Készült: 2024.04.18.19:27:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2012.11.19.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:26


Felszólalások:   9-12   13-16   17-18      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A Jobbik részéről Farkas Gergely képviselő úr kért szólásra lehetőséget: "Újabb pótcselekvéssel bizonyítja a kormány, hogy a szakadék egyre csak mélyül közte és a fiatalok között" címmel.

Parancsoljon, képviselő úr!

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A múlt héten a kormány "Minden ideköt" címmel egy új kampányfilmet mutatott be a fiatalok itthon tartása végett. Szeretném leszögezni, hogy nem a kampányfilm műfajával van önmagában gondunk, hiszen önmagában az érthető, hogy egy ilyen életérzést átadó filmre szükség van, azonban ez a film egyértelműen egy pótcselekvés, egy torz képet mutat a fiatalokról.

Nagyon jellemző az a tény, hogy a YouTube-os videó alatt, ahová önök feltöltötték ezt a videót, letiltották a kommenteket. Elég nehéz helyzetben lehettek, meg kell vallani, hogy mi a kevésbé kényelmetlen az önök számára, az, hogy letiltanak egy kommentelési lehetőséget, az a kormány, aki mindig is a nemzeti együttműködés rendszerének nevezte magát és a társadalmi konzultációkat helyezte előtérbe, vagy pedig az, hogy szembesülnek az igazsággal. Nem egy könnyű helyzet ez, de azt javaslom, hogy ilyenkor ne a fiatalokban keressék a problémát, hanem nézzenek önmagukba, még akkor is, ha ez nagyon kevéssé jellemző önökre.

De miért is mondom azt, hogy pótcselekvés? Pótcselekvés, hiszen önök néhány apró dolgot tudnak felmutatni a fiatalok érdekében, amelyek szűk társadalmi rétegeket érintenek, amelyekről ha megkérdezik a fiatalokat, 90 százalékuk még csak nem is hallott róla. És ez nem az ő hibájuk, hanem ez egyszerűen azt jelenti, hogy nem széles rétegeket érintő kérdésekkel kapcsolatban próbálják a fiatalokat segíteni.

Nagyon fontos a fiatal gazdákat támogató pályázat, de összességében néhány száz gazdát fog érinteni. Nagyon fontos a fiatal vállalkozókat érintő pályázat, de szintén 100-200 fiatal vállalkozónak fog segítséget nyújtani, és ezzel szemben pedig több százezer fiatal van, akiket viszont érintenek az önök mindenkit hátrányosan érintő intézkedései, legyen szó a felsőoktatásról vagy bármi olyan kérdésről, ami őket rosszabb helyzetbe hozza és a kivándorlásra ösztönzi őket.

Nagyon fontos megemlíteni azt, hogy miért is érzem azt, hogy torz ez a kép, amit a videó sugall. Nagyon fontos a fiatalok számára a szórakozás, úgy, ahogy az önök generációjának is annak idején vagy akár most is fontos, de azért egy torz kép azt mutatni, hogy a mai fiatalok a bungee jumping, a siklórepülés és az akvapark hármasa közül választhatnak, és ez tölti ki az ő szabadidejüket. Ezzel szemben nem foglalkozik a problémáikkal, az oktatásbeli, a munkahely-keresési, a lakhatási problémáikkal, erről egy szót sem hallhatunk ebben a filmben.

Önöknek két nagy bűnük van. Az egyik a koncepciótlanság, az, hogy önöknek nincs egy világos elképzelésük arról, hogy hogyan is segítsék a fiatalokat. Az ennek alapjául szolgáló ifjúsági törvényt önök több éve nem alkotják meg, pont Rétvári Bence államtitkár volt az, aki öt évvel ezelőtt itt a parlamentben sürgette ennek a megalkotását (Dr. Rétvári Bence: Igen.), azóta egy szót nem hallunk erről, bár a tandíjjal kapcsolatos pálfordulásuk óta ez már nem meglepő.

A másik nagy bűnük pedig az, hogy bizonytalanságot okoznak a fiatalok körében. Önök az egyik napról a másikra hozott döntéseikkel, akár az állami férőhelyek számának kialakításában, amit néhány hét alatt hoztak meg, a felvételi lezárulta előtt, vagy éppen azzal, hogy a felsőoktatási intézményektől újabb és újabb pénzt vonnak el, és heteken, egy-két héten belül kell az intézményeknek meghozni drasztikus döntéseket, vagy éppen azzal, hogy újabb és újabb adókat vetnek ki, munkahelyeket sodornak veszélybe, olyanfajta bizonytalanságot sugallnak a fiatalok felé, ami szintén a kivándorlás felé ösztönzi őket. Ezt sugallja számukra, mert sajnos azt kell mondanunk, hogy külföldön kiszámíthatóbb jövő vár rájuk, mint itt, az önök kormányzásának köszönhetően.

(13.40)

De ha már a jól sikerült videóknál tartunk, akkor meg kell említsem a diákhitelnek az egyik kampányvideóját. Néhány héttel ezelőtt annak lehettünk szemtanúi, hogy önök most már nyíltan is a diákhitel felvételére buzdítják a fiatalokat. Az adott reklámfilmben egy fiatal pár van, a férfi kelne fel reggel, és indulna dolgozni, indulna diákmunkába, a nő pedig azzal szólítja meg, hogy hová is mész dolgozni, hiszen már van diákhiteled. Kérdezem önöket, hogy ilyenkor önök belegondolnak-e abba, hogy mire biztatják a fiatalokat. De akár említhetném Hoffmann Rózsa múlt heti felszólalását is, aki szinte örömtáncot járt annak kapcsán, hogy ötezren felvették a diákhitel 2-t.

Kérdezem én, belegondolnak-e önök ilyenkor abba, hogy minek örülnek. Önök annak örülnek, hogy a fiatalok eladósítják magukat. Érdemes lenne ilyenkor megvizsgálni azt, hogy miért is kényszerülnek erre. Azért kényszerülnek erre, mert önök egy irreális, társadalmi igazságtalanságokat eredményező, önfenntartó felsőoktatási rendszert szeretnének megteremteni. Ennek részeként pedig burkoltan bevezették a tandíjat, és emiatt kényszerülnek a fiatalok diákhitelt felvenni. Kérem ezért, hogy foglalkozzunk ezekkel a problémákkal, és mindennek érdekében a Jobbik egy eseti bizottság felállítását javasolja, amelynek feladata lenne a fiatalok kivándorlásának csökkentése érdekében meghozandó intézkedések megtétele, kormány elé tárása.

Kérem ezért, hogy önök ne csak szóban erősítsék a kommunikáció, a párbeszéd fontosságát, ne csak szavakban hangozzon el sokszor a nemzeti együttműködés rendszere, hanem ennek a bizottságnak a felállításával támogassák azt, hogy a fiatalokon tudjunk segíteni. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Ismét Rétvári Bence államtitkár úré a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A videóval kapcsolatban csodálkozva hallgattam az ön szavait, hogy nem lehet kommentelni. Gyorsan felmentem a Facebookra, és megnéztem, hogy ez igaz-e. Hát, eddig 112-en kommentelték, és az utolsó éppen november 15-én 12 óra 34 perckor érkezett egy Novák vezetéknevű úriembertől, aki erősen kritizálja a kormány politikáját. Tehát nemcsak hogy lehet kommentelni, de még ezen túlmenően kormánykritikus álláspontot is meg lehet fogalmazni itt, a facebookos oldalon ezzel a videóval kapcsolatban, ahová feltöltöttük ezt. Tehát bőven, bőven, bőven kommentálható ez, képviselő úr. Több mint százan ezt meg is tették, ön is tegye meg, ha gondolja, nyugodtan. Mondom, kritikus hangvételű kommentárok is bőven találhatók rajta.

Ami magának a videónak a funkcióját illeti: ön is tudja bizonyára, mint ahogy az én köreimben is, az ön körében is nagyon sokan gondolkodnak azon, kimenjenek, ne menjenek, hazajöjjenek, ne jöjjenek haza. Éppen két vagy három hete töltöttük az egyik estét egy barátunkkal, aki 17 éves korunkban ment ki a cserkészőrsünkből. Megkérdeztük, hogy ha most dönthetne, kimenne-e újra. Azt mondta, ha most dönthetne, akkor itthon maradt volna, nem ment volna ki 17 éves korában. (Zaj a Jobbik soraiban.) De most már ott alapított családot, és ott fog sajnos élni, és őt elvesztettük. Ilyen szempontból ez rossz döntés.

De rávilágít arra, amire ez a videó is rá kíván világítani, hogy ez egy nagyon fontos döntés, amit végig kell gondolni. (Folyamatos zaj, az elnök csenget.) Végig kell gondolni minden előnyét, hátrányát, pozitívumát, negatívumát egy fiatalnak, amikor arra adja a fejét, hogy máshol vállal munkát, mennyire lesz ez számára hosszú távon valóban jobb lehetőség, pozitívabb életlehetőség, több munka vagy jobb életszínvonal. Ez a videó azon gondolkoztatja el a fiatalokat, hogy mennyi lehetőségük lenne idehaza, és mennyi mindent vesztenek, barátokkal, családdal vagy akár a Balatonnal és minden mással együtt akkor, ha elhagyják Magyarországot.

Nyilván ez a videó önmagában nem tud meggyőzni senkit arról, hogy maradjon itt, de egy mélyebb elgondolkodásra igenis tud ösztönözni, hogy foglalkozzanak azzal, mennyi hátránya van Magyarország elhagyásának. Ön azt mondta, hogy kevés a kormányzati intézkedés a fiatalokkal kapcsolatban, a fiatalok itthon tartásával kapcsolatban. Nyilvánvalóan mindenki szívesebben tenne még többet a fiatalokért, ugyanakkor úgy gondolom, a kormány igencsak sokat tett azokhoz a lehetőségekhez képest, amik adottak. Nyilván ön is tudja, hogy ha azt az adósságszolgálatot, amit Magyarországnak évről évre vinnie kell, eltörölhetnénk, hétszeresére növelhetnénk a lakástámogatások mértékét. Mert nem az IMF-nek vagy a bankoknak, vagy másoknak fizetnénk vissza az adósságszolgálatot évről évre, hanem ezt kifizethetnénk a fiataloknak, bármelyik évben hétszeresére növelhetnénk a lakástámogatások összegét.

Na de ezt sajnos nem tudjuk megtenni. Viszont mit tudunk megtenni? Például a 25 év alatti pályakezdő fiatalok számára két évre teljesen szociális hozzájárulásiadó-mentessé és szakképzésihozzájárulás-mentessé tettük a foglalkoztatást. Ugyanígy az első munkahely Garancia Alap keretében kidolgoztunk egy olyan konstrukciót, hogy az idén szeptember 1. és december 31. között foglalkoztatott, regisztrált álláskereső fiatalok számára az ő munkáltatójuk támogatásként megkapja a teljes bér és szociális hozzájárulási adó összegét, mindezt a minimálbér kétszereséig. Hol lát ön máshol olyan országot, amely a fiatalok munkához juttatására ilyen programot dolgozna ki, amelynek már az első hónapjában is több ezer fiatal számára nyílt meg új munkahely-teremtési lehetőség?

Nagyon nagy probléma volt a fiatal orvosok elvándorlása, nemcsak a fiatalság szintjén, hanem a nemzetgazdaság és az egészségügy szintjén is. Ezt a problémát évekig görgette maga előtt Magyarország. Ön is látta, hányféle demonstrációjuk volt a rezidenseknek, de ezek az utóbbi hónapokban megszűntek, mert a kormány kidolgozott egy olyan ösztöndíjprogramot, amivel 100 ezer forint plusz ösztöndíjjal tudja itthon tartani ezeket a fiatalokat, hogy valamit javítson a mostani körülményeiken. Akik a közigazgatásba jönnének, azoknak a magyar közigazgatási ösztöndíjprogramot hirdettük meg, szintén azért, hogy megtalálják a helyüket itt a kormányzaton belül. Százezer ember számára, akik kikerültek ugyan az oktatásból, de hiányzik a nyelvi vagy informatikai képzettségük, szintén 95-98 százalékos támogatottságú programot indítottunk EU-s forrásokból. Egy évig automatikusan részletfizetési lehetősége van annak, aki 35 év alatt vásárol ingatlant, és kamattámogatott hitel vehető igénybe lakásvásárláshoz. Illetőleg a parlament napokon vagy heteken belül megkezdi annak a törvényjavaslatnak a vitáját, amely töredékére csökkenti az első lakást vásárló fiatalok számára a fizetendő illeték összegét.

Tudom, képviselő úr, jobb lenne, ha ezek mind nagyobb összegről szólnának, többféle módot lehetne említeni. De ön is láthatja, hogy nagyon sok téren, a munkahelyteremtés, az oktatás, a lakhatás területén, ami a fiatalok legnagyobb problémája, a kormány igenis hathatósan lépett. (Az elnök csenget.)

Köszönöm szépen. (Szórványos taps kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-18      Ülésnap adatai