Készült: 2024.04.24.22:04:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

101. ülésnap (2015.10.05.), 205. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:11


Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Végre egy valós kérdésről higgadtan tudunk beszélni itt a parlamentben. Így végül is a kérdések vége felé ez már indokolt lehet.

Nemcsak a diákhitel az a kérdéskör, amelyik felveti ennek a kérdéskörnek az életszerűségét, hanem az is, hogy a devizahiteles probléma vagy a világgazdasági válság is bemutatta, hogy sokan sajnos nem megfelelő pénzügyi ismeretek mellett hozták meg a pénzügyi döntéseiket, és akár ez tíz-húsz évre is anyagi nehézségeket okozott a családjuk gazdálkodásában vagy az egyéni gazdálkodásukban.

Azt is látjuk, hogy a rendszerváltás után nem alakult ki egy olyan pénzügyi ismeret Magyarországon, amelyik a bejövő különböző termékeknek, amelyek ráadásul rendkívül összetettek, bonyolul­tak, már mindenféle más folyamatoktól függenek… ‑ ezeket valaki átlássa és ismerje.

Ezért valóban fontos mindenféle úton-módon a pénzügyi ismereteket növelni a köznevelés rendszerében.

A NAT - ahogy ön is utalt rá - alapvetően a pénzügyi és gazdasági kultúrára mind az 5-8., mind a 9-12. évfolyamokon kitér, pénzintézetek bemutatásával foglalkozik, vállalkozói alapismereteket ad át, az állam gazdasági szerepvállalását mutatja be, a családi költségvetés összeállításával, illetőleg a vállalkozások világával kapcsolatos információkat, ismereteket ad át.

A szabad órakeret terhére pénzügyi-gazdasági kultúra órát lehet bevezetni 7-10. évfolyamon, etikus vállalkozói ismereteket 11-12. évfolyamon, közgazdasági és pénzügyi alapismereteket 11-12. évfolyamon. Ez a rendes tanmenet. Mindemellett tematikus hetet is szeretnénk indítani, sőt már el is indítottunk. Ezt azzal kezdtük, hogy a pedagógusokkal konzultáltunk, „Számoljunk a jövővel” országjárás keretében 250 pedagógus interjújából, megkérdezéséből tudtunk levonni következtetéseket. És a tavalyi évben már elindult a „Pénz7” tematikus hét 650 iskola és 90 ezer diák részvételével, amikor egy hét csak a pénzügyekről szólt, ezáltal adva át új információkat a fiataloknak.

Ez sikeres volt, ezért a pedagógusok továbbképzése és ennek a pénzügyi-gazdasági ismereteket tartalmazó tematikus hétnek a továbbvitele mellett döntöttünk.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai