Készült: 2024.03.29.14:35:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2017.05.29.), 132. felszólalás
Felszólaló Pogácsás Tibor (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:38


Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Magyarország vizekben, ivóvízben és felszíni vizekben is gazdag ország, jelentős vízkészletekkel rendelkezünk, azonban a felszíni vizeink döntő része, több mint 90 százaléka a határon túlról érkezik az országba. S mivel ezek a vizek a határon túlról érkeznek az országba, nyilvánvalóan veszélyeztetettek is. Ezen vizek határon túli tisztaságának a szavatolása a mi érdekünk is, és mindent meg kell tennünk azért, hogy ezeknek a felszíni vizeknek a tisztasága biztosítható legyen, de ugyanakkor azt is látni kell, hogy a határon túli beavatkozás a magyar félnek meglehetősen körülményes és nehézkes.

Az ön által említett szennyezés, illetve általában a Magyarországra érkező folyóvizek kommunális és egyéb hulladékkal való szennyezése miatt folyamatos ellenőrzést végeznek a magyar hatóságok. Így a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság is tartott soron kívüli ellenőrzést, s nemcsak a folyó területén, hanem először megvizsgálták a lehetséges magyar szennyezéskibocsátó forrásokat, így például a vásárosnaményi szennyvíztisztító telepet is, ahol alapvetően rendben találták a dolgokat. Hozzátartozik azért, hogy a vásárosnaményi szennyvíztisztító telep korszerűsítése folyik, s erre a település KEOP-programon forrásokat nyert.

A mellékfolyókon a határon túlról érkező kommunális hulladék szemlátomást jelentős mértékben terheli a folyókat, éppen ezért a szomszédos országokkal és azok képviselőivel egy együttműködési programot fogadtunk el. Csak jelzem, hogy a 2017. évi jeges árvíz idején mintegy 3 ezer köbméter műanyag hulladék, vegyes hulladék került a vízbe, és ennek az összegyűjtése megtörtént. Ugyanakkor a kétoldalú együttműködések keretében az ország mind a hét szomszédos államával kormányközi megállapodást kötöttünk, amely kormányközi megállapodások alapján munkacsoportok jöttek létre, ezek a munkacsoportok pedig a víz minőségét rendszeresen ellenőrzik. Ez természetesen Romániával kapcsolatban is igaz, és Romániával együtt is folyik a víz minőségének az ellenőrzése.

Az ön által is említett szennyezés kapcsán természetesen felvettük a kapcsolatot a román hatóságokkal, kértük a román hatóságoktól a magyarázatot, illetve a mérési eredményeket, hogy román területen mit érzékelnek és éreznek, de erre választ még nem kaptunk. Nyilvánvalóan amilyen szennyeződéseket a vízügy meg tud tisztítani, azoktól a szennyeződésektől a folyóvizek megtisztítása folyamatos, és mindent megteszünk azért, hogy a velünk határos országok a kibocsátást szüntessék meg. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai