Készült: 2024.04.26.00:45:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap (2008.03.03.), 57. felszólalás
Felszólaló Dr. Kincses Gyula
Beosztás egészségügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:44


Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KINCSES GYULA egészségügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőház! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen a lehetőséget, hogy itt is eloszlassam azokat a félreértéseket, amelyeknek ezek szerint ön is áldozata lett.

Nincs tudniillik arról szó, hogy egyrészt a háziorvosoknak vagy egyáltalán az egészségügyi szolgáltatóknak a társadalombiztosításból való bevétele csökkent volna a vizitdíj kapcsán. A háziorvosi rendszerre 2006-ban 63,4 milliárd, 2007-ben 66,2 milliárd, 2008-ban pedig közel 70 milliárd forint kerül kifizetésre, tehát nem került visszavonásra egy fillér sem. Nem arról van szó, hogy az állam elvesz pénzt, és ezt a lakossággal akarja kifizettetni, pótoltatni.

A másik dolog, hogy soha nem mondtuk azt, hogy az alapellátásba vagy a háziorvosoknak valami iszonyú sok pénz kerülne, amivel nem tudnak mit kezdeni, az alapellátásban minden fillér jó helyen van, ugyanakkor 25 százalék többletbevétel, azt gondolom, jelentős. Miután 25 százalék legális többletbevételről van szó, azon nem lehet csodálkozni, vagy szerintem egyszerűen értelmezhetetlen azon csodálkozni, hogy egy legális bevételt legális bevételként kell kezelni, és attól függően, hogy személyi juttatásra vagy mire használják fel, ezután valamilyen adót kell fizetni. Egy rendes országban ez a dolgok menete, tehát nem ígértünk mást, de ez így van rendjén.

A konkrét kérdésre visszatérve, ami egy sajnálatos eset kapcsán került elő, a következőt kell mondanom: alapértelmezésként egy receptfelírás egy vizitdíj. Ugyanakkor ennek kapcsán lett kiterjesztve az a lehetőség, hogy három hónapra lehet gyógyszert felírni, és így már egyharmad vizitdíj jut gyakorlatilag egy receptre. Az ön példája mutatja azt, hogy ez a bizonyos szakorvosi felírás, amit ön nehezményezett, mennyire fontos. Hiszen ha öt éve szed valaki egy gyógyszert, végre eljut megfelelő szakorvoshoz ennek a rendelkezésnek a kapcsán, és kiderül, hogy nincs rá szükség, feleslegesen szedi azt a gyógyszert, és nem igaz az, hogy minél drágább egy gyógyszer, annál jobb, hanem az a gyógyszer jó, ami arra a betegségre való, tehát igenis erre a dologra szükség van. Ez az egy többletlátogatás valóban többletvizitdíj, de egyébként rögtön ott felírhatja az orvos abban az esetben, ha szükségesnek tartja, és innentől kezdve visszakerül az alapellátásba, ahol már megint három hónapra lehet írni, tehát egyharmad vizitdíj egy receptfelírás.

Az egészségügyi dolgozók vizitdíjmentességével kapcsolatos kérdését nagyon szépen köszönöm, a tárcának alapvető szándéka volt, hogy ebben eredményt érjen el, de részint makrogazdasági, részint pedig alkotmányossági okokból a tárca ebben sajnos vesztett. Tehát nagyon szépen köszönöm a képviselő úrnak ezt a szándékát, és remélem, hogy a népszavazás után, amikor a vizitdíj további sorsáról döntünk, hogy hogyan legyen tovább a vizitdíj, hogyan lehet ezt a rendszert jobbá tenni, akkor ezt a kérdését tudjuk közösen hasznosítani.

Köszönöm, kérem válaszom elfogadását. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai