Készült: 2024.03.28.11:48:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2010.12.20.), 432. felszólalás
Felszólaló Vágó Gábor (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:59


Felszólalások:  Előző  432  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁGÓ GÁBOR (LMP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A mai médiatörvény-szavazás tekintetében talán még fontosabb az a téma, amelyet fölhoztam, ez pedig az infoszabadság kérdése. Ez pedig azért merült föl, mivel Kövér László a közelmúltban a WikiLeaks kiszivárogtatását információs terrorizmusnak minősítette vagy gyermeki csínynek.

Ha a WikiLeaks terrorizmus, akkor soroljunk föl még néhány terroristát: Mély Torok, azaz Mark Felt, aki az elnök hazugságait osztotta meg a világgal? Vagy Jan Karski, aki először számolt be a náci koncentrációs táborokról? Vagy például Deutsch Tamás, aki szabadságát kockáztatva juttatott ki híreket az akkor még diktatórikus Csehszlovákiából.

Az információ szabadsága minden demokrácia alapja, mert felelős döntést csak jól tájékoztatott választó hozhat. Elbeszélgetett párttársával az információs terrorizmus hasznáról? Vagy járt már esetleg felszabadult, demokratikus hazánknál lényegesen virágzóbb Csehországban vagy Szlovákiában?

Hasonlóan értelmetlen az internetes hírközlés érinthetetlenségének tabujáról beszélni. Ez nem tabu, ez egy műszaki tény. Magyarországnál lényegesen gazdagabb országok próbálkoznak hasonló megoldásokkal, és nem túl sikeresek. Az internet ilyen típusára, azaz hogy szabályozzuk az internetet, még senkinek nem sikerült megoldást találnia. Talán ez az új médiatörvény sem fog megoldást találni rá. De térjünk vissza a témára!

Kína mérhetetlenül gazdagabb és jobban felkészült, Szaúd-Arábiában a fejletlen kommunikációs hálózat segíti az információk elfojtását, Észak-Koreában pedig a nem létező hálózat és a totális állami kontroll teszi életveszélyessé a hírek kiszivárogtatását. Ez az a három ország, ahol valamennyire sikeresen korlátozták az internethez való hozzáférést. Azt én nem tudom, hogy Kövér házelnök úr melyikhez tenné hasonlóvá hazánkat, és azt sem tudom meg, hogy a kormány hogyan vélekedik erről, talán majd most. Vallási vagy kommunista diktatúrát szeretnénk? Ugye, egyiket sem?

Demokráciában pedig az internet korlátozása kudarcra ítélt. Néhány ország, például Ausztrália próbálkozott és próbálkozik, de a felhasználók és szolgáltatók ellenállásán nem tudnak úrrá lenni. Amíg a felhasználók saját eszközeiket, saját maguk által írt szoftvereket, saját ötleteiket használhatják, mindig lesz mód a korlátozások kijátszására. Észak-Koreából is jutnak ki hírek, mert az információ szabad.

Kérem, hogy a kormány határolódjon el az ilyen információszabadságot korlátozó kijelentésektől. Az információ szabadsága minden demokráciának fontos alapköve, s ne kezdjük ki ilyen botor nyilatkozatokkal.

Ezúton is köszönöm így hajnali négy után az államtitkár úr részvételét a vitában, és köszönöm mindannak az öt képviselőnek a részvételét, akik megtisztelik azzal, hogy az információszabadságot - mint alapvető emberi értéket - figyelemmel követik. És ennél talán még fontosabb az a tendencia, ami elindul most, az új médiatörvény megszavazásával, ahol pont ezek az információszabadságot garantáló internetes blogok, újságok, internetes bármilyen megnyilvánulási felületek vagy talán pont a Facebook lehet a politikai ellenállás alapja, mivel minden egyes egyéb nyilvánosságot megkérdőjelez és veszélybe sodor ez a médiaszabályozás, amit ma elfogadtunk.

Köszönöm szépen azt, hogy meghallgattak, és várom a tisztelt államtitkár úr válaszát, és még egyszer köszönöm, hogy részt vett ilyen késői órán a vitán.




Felszólalások:  Előző  432  Következő    Ülésnap adatai