogató magatartását, de a Fidesz sem fekszik keresztbe, ahogy Sági József képviselőtársam a bizottsági ülésen mondta, finoman jelezte álláspontjukat. Tehát nyilvánvalóan kétharmados törvényt is érint, így ezekre figyelemmel kell lennünk. Az ORTT-nek feladatot ró ki a törvénytervezet, hogy 2006 szeptemberéig legalább öt csatornára írjon ki pályázatot. Az ORTT-nek a frekvenciakiírás további ütemezésében együtt kell működnie a koordinációs bizottsággal - ahogy az államtitkár úr is említette -, és a kábelszolgáltatókra vonatkozó korlátozást eltörölné a javaslat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem véletlen, hogy az egész törvényjavaslatban a 41 paragrafus 19 oldal, 31 oldal pedig az általános és a részletes indoklás. Ez azért van, meg kell magyarázni, hogy miért kell ilyen nagyon fontos döntést hozni - 50 évre meghatározzuk a jövőt -, tehát igen alapos, részletes elemzéssel magyarázza, hogy miért kell ezeket meglépnünk. A törvény keretjellegű azért, hogy lehessen rendeleti úton is majd módosítani a szabályozást a piacfigyelési tapasztalatok felhasználásával.

Mi, szocialisták különösen fontosnak tartottuk azt, hogy figyelembe vegyék, hogy a digitális televíziózásra való átállás mennyire terheli majd a lakosságot, milyen pluszterheket ró a háztartásokra, az e területen működő vállalkozókra. Ha 250 ezer háztartást, mondjuk, negatívan érint, akkor a költségeket kik vállalják s a többi, és úgy gondoljuk, akkor az államnak kell ebben az ügyben segíteni azért, hogy ezek a háztartások is be tudjanak kapcsolódni a digitális televíziózásba.

Tisztelt Ház! A kulturális és sajtóbizottság - amint említettem - 11 igen szavazattal, nem szavazat nélkül általános vitára alkalmasnak tartja, és elfogadásra javasolja a tisztelt Háznak a törvényjavaslatot.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  268  Következő    Ülésnap adatai