Készült: 2024.04.26.00:32:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

310. ülésnap (2013.10.14.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:00


Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Harrach Péter frakcióvezető úr, Kereszténydemokrata Néppárt: "Wilfried Martensre emlékezünk" címmel. Öné a szó, frakcióvezető úr.

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt héten távozott körünkből Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke, az a kereszténydemokrata politikus, aki saját hazájában több mint 13 éven keresztül volt miniszterelnök, majd 1992-től az Európai Néppárt elnöke. Mind a nemzeti politikában, mind az európai politikában nagyot alkotott az alatt a fél évszázad alatt, amíg politikai pályája tartott. Minket természetesen elsősorban az európai újraegyesítés érdekében kifejtett tevékenysége érdekel és persze az, hogy Magyarország barátja volt.

Mit is jelent az, hogy ő hiteles európai politikus volt? Nagyon nehéz öt perc alatt azokat az értékeket megnevezni, amelyek érdekében ő küzdött, de ha azt mondjuk, hogy ugyanazok voltak, mint az alapító atyák értékei és értékrendje, akkor közel járunk az igazsághoz, mégis megpróbálom öt mondatban ezt összefoglalni. Az emberi személy méltósága minden politikai döntésnek az alapja kell hogy legyen, az soha nem sérülhet. A társadalom működőképességét szolgálja a szolidaritás elve, és az, hogy a politika és a társadalom különböző szintjei megkapják a mozgásterüket, a szubszidiaritás elvéből fakad. De van még két fogalom, amit meg kell említenünk, hogy egy kereszténydemokrata politikus hitelességét igazoljuk, az egyik a közjó. Ha valaki a politikában szükséges egyéni ambíciót a közjó fölé helyezi, akkor bizony sérül és hiteltelenné válik a mozgása, ha viszont ezt megtartja, azzal a hitelességét bizonyítja. És végül a társadalmi igazságosságot kell említeni, ami azt jelenti, hogy mindenki, a leginkább segítségre szorulók is megkapják azt, ami nekik jár.

Martens mindig a normális és tisztességes politikai magatartást választotta, és ez olyan magaslat, amelyhez nem érnek fel azok, akik nihilista és dekadens magatartásukkal fertőzik az európai közéletet, vagy akik országuk ellen jelentéseket sugallnak, netán az aljas kampányeszközöket csupán technikának nevezik, de említhetném azt a Facebook-bejegyzést is, ami egy bukott miniszterelnök tollából fakadt, konkrétan a kereszténység és szabadság összehasonlítása nemcsak ostobaság, de tájékozatlanság is. Martens Magyarország barátja volt. Itt egy-két eseményre hadd utaljak. Nekünk, KDNP-seknek fontos volt 1989 szeptembere, amit az akkori József Attila Gimnáziumban alakuló KDNP ülésén Martens mondott, ezekkel biztatott minket, és jelenlétével pedig hitelesítette a KDNP újraindulását. Hiszen díszvendég volt ezen a rendezvényen, majd 2006. október 23-án bátorította immár a Fidesz-KDNP szövetséget, de volt olyan üzenete, amely éppen a 2014-es választásokra vonatkozott, mondván, ne térhessenek vissza a sötét idők.

Bizony, a hitelességhez sokszor az őszinte szókimondás is szükséges. Martens példát adott életével, politikai stílusával, magatartásával arra, hogy milyennek is kell lennie egy hiteles politikusnak. Nyugodjék békében! (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönjük szépen. Az elhangzottakra Rétvári Bence államtitkár úr válaszol.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Hadd kezdjem egy idézettel, amelyet nagyon szellemes módon Wilfried Martens önmagáról mondott. Azt mondta: "Egy Volkswagenhez tudnám magam hasonlítani: józan vagyok és megbízható." Így nyilatkozott magáról, és valóban egy igazi európai politikusról beszélhetünk, hiszen aki egy szövetségi állam, Belgium miniszterelnökeként és 20 évig alsó-, majd felsőházi képviselőjeként kezdi a politikai karrierjét, majd pedig utána az Európai Néppárt összefogójává válik, az egy igazi európai politikus. Szinte mindenki pártállástól függetlenül az európai politikai mezőben is ezt mondta róla halála után az utóbbi napokban: a belga miniszterelnököt egy igazi államférfinek nevezte, egyike a föderális Belgium alapító atyjainak, mondta róla Martin Schulz, az egyébként szocialista európai parlamenti elnök, belga és államférfi volt, valamint az Európai Parlament pótolhatatlan vezetője. Jerzy Buzek volt lengyel miniszterelnök, volt európai parlamenti elnök is pótolhatatlannak nevezte az egykori képviselő, képviselőtársa munkáját, és hiánya nyilvánvalóan még sokáig megmarad.

Valóban, amikor ő létrehozta az Európai Néppártot, ezt a rendkívül sokszínű szövetséget, akkor nem is gondolta, hogy milyen sikeres politikai alakulatot tud megalapozni, hiszen az Európai Parlamentnek ma az Európai Néppárt a legnagyobb frakciója, a 754 képviselőből 270-et ez a formáció ad, amit ő hozott létre. A kormányfők közül 13 az Európai Néppárt tagja, köztük a német kancellár, a lengyel vagy a spanyol miniszterelnök is a néppárti családhoz tartozik, az Európai Bizottság 27 biztosa közül pedig 13 az Európai Néppárt tagjai közül került ki, de amint az EU-nak szintén néppárti elnöke van Herman Van Rompuy személyében, ugyanúgy a Bizottságnak is - Barroso elnök úr - ebből a pártcsaládból érkezett a vezetője. Tehát jól láthatóan amit ő akkor létrehozott, az igencsak erős alapokon áll és elég széles körű, hiszen sokfajta politikus fér bele az Európai Unión belül.

Mi, amikor Európáról gondolkozunk, nyilván a martensi értelemben vett értékrendet nézzük, nem csupán egy gazdasági közösség számunkra az Európai Unió, hanem egy értékközösség. Mi Európában, az Európai Unióban hiszünk és nem Brüsszelben, ezt mindig fontos aláhúzni, hiszen nem egy bürokratikus gépezethez szeretnénk tartozni, hanem egy közös értékrendhez. Mi úgy gondoljuk, hogy az Európai Uniónak nem a tagállamokkal szemben kell küzdenie, sokszor akár még néppárti politikus is gondolhatja ezt félre, hiszen úgy gondolja, az a jó uniós működés, amely a tagállami hatásköröket veszi el. Mi úgy gondoljuk, a kormányokkal szövetségben kell tevékenykednie az Európai Unió teljes lakosságáért az Európai Bizottságnak és az egész Uniónak, arról nem is beszélve, amit a frakcióvezető úr is említett, hogy néha azonban nem az Európai Unió, hanem az egyes nemzeti képviselők az Európai Parlamenten belül a saját hazájukkal szemben tevékenykednek.

(13.50)

Az Uniónak ugyanakkor azóta is ugyanaz a problémája, az úgynevezett demokratikus deficit, hogy távol van az állampolgároktól, nem közvetlen az állampolgárok kontrollja, nincs visszacsatolás kellő mértékben az uniós vezetők és az Európai Unió között. Ugyanakkor azt is elmondhatjuk, hogy ebben a közös értékközösségben sok területen már a magyar példa nemcsak a néppárti frakciókra, nemcsak a néppárti kormányokra, de más kormányzatokra is kiterjedt, ők is szimpatikusnak tartották egy-egy javaslatunkat. Itt nemcsak a bankadóról lehet beszélni vagy a chipsadóról, amelyik több uniós országban is megjelent, lefordítva a saját nyelvükre a magyar jogszabályokat, de azt is fontos látnunk, hogy mondjuk, Angliában ugyanúgy a rezsibefagyasztás a kampány egyik előzetes témája, illetve közmunka után vagy közösségért végzett munka után járna csak a munkanélküli-segély Angliában egy bizonyos idő után.

Ezt a fajta értékközösséget tehát Magyarország is meg tudja tölteni értéktartalommal, mi is tudunk javaslatokat tenni. Sokszor valóban összeütköztünk az Európai Unióval, de nézzék végig, tisztelt képviselőtársaim, hogy ezekből a csatákból Magyarország nagyon sokszor diadalmasan került ki, hiszen a telekomadó ügyében megnyertük az Unióval való vitáinkat, a médiatörvény kapcsán már nincsenek uniós kifogások. A bíróságok ügyét szintén rendeztük és megvalósulhatott a magyar bírósági reform, az alaptörvényünk immáron elfogadott uniós szinten is, az egyházügyi törvény tekintetében ugyanezt mondhatjuk, és a túlzottdeficit-eljárás alól is ki kellett hogy engedjen minket az Unió.

Egy nagy küzdelmünk van még uniós szinten, és ez a rezsieljárás, a rezsiharc éve, amelyik még a következő hónapokat is meghatározza. Úgy gondolom, hogy ha ebben az Unió hibás politikát folytat és nem a martensi elven a népet kívánja szolgálni, akkor ez az EU támogatottságát teszi kockára, nemcsak Magyarországon, hanem mind a 28 EU-tagállamban, veszélyezteti az EU támogatottságát, hogyha azt látják, hogy Brüsszelben nem népképviselet zajlik, hanem cégképviselet. Én úgy gondolom, hogy Wilfried Martens sem cégeket akart képviselni, hanem népeket akart képviselni az Unióban.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai