Készült: 2024.04.26.01:24:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2012.12.03.),  33-43. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:54


Felszólalások:   23-33   33-43   43-49      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatal következik. Kérdezem tehát a tisztelt Házat, egyetért-e azzal, hogy a polgári törvénykönyvről szóló T/7971. számú törvényjavaslat részletes vitáját 4 óra 20 perces időkeretben tárgyaljuk. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház 220 igen szavazattal, 74 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett az időkeretre vonatkozó indítványt elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! A korábbi évek gyakorlatának megfelelően az időkeretben tárgyalt részletes vitát ez alkalommal is egy vitaszakaszban tárgyalja az Országgyűlés. Felhívom a figyelmüket, hogy a jövő heti határozathozatalok előkészítése érdekében a részletes vita lezárását követően már nem lehet kapcsolódó módosító javaslatot benyújtani.

Tisztelt Országgyűlés! Most, 14 óra 12 perckor áttérünk az interpellációk, azonnali kérdések és kérdések tárgyalására.

Tisztelt Ház! Ujhelyi István, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzetpolitikáért felelős tárca nélküli miniszterhez: "Meg kell védeni az erdélyi magyarságot?" címmel. A képviselő úré a szó.

DR. UJHELYI ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Látom, a miniszterelnök-helyettes úr ismét nincs itt a helyén, hogy válaszoljon a hozzá tartozó terület kapcsán megfogalmazódott kérdésekre.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke a szövetség egyik rendezvényén úgy fogalmazott, hogy az RMDSZ-nek meg kell védenie az erdélyi magyarságot a Magyar Polgári Párttól és az Erdélyi Magyar Néppárttól. Az RMDSZ elnöke, tekintettel a közelgő romániai parlamenti választásokra, nem pusztán a két erdélyi kis pártra, sokkal inkább a mögöttük álló magyarországi párttámogatókra, a Fidesz-KDNP-re és Kövér László elnök úrnak a legutóbbi romániai önkormányzati kampányba történő durva beavatkozására utalt.

Beavatkozására, de egyben csúfos kudarcára is, hiszen a legutóbbi romániai önkormányzati választásokon a Fidesz és Kövér László házelnök úr által támogatott két kis párt együtt ért el annyi szavazatot, mint az MPP négy évvel azt megelőzően. A negatív kampány ellenére az RMDSZ 55 ezerrel tudta növelni szavazói számát.

És miközben Varga László KDNP-s képviselő úr napirend előtti hozzászólásában a Jobbik károkozásáról beszélt a határon túli magyarság körében, én hadd jelezzem, hogy Orbán Viktor miniszterelnök pávatánca egy gusztustalan násztánccá változott a Nyirőt, Szálasit éltető neonácikkal akkor, amikor tavaly tavasszal (Felzúdulás és közbeszólások a kormányzó pártok padsoraiban: Naaa!) az önök házelnöke (Taps az MSZP padsoraiból.) közpénzből kívánta az újratemetést megszervezni, majd pedig utána az önök minisztériuma a mi gyermekeinkkel akarja kötelezően taníttatni azt a Nyirőt, aki egyébként elfogadhatatlan kellene hogy legyen mindannyiunk számára.

És ez legalább annyira álságos (Moraj a kormányzó pártok padsoraiból.) és annyira hazug, mint Rogán Antal frakcióvezető úr napirend előtti hozzászólása, amikor egyébként pontosan tudja, hogy azért kell néha a Jobbiknak, az MSZP-nek és az LMP-nek közösen aláírnia beterjesztéseket, mert olyan Házszabályt hoztak, hogy az egyes ellenzéki (Közbeszólás a kormányzó pártok padsoraiból: Provokátor!) frakciók önállóan ezt ne tudják megtenni. (Dr. Rétvári Bence: Válaszol rá a Házszabály!)

De nem egyedülálló a romániai helyzet, hiszen a szomszédos országokban az elmúlt két és fél évben nem szerveztek olyan választást (Zaj a kormányzó pártok padsoraiból.), amelybe a jelenlegi magyar jobboldali kormány be ne avatkozott volna. Beavatkozott a választási kampányba, egyoldalú politikai és pénzügyi támogatást nyújtva a neki nem tetsző külhoni magyar szervezeteknek, ugyanakkor az egyes magyar szervezetek életébe, belső döntéseibe. (Sic!) Így volt ez Szlovákiában, így volt ez a Vajdaságban, és így volt ez Ukrajnában is. Még szerencse, teszem hozzá, hogy Piréziában nem rendeznek választást, és ott a magyar kormány nem akar (Derültség az MSZP padsoraiból.) magyar pártokat elindítani. (Közbeszólások a kormányzó pártok padsoraiból.)

Romániában december 9-én tartják a parlamenti választásokat, amelyen várhatóan nagy lesz a részvétel. Az RMDSZ számára ennek a választásnak is nagy a tétje, hiszen a romániai magyarság (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) legnagyobb érdekvédelmi szervezete az eddigi eredményeit... (Az elnök kikapcsolja a képviselő mikrofonját. - Közbeszólások a kormányzó pártok padsoraiból: Lejárt!) ...a romániai magyarság kivívott jogait kénytelen megvédeni. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Képviselő úr, sajnos lejárt az ideje. (Közbeszólás a kormányzó pártok padsoraiból: Ennyi! - Simon Gábor: Figyeljük a kormánypártiakat is!)

Az államtitkár úr válaszol, parancsoljon! (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.) Kevesebb előre le nem írt betoldással kellett volna fűszereznie a beszédét. (Moraj az MSZP padsoraiból.)

Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ön nyilván azért tért el az előre leadott szövegtől, mert tudta, hogy lehet, hogy visszautasítják az ön interpellációját, ha ilyesfajta megjegyzéseket tesz, de azért egy-két dologra hadd utaljak azon kívül, ami az ön leírt, előre leadott szövegében volt.

Egyrészről visszautasítom azt, hogy ön határon túli temetésekkel kapcsolatban egyes emberek alapvető kegyeleti jogait is visszavonná, és megtagadná tőlük azt a lehetőséget, hogy végakaratuknak megfelelően egykori magyar földben nyugodjanak. Van erről egy Antigoné nevű dráma. Abban erről bővebben olvashat, hogy mennyire jár a végtisztesség mindenki számára.

Másrészről pedig, amikor ön azt mondja, hogy kényszerből írnak alá a Jobbikkal együtt különböző indítványokat, és az előző felszólalási körben Bárándy képviselő úr is szemérmesen nem a Jobbik javaslatához csatlakozott, amit Gaudi-Nagy Tamás mondott elsőként, hanem Schiffer frakcióvezető úrhoz (Dr. Bárándy Gergely: Merthogy Schiffer javaslata volt, csak azért...), mert így szebben hangzik, hogy nem a Jobbik javaslatára csatlakoznak föl, hanem az LMP-ére, nos tehát, nem azért működnek önök együtt a Jobbikkal ezekben a kérdésekben, mert megfosztotta volna önöket bármitől is az új Házszabály vagy a kétharmados többség. A '94-es Házszabály szerint is ugyanilyen minimumlimitek lettek volna, ami '94-ben, az önök ideje alatt került ide, a Ház asztalára, és az önök támogató szavazatával lett a Ház belső működési rendje. Ennyit arról, tisztelt képviselő úr, amit az első részben mondott.

Ami a határon túli magyarok kérdését illeti, én őszintén örülök, hogy az MSZP is elkezdett foglalkozni a határon túli magyarokkal, csak az nem előnyös, tisztelt képviselő úr, amikor erdélyi magyar politikusok szavait önök kezdik el magyarázni, és amikor nem mondanak valamit, akkor önök abba belemagyaráznak valamit, hogy azt ők hogyan gondolták; és itt, a magyar parlamentben kezdik azt el értelmezni, hogy hogyan hangzottak el igazából a határon túli szavak. Tudja, ez az, amit mi nem akartunk folytatni, hogy Budapestről mondják meg, hogy mi a határon túli magyaroknak a politikája, milyen nézetet kell képviselniük, itt dőljenek el határon túli magyarokkal kapcsolatos kérdések.

Ami a határon túli magyar pártok versengését illeti, valóban ilyen a demokrácia, hogy vannak bizonyos kérdések, amelyekben különböző nézetek alakulnak ki, és vannak olyan helyzetek, amikor valóban két-három párt is verseng ugyanannak a csoportnak a szavazataiért. Határon túl is ilyen indult el, hiszen vannak pártcsaládok nemzetközi téren is, és egyik az egyikhez, másik a másikhoz húz inkább. Egy ilyesfajta versenyhelyzet alakul ki, amelyik a demokrácia velejárója, tisztelt képviselő úr, nem külső beavatkozás következménye. Sokszor inkább az a külső beavatkozás következménye, ha csak egy párt marad, mint ahogy itt, a parlamentben is volt olyan idő, amikor csak egy párt létezett. Tehát az a lényeg, hogy minél hatékonyabban képviseljék a határon túli magyarok az ottani magyarok érdekeit. És az pedig az adott szituáción és a politikai pártok helyzetfelismerésén alapul, hogy ezt együtt teszik, összefogva, közösen, vagy pedig külön-külön, egymással versengve.

A jelenlegi román kormány összeállításánál és a mostani politikai helyzet miatt valóban egy új helyzet állt elő a korábbi hónapok vagy évek román politikai helyzetével kapcsolatban, és ez indokolhatja valóban az ottani magyar pártok összefogását. És ha ezt az együttműködést prioritásnak tekintik, akkor ezt a szellemiséget a magyar kormánypárt vagy kormánypártok mondták, ha ön figyelt a miniszterelnök úr nyári tusnádfürdői beszédére vagy más megnyilatkozásokra, ezt tudják támogatni.

Ugyanakkor ön más határon túli területekkel kapcsolatban teljesen valótlan állításokat tesz. Egyrészről az ukrajnai választásokkal kapcsolatban ön olyan pártot mond győztesnek, amelyik nem is indult a választáson, hiszen az UMDSZ nem vett részt a választásokon, Gajdos István a Régiók Pártjának, tehát egy ukrán pártnak a listáján indult. Ez a párt 72 mandátumot szerzett (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), ő a 74. helyen volt. Bocsánat, igyekszem rövidre fogni.

A Vajdasági Magyar Szövetség... (Felzúdulás és közbeszólások az MSZP padsoraiból, többek között: Elnök úr!)

ELNÖK: Államtitkár úr, kénytelen rövidre fogni, mert lejárt az ideje!

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Igen. Bocsánat, hogy az érdemi részre nem jutott idő, mert ön annyira eltért az interpellációs szövegétől, de szerintem még folytatni fogjuk.

Köszönöm a türelmét. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

(14.20)

ELNÖK: A képviselő úr viszonválasza következik.

DR. UJHELYI ISTVÁN (MSZP): Én köszönöm meg Rétvári úr nevében a 20 másodperces pluszt, amit házelnök úrtól kapott, hiszen így módja volt kifejteni azt a néhány mondatot...

ELNÖK: Ön is kapott ennyit.

DR. UJHELYI ISTVÁN (MSZP): ...amire én egyértelműen válaszolhatok. Sem az ön válaszát, sem pedig a kormány határon túli magyarsággal kapcsolatos politikáját elfogadni nem tudom. (Felzúdulás. - Dr. Budai Gyula: Nem is kell!) És egy dolgot hadd tegyek hozzá: egyre nagyobb a félelmem (Soltész Miklós: December 5-e!), és egyre inkább hallom határon túl is és itthon is másoktól, hogy egyre nagyobb a félelmük, hogy az egész határon túli manipuláció, amit önök csinálnak, nem szól másról, mint a 2014-es magyar választásokról (Németh Szilárd István: Holnapután december 5-e van!), a 2014-es magyar választásoknak egy elcsalási lehetőségéről. (Dr. Rétvári Bence: Mi az, hogy elcsalás?)

Most figyelmeztetem önöket: látjuk, hogy mi zajlik, látjuk, hogy az új választási törvényben mindaz, amit a határon túli bizonytalan hátterű és nem biztosítható leveles szavazással kapcsolatosan akarnak tenni, az egy elképesztően durva csalás lehet.

Nem fogadom el a válaszát (Az elnök kikapcsolja a képviselő mikrofonját.) és kérem, vigyázzanak arra, hogy a következő két évben... (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Tehát a képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadja-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház 203 igen szavazattal, 51 nem ellenében, 23 tartózkodás mellett a választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Magyar Zoltán, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a vidékfejlesztési miniszterhez: "Igazságot Kajászónak!" címmel. Képviselő úré a szó.




Felszólalások:   23-33   33-43   43-49      Ülésnap adatai