Készült: 2024.03.29.15:35:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2012.05.14.),  7-10. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 8:21


Felszólalások:   4-6   7-10   11-14      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Pálffy István képviselő úr, a KDNP részéről: "Demográfiai fordulat küszöbén" címmel. A képviselő úré a szó. Parancsoljon!

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Még két éve sincs, hogy itt a parlamentben arról beszéltünk napirend előtt, hogy tízmillió alá csökkent Magyarország lélekszáma - azóta újabb 50 ezerrel vagyunk kevesebben.

Akkor már említettük, beszéltünk róla, a 2011-es költségvetés előtt, hogy csak az a lehetőségünk, hogy a családalapítást, a gyermekvállalást támogatjuk, azt ösztönözzük. Nyilvánvaló volt, hogy olyan adó- és szociálpolitikai intézkedések szükségesek, amelyek elősegítik, hogy a magyar fiatalok családjaiban a vágyott és a várt gyerekek megszülethessenek.

Tisztelt Képviselőtársaim! 2011 júniusától valami változott: megállt ez a drámai népességfogyási trend. Tavaly nyár óta Magyarországon a születések száma lassan-lassan, de biztosan növekedik. A téli hónapokban ugyan volt némi stagnálás, de januárban és februárban ismét kimutathatóan nőtt a megszületett csecsemők száma - a KSH gyorsjelentése szerint 3,3 százalékkal több január és február hónapokban, mint egy évvel korábban volt. Persze nem szabad túlbecsülni az adatokat, de ezek mindenkit örömmel kell hogy eltöltsenek, még akkor is, ha a gyerekszám ezzel is jóval alatta marad a vártnak, a vágyottnak. De a 2010-es mélyponthoz képest, ahhoz képest, amikor a családok reménytelenül belekeseredtek a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányok megszorító politikájába, előreléptünk, az utóbbi tíz hónap alatt - a számok azt mutatják - csaknem kétezerrel több gyermek született, mint a vonatkozó időszakban korábban.

Fogalmazzunk óvatosan, de azért vegyük észre, hogy ezek mögött a pozitív számok mögött a kormány intézkedései ott vannak, ott állnak, elsősorban a hároméves gyes visszaállítása, a személyi jövedelemadó alapjából levonható gyermekkedvezmény, ami körülbelül 100-150 milliárdot hagyott a családosok, gyermekesek kasszájában, továbbá az egykulcsos adórendszer, amely 300 milliárdot, plusz évente 300 milliárdot bízott az emberekre, hogy azok, akik esetleg nem nevelnek gyermekeket, kisebbeket, az unokákat várhassák, és azokat támogathassák, a következő generációkat, illetve azoknak a fiataloknak a kasszájába, akik családalapításra és otthonteremtésre takarékoskodnak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Holnap van a családok világnapja. Ilyenkor - persze nem csak ilyenkor - nagyon sokan figyelnek bennünket, egyrészt hogy a kormány mit tesz, a parlamentben a képviselők mit mondanak, és hogy a sajtóban mit írnak. Ezért egyszerűen értetlenül állok az olyan megfogalmazások előtt, mint ami például legutóbb a Nemzetgazdasági Minisztériumban készült, a Családbarát Magyarországért Mozgalom által jegyzett, Új baby-boom című program alapján jelent meg, pedig aligha hiszem, hogy olvasták volna azt a százhuszonvalahány oldalt, akik ezt a címet adták a tudósításnak, hogy - idézem - "Két minisztérium is versenyt szaporítaná a magyart".

Tisztelt Képviselőtársaim! Szaporítani a nyulakat szokták. Mi nem szaporítani kívánunk, azt - mondom - a nyulaknál szokás, mi nem nézzük kísérleti állatoknak az embereket, mint ez az említett médiaidézet. Ha pedig két minisztérium is - mert itt arról van szó, hogy a Nefmiben is készült egy tanulmány - dolgozik valamin, az miért baj? Miért baj, ha ilyen értelemben a versenyben mérettetnek meg az elképzelések? Miért mondják rögtön azt, hogy nincs a kormányon belül koordináció, ha két elképzelés együtt fut?

Persze az úgynevezett szakértők, ezek a híres független szakértők most sem nyilvánulnak meg, nem fűznek ehhez kommentárt, pedig nagyon sok izgalmas javaslat van ebben az Új baby-boom programban. Hogy a tankönyvieken kívül, tehát a részmunkaidőn, a napközin vagy a távmunkán kívül csak egyet mondjak: a munkába visszatérő anya ne veszítse el a gyest, ha mondjuk, négyórás munkát vállal, kapja meg a gyes 50 százalékát, és ebben az igazságügyi intézmények, az önkormányzatok tudnának példát mutatni. Ehhez tessék hozzászólni, mert az NGM-ben működő munkacsoport koncepciójához most érdemben hozzá lehet tenni mindenkinek a vitaanyagát.

Tehát nem negatív kommentekre, hanem jó szándékú, értelmes, pozitív javaslatokra várunk. Én nem szaporítom a nyulakat sem és a szót sem.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra ismételten Halász János államtitkár úrnak adom meg a szót. Parancsoljon!

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A 2010 májusa óta eltelt két évben valóban demográfiai fordulat ment végbe az országban. A válság hatása és az előző kormány megszorító intézkedései, amelyek a családokat sem kímélték, egészen a tavalyi év közepéig megmutatkoztak a drámaian csökkenő születésszámokban, hiszen a mostani kormány első hivatali éve alatt mintegy 9 százalékkal kevesebb gyermek született, mint egy évvel korábban. Ez a szülés természetes sajátosságait figyelembe véve nehezen róható fel a kormánypártoknak.

Ezt követően azonban egyértelmű fordulat következett be a gyermekvállalási kedvben, hiszen 2011 júniusától idén februárig - eddig állnak ugyanis rendelkezésünkre adatok - több mint négyezerrel, 6,3 százalékkal több újszülött jött a világra, mint a megelőző 9 hónapban.

(13.40)

A kormány által meghirdetett új családbarát politika eredményei tehát egyértelműen láthatóak. Hogyan sikerült elérnünk ezt a fordulatot? Leginkább úgy, hogy olyan intézkedések egész sorát hoztuk, amelyek mind azt üzenik a fiatalok számára, hogy ismét érdemes családot alapítani, gyermeket vállalni. Ezek közül talán a legfontosabb a családi kedvezmény, amelyet idáig 810 ezer szülő, azaz az érintett családok csaknem fele vehetett igénybe, mintegy 160 milliárd forint értékben.

Engedje meg, képviselő úr, hogy pontos százalékos adatokat is említsek, ön is utalt ezekre. 2011-ben az egygyermekes szülők reálkeresete 6,4 százalékkal, a kétgyermekesek reálkeresete 12 százalékkal, a három- és többgyermekeseké 19 százalékkal nőtt, míg a családi kedvezmény nélkül csak 2,4 százalékos lett volna a reálkereset-emelkedés. De nagyon fontos az is, hogy ismét három évre emeltük a gyes jogosultsági időtartamát, megnöveltük a gyed összegének felső határát, bevezettük a kismamák részmunkaidős foglalkoztatása után igénybe vehető járulékkedvezményt, megkétszereztük a gyermekes szülőknek járó pótszabadság időtartamát, amelyet így az apa és az anya egyaránt igénybe vehet, és a fiatalok lakáshoz jutásának támogatására bevezettük az otthonteremtési kamattámogatást, valamint az előző kormány által eltörölt szocpol kedvezményt.

Összességében tehát a fiatalok számára kedvezőbb feltételeket teremtettünk arra, hogy családot alapíthassanak, és gyermeket tudjanak vállalni, és ennek a politikának az eredményei már megmutatkoznak a születésszámokban. Arra törekszünk a jövőben is, hogy ez a kedvező fordulat tovább folytatódjon, és még több gyermek születhessen.

Köszönöm szépen képviselő úrnak a témafelvetést, és kérem, továbbra is támogassa a kormány családokat érintő intézkedéseit. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   4-6   7-10   11-14      Ülésnap adatai