Készült: 2024.03.28.16:46:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2015.11.30.),  66-72. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:05


Felszólalások:   60-66   66-72   72-77      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 102 igen szavazattal, 28 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Apáti István, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: „Hányszor két hét kell még a rendhez? Mikor fognak eredményeket felmutatni a kábítószer-bűnözés megelőzése terén?” címmel. Apáti István képviselő urat illeti a szó.

APÁTI ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A parlament 2013-ban fogadta el a nemzeti drogellenes stratégiát. Számos hibája ellenére a Jobbik is előrelépésként tekintett erre a stratégiára, csakhogy már tavaly bekövetkezett az első mulasztás: nem készítették el a vonatkozó cselekvési tervet. Állítólag zajlottak, zajlanak szakmai viták ‑ erről éppen pont a szakemberek nem tudnak semmit. Talán már lehet, hogy a kormány is tárgyalta. Nem lehet arról sem tudni, hogy ez a cselekvési terv milyen kidolgozottsági fázisban van.

Hogy milyen nagy szükség lenne nemcsak tervekre, hanem valós cselekvésekre is, azt a következő lesújtó számok is alátámasztják. Az Európai Drogmonitorozó Intézet idén nyáron közzétett jelentése szerint 2007-2013 között hazánkban 50 százalékkal nőtt a drogfogyasztók száma. Ezzel gyakorlatilag egybecseng a Nemzeti Drog Fókuszpont jelentése is, amely az elmúlt 5 évben meredeken emelkedő számú fogyasztót regisztrált, és 2006-ot követően tavaly érte el a legmagasabb számot hazánkban a drogfogyasztók aránya.

2014-ben 6509 regisztrált kábítószeres bűncselekményhez 6078 elkövető járult, tehát 6078-an követték el ezt a töméntelen mennyiségű bűncselekményt. Az elkövetők több mint 75 százaléka 30 év alatti, éppen ezért kiemelten érdemes foglalkozni, sőt, kell is foglalkozni ezen probléma tárgyalása során a fiatalokkal.

Más felmérések arra mutatnak rá, hogy a 15-17 év közötti középiskolai diákok legalább 20 százaléka próbálta már ki a kannabiszt, ennél jóval többen kezdték el fogyasztani a kannabisznál jóval veszélyesebb herbált és kristályt, amely gyakorlatilag sok esetben a dílerek által sem ismert összetételű, sokszor az utolsó pillanatban felütik különböző altatókkal, erős nyugtatókkal, és lényegében a kereskedők sem tudják, hogy mit adnak el a fogyasztóiknak. Ennek már egyszeri használata is nemcsak függőséget, hanem maradandó idegrendszeri károsodást okozhat, és ezen kábítószerek, dizájnerdrogok hatása alatt rendkívüli mértékben megnövekszik az erőszakos, életellenes, testi épség elleni bűncselekmények száma is.

Fontos kiemelni azt is, hogy 2014-ben kábítószer hatása alatt 4687 bűncselekményt követtek el Magyarországon. Ez nem a fogyasztók, az echte visszaélés kábítószerrel című bűncselekményt elkövetők száma, hanem azok aránya, akik a drog megszerzése érdekében követnek el akár élet elleni, akár vagyon elleni bűncselekményeket, akár a kábítószer hatása alatt bármilyen más egyéb bűncselekményre vetemednek. Ezeknek a bűncselekményeknek a köre rendkívül széles, például a közlekedés rendjét sértő, közlekedés biztonságát veszélyeztető cselekmények is ebbe a körbe tartoznak.

Ez a probléma az egész társadalmat sújtja, származástól teljesen függetlenül, ugyanakkor engedjék meg, hogy kiemeljem Forgách István cigányügyi szakértő tanulmányának egyik részletét, amikor azt mondta, hogy szombat délután fél 5 van, jelen pillanatban Borsod megyében legalább 300 cigány fiatal gondolkozik azon, hogy hogyan, miből fogja megszerezni a kábítószerre valót.

Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy a cigányság, mint a magyarság érdekében kérdezem, hogy mit kívánnak tenni ezen bűncselekményfajták felszámolása érdekében, hogyan kívánják visszaszorítani az egyre inkább elharapózó kábítószeres bűnözést. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Várom mellébeszélésektől mentes, érdemi válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Kontrát Károly államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A nemzeti drogellenes stratégia legfontosabb célja, hogy a kereslet- és kínálatcsökkentési beavatkozások széles körű alkalmazása eredményeképpen 2020-ra hazánkban teljes mértékben szoruljon vissza a kábítószer-használat. Mindezek megvalósítása érdekében a stratégia a korábbiaknál lényegesen nagyobb szerepet szán a családoknak, a helyi közösségeknek, valamint a terjesztőhálózatokkal szemben alkalmazható rendészeti eszközöknek is.

A 2015-2016. évekre vonatkozó szakpolitikai program fő irányvonalai közé tartozik a keresletcsökkentés területén az egészségfejlesztés és az általános drogmegelőzés átfogó fejlesztése, a kezelő-ellátó rendszer, illetve a visszailleszkedés korszerűsítése. Legfőbb célja a pszichoaktív anyagok Magyarországra történő bejutásának, illetve országon belüli kereskedelmének teljes megakadályozása. Ennek érdekében különösen fontos a világhálón elkövetett bűncselekmények megfékezése, továbbá a felnövekvő generációk védelme minden olyan színtéren, ahol a gyermekek, fiatalok fokozott veszélynek vannak kitéve.

Tisztelt Képviselő Úr! A 2015. január 1-jétől hatályos az új pszichoaktív anyaggá minősített anyagokról és vegyületcsoportokról szóló rendelet, amely­nek 1. számú melléklete tartalmazza az új pszichoaktív anyagokat, egyedi vegyületek és vegyületcsoportok formájában. A büntető törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény tartalmazza az új pszichoaktív anyaggal visszaélés elnevezésű bűncselekményt; a 184., 184/D. §-okban határozza meg. Ennek hatálybalépésétől kezdődően minden évben egyre nagyobb mértékben foglal le a rendőrség dizáj­ner­drogokat.

Tisztelt Országgyűlés! Az illegális forgalomban újabban felbukkanó anyagok esetében a rendőrség megtette a szükséges intézkedést annak érdekében, hogy a még listán nem lévő szerek mielőbb listára kerüljenek. Ennek köszönhetően a 2012. év óta hatályos lista módosítása már hét alkalommal történt meg. 2015. július 11-étől a lista olyan átfogó változtatására került sor, amelynek eredményeképpen jelenleg csak egy olyan anyag van illegális forgalomban Magyarországon, ami még nem minősült ellenőrzött anyagnak, azonban ennek a felvétele is folyamatban van, hamarosan meg fog történni.

(15.40)

Tisztelt Képviselő Úr! A rendőrség évek óta kiemelt feladatának tekinti mind a kábítószerek, mind pedig az új pszichoaktív anyagok elleni fellépést. A kormány zéró toleranciát hirdetett a drogfogyasztás, a kábítószer-bűnözés ellen. Bízunk abban, hogy ezt önök is támogatják. Ha ez így van, akkor kérem önt, hogy fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ. Öné a szó.

APÁTI ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm. Tisztelt Államtitkár Úr! Válaszát nem tudom elfogadni, bár nagyon szerettem volna, törekedtem rá, de mégsem tudtam erre rávenni magam. Mégpedig azért, mert a cselekvési terv kidolgozásával adósok maradtak; a kábítószer-üldözéshez szükséges forrásokat ahelyett, hogy növelnék, csökkentik. A rendőrség számára nem adottak az eszközök a bűnözők elfogásához.

Tisztelt Államtitkár Úr! Amikor egy kisvárosban szinte mindenki tudja, hogy a dílerek, a nepperek hol, mikor, kinek milyen anyagot és mennyiért árulnak, és ezt pont a rendőrség nem tudja, akkor az kérdéseket és gyanakvást vet fel. Távol áll tőlem, hogy a déli határokon vitézül helytálló rendőrökbe bele akarnék szállni, de itt vagy szakmai vagy eszközrendszerbeli vagy egyéb problémák merülnek fel. Ez a probléma, a dizájnerdrogok problémája főleg a fiatalokat sújtja. Jóval olcsóbban besze­rezhető, mint a jó minőségű alkohol, éppen ezért fillérekből gyakorlatilag bekábulnak a fiatalok, maradandó károsodásokat elszenvedve, sokszor egy egész életpályát derékba törve.

Úgyhogy ezeket a válaszokat (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), ezeket az anderseni mesébe illő válaszokat éppen ezért nem tudom elfogadni. Nem szavakra, hanem tettekre lenne végre szükség. Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem a tisztelt Ország­gyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Sza­vazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 105 igen szavazattal, 26 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Firtl Mátyás, a KDNP kép­vi­selője, interpellációt nyújtott be a nem­zetgazdasági miniszterhez: „Biztonságban van­nak-e az Astrások?” címmel. Firtl Mátyás kép­viselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   60-66   66-72   72-77      Ülésnap adatai