Készült: 2024.04.26.00:30:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2003.02.18.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! A családon belüli erőszak témája valóban egy olyan fontos ügy, amelyben, azt hiszem, nem lehet elégszer megszólalniuk a parlament legkülönbözőbb pontjain ülőknek; egy olyan ügy, amelyet feltétlenül indokolt másképpen kezelni, mint ahogy ezt korábban ebben a társadalomban kezeltük. Ez egy komplex, nagyon súlyos társadalmi probléma, valóban úgy van, ahogy Eörsi Mátyás képviselő úr is nemcsak most, hanem a korábbi megszólalásai kapcsán is, és a nyilvánosság előtt máshol is elmondta, hogy ez már régen nem lehet a magánügye a családoknak, hanem ez igenis a magyar társadalom ügye, és ezt a komplex problémát minden bizonnyal komplexen kell kezelni.

Ön a felszólalásában említette, hogy reggelente azzal nyithatjuk ki az újságokat, hogy milyen tragédiák jelennek meg sorra az ország legkülönbözőbb pontjain, amelyek összefüggenek ezzel a problémakörrel. Én is hadd utaljak egy újságcikkre, anélkül hogy nevesíteném. Néhány nappal ezelőtt megjelent egy publicisztika egy kitűnő szociológus tollából, aki a cikke elején leír konkrét eseteket, ügyeket, és ezeket a konkrét ügyeket mind olyanként említi meg, amikor valamilyen súlyos tragédiák sora zajlott le egy családban, és megoldatlan problémákra utal, majd kifejti az ezzel kapcsolatos véleményét. Én röviden megnéztem ezeket a tényállásokat, hat-nyolc ilyen ügy volt: mindegyik súlyos bűncselekmények sorát valósította meg, nyilván igazak voltak, amiket leírt, semmi kétségem felőle.

Tehát azt tudom rá mondani, hogy az az egyetlen igazán vitatott pont, amelyre ön is utalt ezzel a bizonyos országgyűlési határozati javaslattal kapcsolatban, valóban az, hogy szükséges-e új, önálló büntetőjogi tényállást megvalósítani. Talán csak ez az egy pont van, amiben valamelyest eltér a véleményünk, és nem azért, mert a problémát nem tartjuk nagyon súlyosnak, hanem azért, mert a mai magyar hatályos büntető törvénykönyvnek legalább 16-18 olyan törvényi tényállása van, amely ezekre a problémákra egyaránt választ ad.

De lépjünk túl azon, hogy a családon belüli erőszak önálló tényállás szükségessége mennyire merül fel a Btk.-ban, mert minden más tekintetben egyet tudunk érteni, nevezetesen abban, hogy ezt a problémát komplexen kell kezelni, hogy a kormánynak ezzel külön is foglalkoznia kell. Egyébként ha ön végignéz az elmúlt hónapok törvényalkotásán, és ismeri a jogalkotási tervet, amiről nyilván tudom, hogy így van, akkor könnyen összeszedhetünk olyan törvényeket, amelyeket alapvetően pontosan ezt a témakört célozzák meg. Egyrészt előkészítés alatt áll, és rövidesen a parlament elé kerülhet az úgynevezett nép ügyvédje törvényjavaslat, amely remélhetőleg képes lesz valódi segítséget adni azoknak a rászorulóknak, akik önmaguk nem képesek jogi segítséget igénybe venni.

Júliusban hatályba lép az új büntetőeljárási törvény, amelynek számos rendelkezése próbál segítséget adni - én úgy hiszem, hogy hatékony segítséget fog tudni adni - azoknak a tanúknak, sértetteknek az érdekében, akik félnek a büntetőeljárásban való szerepléstől, mert tartanak egy esetleges megtorlástól. Készül a nemzeti bűnmegelőzési stratégia, amely nagy valószínűséggel még ebben az évben szintén a parlament elé kerülhet.

Ebben az évben január 1-jétől módosult a gyermekek védelméről szóló törvény, amely éppen az adatkezelésre vonatkozóan ad nagyobb szabadságot és lehetőséget a hatóságoknak. Aki ismeri az adatvédelmi törvényt, az pontosan tudja, mit jelent, ha egy ilyen hatóság számára adatkezelési lehetőséget biztosítunk.

Ön is említette, máskor is szóba került már, érdemes megfontolni az úgynevezett távoltartás vagy távolságtartás intézményét. Ez nem egy büntetőjogi kategória, de a hatékonyságát tekintve igenis nagy jelentősége lehet; erre osztrák és a német hatályos törvény nagyon jó eligazítást adhat, folyik ezeknek a törvényeknek a vizsgálata, hogyan lehet beültetni a magyar jogrendszerbe.

És természetesen, az idő rövidsége miatt, a teljesség igénye nélkül: a pártfogói felügyeletről szóló törvény előttünk fekszik, tegnap éjjel is ezt vitattuk itt a parlamentben. Ennek a törvénynek is lesznek olyan rendelkezései, hogy ha valaki ellen megindul a büntetőeljárás, és a pártfogó felügyelőjével kapcsolatba kerül, annak igenis lehetősége lesz arra (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), hogy hatékonyabban lépjen fel, és megvédje ezeket a családokat - védőnők, óvónők, pedagógusok, háziorvosok egyaránt nagyon komoly szerepet kaphatnak ebben az ügyben. Tehát jó, hogy beszélünk erről, egyetértünk, és (Az elnök újból megkocogtatja a csengőt.) megoldást kell találnunk - bocsánat.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai