Készült: 2024.04.25.23:56:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2011.11.07.),  43-49. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:32


Felszólalások:   37-43   43-49   49-54      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadja-e az államtitkár úr válaszát.

Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház a választ 200 igen szavazattal, 83 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Z. Kárpát Dániel jobbikos képviselő úr interpellációt nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez: "Otthonteremtés vagy kilátástalanság?" címmel. A képviselő úré a szó.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egy aggasztó tanulmány látott napvilágot a közelmúltban, amelynek értelmében a mai középiskolások és egyetemisták alig 40 százaléka biztos abban, hogy életét Magyarországon éli le, és itt is szeretne dolgozni, tehát nem kacérkodik a kivándorlás gondolatával.

Az elvándorlás ellen ható egyik legjobb fegyver pedig pontosan az otthonteremtés, az otthon biztonságának erősítése, hiszen ez nemcsak könnyebb gyermekvállalást tesz lehetővé, de alapja lehet egy egészséges lokálpatrióta nemzettudatnak is, amely nélkül álláspontom szerint nincsen jövő. Ráadásul ez a gazdasági válság csillapítására is alkalmas eszköz. Éppen ezért a kormányzat által úgynevezett szocpolra és kamattámogatásra félretett 5-6 milliárd forintot a Jobbik kimondottan kevesli, hiszen a kormány ezáltal bevallja, hogy mindösszesen pár ezer családnak, fiatalnak kíván segítséget nyújtani. Álláspontunk szerint sokkal szélesebb körben kellene ezzel az eszközzel élni, bevonván a felújítási, építési munkálatokba a minősített magyar vállalkozásokat. Álláspontunk szerint így legalább 100 ezer munkahely állítható helyre a magyar építőiparon belül, vagy ennyi új munkahely létesítése érhető el. De látható az, hogy pár ezer család megsegítésével, a kapuk bezárásával nem lehet olyan gazdasági és népesedési hatást kifejteni, mint amilyenre Magyarországon ma szükség lenne.

Az is látható és érezhető, hogy a jelenlegi kormányzati tervekből - már amennyit ismerünk belőlük, hiszen a Ház elé még mindig nem kerültek - nem derül ki, hogy a következőkben kiterjed-e ez a tervezet, tehát a lakhatás támogatása a meglévő épület, ház bővítésére, teljes körű felújítására. Vélhetően nem terjedne ki mindezek körére, de látható, hogy egy átlagos magyar fiatal vagy család ma nem újonnan épített lakóparki lakást vagy épületrészt vásárol, hanem leginkább kuporgat, a szükségből teremt magának helyet, esetleg bővíti a meglévő ingatlant. Őket kellene támogatni.

Őket kell támogatni minősített magyar vállalkozások bevonásával, és mivel a kormány sokszor elmondja, hogy nem képes forrásokat teremteni ezen tervei mellé, meg is mondjuk, hogy honnan tegye ezt meg. Megmondjuk azt, hogy az úgynevezett cigányintegrációra az utóbbi 21 év során nagyon sokszor mintha üres kalapba kidobált pénzekből a jövőben el kell hogy határoljunk olyan összegeket, amelyek egyértelműen a magyar jövőt szolgálják. Nem a következő évben, de a következő években mintegy 120 milliárd forint kerülne félretevésre ilyen célokra. Ezt kettébontanánk. 60 milliárdból állítsuk helyre a közrendet vidéken, hiszen western- és Chicago-szerű állapotok dúlnak, ezt meg kell szüntetni, mindenkinek joga van a biztonságos élethez, és ez az elvándorlás ellen ható folyamat, ha megtesszük.

A másik 60 milliárdot viszont egyenesen be kellene csatornázniuk az otthonteremtésbe, magyar vállalkozásokat igénybe véve, teljes magyar gazdasági ágazatokat felélesztve egy vitalizáló, gazdaságélénkítő csomagot produkálva.

A kérdés adódik: milyen a hozzáállásuk a kivándorlás elleni harchoz, és milyen tervekkel rendelkeznek e területet illetően? (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: A kormány nevében Szatmáry Kristóf államtitkár úr válaszol. Parancsoljon!

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Tisztelt Országgyűlés! Azzal kapcsolatban, amit az otthonteremtés támogatásáról mint kiemelt kormányzati célkitűzésről elmondott, csak egyet lehet érteni. Valóban az otthonteremtési programnak, ahogy ön is említette, szélesebb értelemben vett pozitív társadalmi hatásai is vannak.

A romaintegrációval kapcsolatban annyit hadd mondjak: ne essünk abba a hibába, hogy a korábbi időszak programjainak eredménytelenségéből próbálunk következtetést levonni a jövőbeli célok hasznosságáról és szükségességéről.

Ennek érdekében egyébként, mert mi is fontosnak tartjuk az otthonteremtést, többlépcsős otthonteremtési programot indítottunk el. A kormány már döntött a szociálpolitikai kedvezmény és a forintalapú lakáskölcsönhöz jutást támogató kamattámogatás bevezetéséről. Az új szociálpolitikai kedvezmény összeköti egyébként az ön által is fontosnak tartott otthonteremtést a gyermekvállalással, a munkavállalással és az energiahatékonysággal. A terv szerint a gyermekes családok új lakás építéséhez vagy vásárlásához a lakás nagyságának és energetikai jellemzőinek függvényében akár 3,2 millió forint támogatást is kaphatnak. A fiatal házasok a meglévő gyermekek számától függetlenül, ha két további gyermeket előre vállalnak, úgy is kaphatnak támogatást. Tehát a támogatás elérhető lesz a még csak családot tervezők számára is.

A lakás-előtakarékosság szabályait korábban úgy módosítottuk, hogy az állami támogatás segítségével nagyobb saját erő képezhető. A családok számára az otthonteremtés többféleképpen történhet: új lakás vásárlásával, meglévő, de nem megfelelő minőségű lakás korszerűsítésével, tetőtér-beépítéssel, emeletráépítéssel. Ezen lehetőségek közül természetesen minden család a számára optimális megoldást fogja választani. A szociálpolitikai kedvezmény igényelhető lesz emeletráépítés, tetőtér-beépítés, tehát új lakóegység kialakítására is.

Az új szociálpolitika és a kedvező kamatozású, forintalapú hitel lehetőségeivel reményeink szerint sok család tud majd élni. A fő kérdésre, amit itt elmondott: tekintettel arra, hogy a ténylegesen jelentkező forrásigényt a családok egyéni döntése határozza meg, a lakástámogatásokra előirányzott keret felülről nyitott, tehát nincs bekorlátozva, ahogy itt ön elmondta, 5-6 milliárd forintban. A kormány annyit fog erre a célra szánni, amennyi a lakosság részéről ezen igények felmerülése kapcsán jelentkezik.

Ebből következőleg azt kérem öntől is, hogy legyen méltányos a kormánnyal a jelenlegi gazdasági helyzetben, azok a legfontosabb első lépések, amelyek a fiatal magyar családok számára az új otthon megteremtésének feltételét jelenti, elindultak, és ilyen módon a kormány a helyén kezeli és megfelelően próbálja segíteni az új otthon teremtésének ügyét.

Kérem válaszomat elfogadni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a választ.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Államtitkár Úr! Azért nem áll módomban elfogadni a válaszát, mert a legfontosabb dologra nem válaszolt, miszerint honnan kívánnának önök becsatornázni akár több tíz milliárd forintot ebbe a garantáltan megtérülő befektetésbe. Saját kommunikációjuk szerint is másfél év alatt megtérülne országos szinten is egy ilyen vállalkozásélénkítő, gazdaságélénkítő program. Ehhez képest felülről nyitott költségvetésről beszélnek, és egy olyan minimális költségvetési tartalékuk van, amiből egyértelmű, hogy nem lehet ide kiegészítéseket csoportosítani. Ezt el fogja mosni az ár, el fogja vinni a szél.

A matematika pedig egy makacs, fránya dolog, hiszen azt mondja, hogy a 2004-2005-ös építőipari produkcióhoz képest negyed szinten áll most a jelenlegi új építésű lakások szintje. Az építőipar álldogál egy helyben, és ha adott egy másfél év alatt megtérülő befektetés, a Jobbik leteszi ide az asztalra önök elé, hogy hogyan lehetne ezt csinálni, kommunikációs szinten önök is egyetértenek vele, beszédes, hogy ezt miért nem teszik meg.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem a Házat, elfogadja-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a választ 197 igen szavazattal, 85 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Most Borbély Lénárd fideszes képviselő úr következik, aki interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: "Hogyan módosult az ittas vezetésről szóló jogi szabályozás?" címmel. A képviselő úré a szó.




Felszólalások:   37-43   43-49   49-54      Ülésnap adatai