Készült: 2024.03.29.01:43:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

303. ülésnap (2013.09.17.), 56. felszólalás
Felszólaló Dr. Tapolczai Gergely (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TAPOLCZAI GERGELY, az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság előadója: (Hozzászólását jelnyelvi tolmács közreműködésével teszi meg.)Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság a 2013. szeptember 16-ai ülésén megtárgyalta a támogatott döntéshozatalról szóló T/12099. számú törvényjavaslatot.

(14.00)

Ez olyan törvényjavaslat, akkora jelentőségű törvényjavaslat, mint a 2009. novemberi, jelnyelvről szóló törvény volt. Ezzel szeretném összehasonlítani: ahogy a siketek és nagyothallók számára egy óriási előrelépés volt a jelnyelvi törvény, ugyanígy a mostani törvényjavaslat óriási előrelépés lehet az értelmi fogyatékossággal élő személyeknek vagy a különböző mentális betegségekkel élő személyek számára vagy akár az autista személyek számára.

A most előttünk fekvő törvényjavaslat egy hosszabb folyamat eredménye, tulajdonképpen az 1998. évi, a fogyatékos személyek esélyegyenlőségéről szóló törvénytől lehet ezt eredeztetni és visszatekinteni. Időközben elfogadtuk a fogyatékos személyek jogairól szóló ENSZ-egyezményt is, módosítottuk a polgári törvénykönyvet, és most itt tartunk. Én nem hiszem, hogy pár évvel ezelőtt bárki is gondolta volna, hogy a támogatott döntéshozatal ebben a formában és most itt lesz a parlament előtt.

Azt is látni kell, hogy még mindig nagyon magas a gondnokság alá helyezett személyek száma. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint - a 2011. évi népszámlálás volt az alapja - a fogyatékossággal élő emberek száma Magyarországon 577 ezer fő, ez a népesség arányát tekintve 5,7 százalék. Ezen belül is a gondnokság alatt álló személyek száma 53 830 fő. Ebből a kizáró gondnokság alatt álló személyek aránya 58,2 százalék, a korlátozott gondnokság alatt álló személyek aránya 41,8 százalék. Ez a nemzetközi példával összevetve is nagyon magas szám, úgyhogy időszerű volt ennek a törvényjavaslatnak a megszületése.

A bizottsági ülésen felmerült több kérdés is, például hogy a családsegítő szolgálatok mellett nem lehetne-e bevonni a támogató szolgálatokat is, ezeknek a szolgálatoknak rengeteg tapasztalata van ezen a területen; illetve hogy nem lehetne-e bővíteni a hivatásos támogatók körét. Erre megnyugtató választ kaptunk a kormány részéről.

A bizottság a törvényjavaslatot 18 igen szavazattal, 4 tartózkodás mellett, ellenszavazat nélkül általános vitára alkalmasnak találta.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai