Készült: 2024.03.28.09:50:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

264. ülésnap (2005.11.09.), 6. felszólalás
Felszólaló Pánczél Károly (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁNCZÉL KÁROLY, az oktatási és tudományos bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A benyújtott törvényjavaslat - nevezzük oktatási salátatörvénynek - bizottsági vitájában az alábbi kisebbségi, ellenzéki vélemény fogalmazódott meg:

Annak idején a kormányprogram kiszámítható viszonyokat ígért az oktatás számára, mint ahogy azt egyébként az oktatás szereplői, a szülők, a diákok, a tanárok és természetesen a gyerekek el is várják, illetve a fenntartók is elvárják ezt a mindenkori oktatásirányítástól és a kormánytól. Kiszámíthatóságot, biztonságot ígértek, helyette bizonytalanság, káosz és érzéketlenség tapasztalható. Képtelenek arra, hogy akár több hónapig is érvényben lévő jogi szabályozás szülessen a magyar közoktatásban. Itt az oktatási salátatörvény, amelyet ma kezdtünk el tárgyalni, de már be van nyújtva sürgősséggel a törvény következő módosítása, mert az a hír járja, hogy a 2005-ös költségvetési törvényben elfogadott közoktatási törvénymódosítás az Alkotmánybíróság előtt fekszik. A tárca jogszabály-előkészítő munkája, a kapkodás, az átgondolatlanság és a rossz szakmai színvonal miatt folyamatos a jogi bizonytalanság az oktatásügyben.

Nézzük azt, hogy miért is van szükség erre a mostani törvénymódosításra! Azért van rá szükség, hogy legalizálja a kormány által benyújtott költségvetés törvénytelen voltát, hogy megszüntesse a törvény 118. §-ában lévő költségvetési garanciát, ami eddig életben volt, a 2006-os költségvetésben ugyanis a kormány érzéketlen módon milliárdokat von ki az oktatásból. Minden óvodás és iskolás után 10 ezer forinttal kevesebbet ad a fenntartóknak, 14 normatívát megszüntetnek, 25 milliárd forintot vonnak ki az oktatásból, drámai mértékben csökkentik a művészetoktatás támogatását: a zeneművészeti ágon ez 24 százalék, egyéb művészeti ágban 32 százalékkal csökken a normatíva, de nem járnak jobban a kollégiumok sem. Ez a normatívacsökkenés önmagában is aggályos, sőt bűn, hiszen éppen a legrászorultabbakat bünteti: a kistelepüléseken élőket, a kollégiumban lakókat, ezek után luxus lesz a zenei képzés, a színjátszás vagy éppen az erdei iskola. De ezen túl ez a csökkenés az ÁSZ megállapítása szerint is közoktatási törvénybe ütköző.

A kormány a benyújtott törvényjavaslat 39. §-ával kívánja törvényesíteni a normatívák csökkentését, el kívánja törölni azt a ma még garantált finanszírozási feltételt, amely szerint a támogatás összértéke nem lehet kevesebb az előző évinél. Mindezt úgy teszi a kormány, hogy eltitkolta a társadalmi partnerek és szakmai szervezetek elől, hiszen a bizottsági ülésen kiderült, hogy az egyeztetésben ez a paragrafus még nem szerepelt a törvénymódosításban.

A költségvetési törvényjavaslat el kívánja törölni a 3000-3500 fő közötti kistelepülések támogatását is. Ezt is legalizálnia kell tehát ennek a törvénymódosításnak: az 58. §-ában törlik is a közoktatási törvényből. Törlik a 3000-3500 fős települések támogatását. Ez a kistelepülés-ellenes politika újabb, egyértelmű jele. Miközben a kormányfő vagy éppen itt az államtitkár úr esélyegyenlőségről, a szegénység felszámolásáról, a kistelepülési óvodák, iskolák szükségességéről beszél, éppen a legrosszabb helyzetben lévőket, a falvak lakóinak gyerekeit fosztja meg a boldogulás azonos esélyétől.

Mindezekhez képest már elenyésző jelentőségű a szakképzési törvénybe foglalt 9-15 fős szakmai tanácsadó testület kötelező létrehozása előírt feladatokkal, amelyeket majd az iskola fog fizetni. Már most sem látszik kellően átgondoltnak, hogy s mint lesz ez. Vagy ilyen a felzárkóztató oktatás tervezett átalakítása; egy olyan képzési forma tömegesítése felé mutat, amely alacsonyabb szintű, mint a szakiskola. Vagy ilyen a többcélú intézményben tanulók felvétel nélküli továbbhaladása a saját középiskolába, ami hátrányos helyzetbe hozza a máshonnan jelentkezőket. Hosszan lehetne sorolni a módosításban rejlő problémákat, a javaslat legnagyobb bűne mégis a garantált finanszírozási feltétel eltörlése, amely az oktatás minőségének gyors ütemű romlásához vezet.

Kérjük a kormányt, vonja vissza a javaslatot, azt mi általános vitára nem tartjuk alkalmasnak.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai