Készült: 2024.03.28.15:15:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

164. ülésnap (2012.02.20.),  63-69. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 12:52


Felszólalások:   57-63   63-69   69-76      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a miniszter asszony válaszát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a miniszteri választ 196 igen szavazattal, 90 nem szavazat ellenében, 8 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez: "Meddig B-listázza a kormányzat a gyermekeket nevelőket?" címmel. Z. Kárpát Dániel képviselő urat illeti a szó.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Központi Statisztikai Hivatal nem is olyan régen megcáfolta Matolcsy György (Zaj. - Az elnök csenget.) nemzetgazdasági miniszter szavait, aki azt fejtegette, hogy az egykulcsos adózás "talán" emelte a születések számát is. A makacs tények ezzel szemben azok, hogy 2011 első 11 hónapjában mintegy 2,8 százalékkal kevesebb gyermek jött létre (Derültség a kormánypárti padsorokból. - Közbeszólások: Jött létre!), jött világra, a természetes fogyásunk 36 ezer volt, és tartósan 10 millió alatt található a magyar népesség száma. Emellett nincs olyan kedvező tényező, amely reményeket táplálna a jövőt illetően, százezrekre tehető azok száma, akik nem tudnak kiszabadulni a hitelcsapdából, példának okáért azok a devizahitelesek, akiken nem segít a Nemzeti Eszközkezelő, nem segít a végtörlesztés lehetősége, de az árfolyamgát sem. Emellett a lakhatást elősegítő programok is hiányoznak, nem indultak be, és pontosan a középosztályból lecsúszó vagy már lecsúszott rétegeket sújtja leginkább az az önök által mantrázott egykulcsos adózás, amiről egyébként a nemzetben gondolkodó szakértő közgazdászok is belátták már, hogy adott esetben és adott dimenzióban marhaság is, és kárt is okoz, tehát igencsak illene most már végre felülvizsgálni, felülbírálni. Éppen ezért a Jobbik többször megosztotta már önökkel azon elképzelését, hogy ha egy család nem tudja az amúgy nagyon is támogatandó családi adókedvezményt igénybe venni, tehát nem keres, mondjuk, legalább 280 ezer forintot a dolgozó annak érdekében, hogy igénybe tudja venni ezt a kedvezményt, akkor ezt egy úgynevezett negatív adó vagy jóváírás formájában tegyük elérhetővé a család számára; ne legyen "A" és "B" típusú család Magyarországon, a szegényebb, kevesebbet kereső ember ne kapjon kevesebb családi kedvezményt, mint a tehetősebbek. Teljesen egyértelmű, hogy ez egy nagyon könnyen, nagyon világos módon megvalósítható elképzelés lenne. Megszüntetné azon családok kirekesztését, akik jelen pillanatban nem képesek annyit kapni a munkájukért, mint amennyi megilletné őket. Természetes módon feltételekhez is kellene kötni egy hasonló elgondolást. Nyilvánvaló, hogy tisztességesen dolgozó vagy dolgozni szándékozó emberek részesülhessenek hasonlóban, olyanok, akik a gyermekeiket óvodába, iskolába járatják rendesen, normális módon, és a portájuk rendben tartására is képesek, avagy szándékoznak ezen az úton elindulni. Nyilvánvalóan őket akarja, akarhatja a magyar állam támogatni.

Az viszont tökéletesen elfogadhatatlan, hogy még egy olyan intézkedést, intézkedési sort hagynak életben, amely a tehetősebbeket támogatja. Ugyanígy jártunk egyébként a devizahiteleseknek szánt mentőcsomag esetében, ugyanígy jártunk az egykulcsos adóval is. Minden egyes gazdaságpolitikai komolyabb lépésük a tehetőseket támogatja a középosztályból lecsúszó vagy már lecsúszott személyek kárára. Adódik tehát a kérdés, hogy a népesedési katasztrófa közepén, amikor tudjuk, hogy reprodukció nélkül egészséges gazdaságot sem lehet építeni a jövőben, mi várható a kormányzattól, ha másfél év alatt nem volt képes ezeken a kimondottan kulcsterületeken mérhető eredményt felmutatni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Válaszadásra megadom a szót Szatmáry Kristóf államtitkár úrnak.

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Azt gondolom, megint egy olyan interpellációval állunk szemben, ahol a célokat tekintve talán egyetértés is mutatkozik köztünk, azonban az ön állításai több ponton is az igazságtól egy kicsit távol esnek.

Ha példaként engedi elmondanom, először is hadd utasítsam vissza azt az állítását, miszerint a kormány számára bármely gyermeket nevelő szülő vagy bármely gyermek ne lenne támogatandó. Azt tudom mondani, hogy korábban sosem volt ennyire fontos magyar kormány számára az elmúlt húsz évben a gyermeket nevelők és a gyermekek helyzete, mint a mostani kormány számára.

Ön az interpellációjában néhány olyan dolgot állít, amit viszonylag könnyen tudok cáfolni. Ön azt mondja, hogy a kormány gazdaságpolitikája a gyermekek születését tekintve nem hozott eredményt. Ha ön pontosan megnézi a demográfiai adatokat, az látszik, hogy bár igaz az, amit ön mond, hogy az év első 11 hónapjában összességében csökkent a születendő gyermekek száma, de ha összeveti az első négy hónap adatait az azt követő hat hónap adataival, azt fogja látni, hogy míg drasztikusan csökkent a gyerekek száma az első három hónapban, folyamatosan növekszik a 2010. évhez képest a 2011. év májusától a születendő gyermekek száma.

Ha egy kicsit visszaszámol (Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Játék a számokkal!), hogy a gyermeket vállaló szülők mikor döntik el a gyermekvállalást, akkor pontosan láthatja azt, hogy egy trendforduló van a magyar szülők gyermekvállalását figyelembe véve valamikor a 2010. év közepén. Tehát igenis az a gazdaságpolitika, amely az egykulcsos adó és a gyermekek támogatását ötvözte, meghozta azt az eredményt.

(15.00)

Bízunk abban, hogy ez a tendencia, ami elindult tavaly - a statisztikát meg kell nézni, és az egyértelmű -, ha megnézik, pontosan egy olyan tendencia van, amiben bízunk, hogy tart és kitart. És ha lehet ilyent megfogalmazni, akkor azt is tudom mondani, hogy bízunk benne, hogy a tíz év alatti egymillió munkahelyhez hasonlóan elérünk oda, hogy tíz év alatt egymillió újszülött is lesz, hogy elérhetjük demográfiailag ezt a célt. Mert az azt jelenti, hogy éves szinten százezer magyar gyermek születik, amire sajnos már nagyon-nagyon régóta nem volt példa.

Ön az interpellációjában azt mondja, hogy hitelcsapda ellen nem tesz a kormányzat. Nem akarnám idehozni, hiszen erről sokat vitatkoztunk már; a kormányzat egyik legnagyobb eredménye 160 ezer magyar családnak a hitelcsapdából való kihozatala. Holnap kezdi meg a parlament egyébként a Bankszövetséggel való megállapodás alapján a többi hitelcsapdában lévő magyar család számára is reményt jelentő törvénymódosítás tárgyalását.

Ön azt sugallja, hogy a lakhatást nem támogatja a kormányzat. Ön is tudja, tavaly decemberben elfogadta a kormányzat, hogy a korábbi szocialista vezetés alatt megszüntetett szocpolt újraindítja, és akár 2,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak idéntől egyébként a gyermeket nevelő családok.

Ön azt állítja, hogy a fogyasztás csökkent. Ez sem igaz ebben a formában, a tavalyi évben, ha minimális mértékben is, három év után először növekedett a hazai kiskereskedelmi forgalom, míg egyébként a környező országok majdnem mindegyikében csökkent.

Legutoljára ön azt állítja, hogy a kormány a gyermeket felelős módon nevelő családokat hozta a legnehezebb helyzetbe. Erre egyetlenegy statisztikai példát hadd mondjak önnek, a reálkeresetek alakulását 2011 első három negyedévében. Az egy gyereket nevelő családok reálkeresete 4,1 százalékkal, a kettő gyermeket nevelő családok reálkeresete 11,6 százalékkal és a három vagy annál több gyermeket nevelő családok reálkeresete 18,7 százalékkal nőtt. Húsz év óta nem volt ilyen eredmény.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Államtitkár Úr! Minden tiszteletem mellett arra kérem, hogy ne erőlködjön, ne próbálja a valóságot szépíteni. Magyarországon 36 ezerrel kevesebb ember született, 2,8 százalékos volt a fogyás. Ez tény, ez adatszerűen rendelkezésre áll, ezen nem lehet vitatkozni.

A hitelesek esetében vannak nagyon sokan, akik a Nemzeti Eszközkezelőbe például azért nem férnek be, mert nem eléggé rászorultak. Tehát az egyik szülő például dolgozik, és ez már kizárja őket onnan. Tényszerű, hogy több százezer emberen nem akartak, nem tudtak segíteni, ez is tény. Nem lehet rajta nagyon vitatkozni, hisz ezek az emberek ott vannak, látják, szembesülnek a problémákkal.

A lakhatás tekintetében igen, lehetne kiterjedt programokat csinálni, önök nem ezt csinálták, a szocpol mögött pár milliárd forint van, alig pár ezer családon tud segíteni, amikor százezren kéne. Megtérülő befektetés lenne ez.

A reálbérek pedig adott esetben csökkenhetnek is az idén; ne manipulált statisztikákkal jöjjünk, hanem azt vizsgáljuk meg, hogy az egyes emberek mit éreznek a saját bőrükön!

Mind a népesedés, mind a gazdaság tekintetében elfogadhatatlan az, ami itt elhangzott. Látható, hogy nem jó felé megy az ország ezen a téren sem, ezért nem tudom elfogadni a válaszát; és sajnos nem kaptam választ a negatív adót érintő kérdésemre sem.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az államtitkári választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 201 igen szavazattal, 96 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az azonnali kérdések előtt kettő perc technikai szünetet tartunk. (Rövid szünet. - Számos képviselő távozik az ülésteremből.)

Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk munkánkat. Kérem, foglalják el helyüket vagy pedig a folyosót!

Lukács Zoltán, az Magyar Szocialista Párt képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a nemzetgazdasági miniszternek: "Mit tett a kormány az állásukat elveszítő emberek ezrei érdekében?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Czomba Sándor államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét. (Lukács Zoltán: Tisztelettel elfogadom.) Köszönöm szépen.

Lukács Zoltán képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   57-63   63-69   69-76      Ülésnap adatai