Készült: 2024.03.19.08:43:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (2007.11.06.), 24. felszólalás
Felszólaló Dr. Aszódi Pál (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ASZÓDI PÁL, az ifjúsági, szociális és családügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A bevezetővel egyetértve, a társadalombiztosításról szóló 1997. évi LXXXI. törvény módosításáról szól ez a javaslat, amelyet a már hallottak szerint a bizottság megtárgyalásra javasolt. A bizottsági tagok kisebbségben maradt tagjai nevében az alábbi véleményt szabadjon ismertetnem. Nem biztos, hogy időrendi sorrendben mondom, hanem fontossági sorrendben.

Egyértelműnek látszik, hogy az MSZP ragaszkodik ahhoz a sajátos módszeréhez, hogy ha kell, addig szavazunk vagy szavaztatunk egy kérdést a parlamentben is akár, amíg nem az ő akaratuk érvényesül. A javaslat a 2006-ban meghozott kedvező tavalyi törvény eltörlését, szakmai megváltoztatását célozza. Ez a javaslat, egyfelől vitatva az államtitkár úr által elmondottakat, hogy ez a korosztály már megbarátkozott azzal, hogy... - nem barátkozott meg a korosztály semmivel. Az '50-53-ban született emberek úgy tudták, és úgy tudják, hogy ez a törvény most lesz megváltoztatva terhükre, eddig úgy tudták, hogy 59 éves korban majd elmehetnek, egyéb feltételeket most nincs idő felsorolni. Most ezt meg akarják változtatni, pedig tavaly olyan törvény született, hogy 2009. január 1-jétől a férfiak és nők egységesen 59. életévük betöltésekor mehetnek előrehozott nyugdíjba. Egy éve hoztuk, novemberben a törvényt; ezt az öregségi nyugdíjuk csökkentése nélkül tehetik meg, ha legalább 40 év szolgálati időt szereztek. Most ezt a kedvezményt is felezni akarják, a 40 éves szolgálati idő mellett és ellenére.

A javaslat súlyos bizalmatlanságot jelent, államtitkár úr és képviselőtársaim, a nyugdíjasok társadalmában, alkotmányos aggályok is fölvetődnek: hogy lehet egy ilyen kérdésben, mint a nyugdíjas-társadalom alapvető érdekei körében döntéseket hozni úgy, hogy tetszik, nem tetszik, variálok és változtatok, és még idő sincs arra, hogy az egy éve hatályos törvény alapján megfelelő döntéseket tudjak hozni. Nem is hozták meg biztos a szükséges intézkedéseket.

Nem a nyugdíjasok érdeke, a kedvezőbb helyzetbe hozása a cél - majd rátérünk a 2. §-ra -, hanem egyértelműen a költségvetési bevételről van szó. Ezt nem én mondom, a javaslat 2. §-ához fűzött indokolás tartalmazza, hogy az '50-53-ban születetteknél a 60 évre való fölemelése az előrehozott nyugdíjkorhatárnak 120 milliárd bevételt jelent a költségvetésnek. Pénzkérdés, uraim! És pénzkérdés az is, hogy amióta a második Gyurcsány-kormány üzemel és ténykedik, azóta megváltoztatták a nyugdíjak adóztatását, megváltoztatták az előrehozott nyugdíjjal kapcsolatos szabályokat, mint ahogy most szó van róla. A korkedvezménnyel kapcsolatban félrevezető döntést hoztak, mert azt a bizonyos helyzetet a nyugdíjtörvény vonatkozó 1. § 3. sora módosításával nem tették közhírré, hogy a 800 ezer foglalkoztatott ember ügyében a munkáltató fogja fizetni a 13 százalék járulékot négy évre elosztva, és '12-re már az állam ebből is kiszáll. Mindenhol és minden intézkedésben - idő hiányában nem lehet folytatni - a költségvetési bevétel a lényeg. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Majd még lesz szó erről a parlamenti vita során.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

(10.10)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai