Készült: 2024.04.26.00:39:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

263. ülésnap (2005.11.08.), 401. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:16


Felszólalások:  Előző  401  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Meglehetősen furcsának tartom, hogy egyes képviselők kifogásolják azt, hogy mások a jövőről beszélnek. Én nagyon fontosnak tartom azt, hogy azt a szerkezetváltási kényszert, amelyet az európai uniós csatlakozás alapján, úgy gondolom, nagyon sokan érzékelnek, kitárgyaljuk. Gőgös képviselő úr is ennek egy nagyon fontos vetületét vetítette előre.

Farkas Sándor a 400 milliárdos költségvetés felosztásával kapcsolatban azt kérte, hogy jobban szeretné, ha ebben a fejlesztési prioritások jobban megmutatkoznának. Én magam is jobban szeretném, képviselő úr. De ha ennek a szerkezetét megnézzük, akkor látható, hogy az Európai Unió determinációja egyre nagyobb. Évről évre nagyobb. Hiszen láthatjuk, hogy a jövő évi költségvetésben már 250 milliárd forint az Európai Unióból jön, ehhez nekünk társfinanszírozási összegeket még hozzá kell tenni. Hozzá kell tennünk a 30 százalék kiegészítési összeget, és marad is, nem is nemzeti céljaink megvalósítására. (Lengyel Zoltán: Az utóbbi.) Ebben a helyzetben, úgy gondolom, esetleg át kellene gondolni, hogy ésszerű-e ebben a kényszerben továbbmenni, vagy esetleg a nemzeti kiegészítés vonatkozásában bizonyos prioritásokra elkülöníteni forrásokat annak érdekében, hogy azokat a célokat mindenképpen segíteni tudjuk, amiket itt megemlítettek a képviselőtársak, a fő ágazati arányok felborulását és egyebeket.

De hogyan várjuk el a termelőktől, hogy ne így reagálják le a mostani támogatási arányokat, amikor a termőföldhasználat alapján kapják meg igazából a nagyobb pénzt, és az állattenyésztés segítésére a környezeti, környezetvédelmi, állatjóléti feltételek megteremtésére pedig látható, hogy bizonyos gazdálkodói körök még azt a támogatást sem veszik igénybe, amelyet egyébként a nemzeti vidékfejlesztési terv tartogat. Ez baljós előjel a vonatkozásban, hogy milyen struktúrában marad meg az állattenyésztés.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  401  Következő    Ülésnap adatai