Készült: 2024.04.26.01:51:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2012.09.17.),  289-301. felszólalás
Felszólalás oka Részletes vita lefolytatása
Felszólalás ideje 17:45


Felszólalások:   287-289   289-301   301      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, jegyző úr. Kérdezem képviselőtársaimat, kíván-e valaki még felszólalni a vitában. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok, a részletes vitát lezárom.

Megkérdezem Czomba Sándor államtitkár urat, kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Nem kíván, köszönöm szépen, államtitkár úr.

Tájékoztatom képviselőtársaimat, hogy a benyújtott módosító javaslatokról várhatóan a következő ülésünkön fogunk dönteni.

Most soron következik az egyes közjogi méltóságok halála esetén járó hozzátartozói nyugellátásokkal összefüggő törvényi rendelkezések módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Lázár János, Font Sándor fideszes, Salamon László kereszténydemokrata képviselők önálló indítványát T/8137. számon, a bizottsági ajánlást pedig T/8137/3. számon kapták kézhez és ismerhették meg képviselőtársaim.

A bizottsági ajánlás összesen kettő ajánláspontot tartalmaz. A részletes vitát rendelkezésenként nyitom meg, így erről külön döntésre nincs szükség.

Először megnyitom a részletes vita első szakaszát az ajánlás 1. pontjára, s megkérdezem, ki kíván felszólalni hatperces időkeretben. (Jelzésre:) Megadom a szót Mátrai Márta képviselő asszonynak. Parancsoljon, képviselő asszony!

DR. MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az egyes közjogi méltóságok halála esetén járó hozzátartozói nyugellátásokkal összefüggő törvényi rendelkezés módosításáról szóló T/8137. számú törvényjavaslathoz kettő darab módosító javaslat került benyújtásra.

A T/8137/1. számú módosító javaslat indokolása szerint a benyújtó azt szerette volna, illetőleg azt kívánja egyértelművé tenni, hogy a törvényjavaslat szerinti juttatás csak a hivatali idejének betöltése alatt elhunyt miniszterelnök hozzátartozóját illeti meg. Ez azonban álláspontunk szerint egyértelmű a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény alapján, amire egyébként a benyújtott törvényjavaslat is hivatkozik, hiszen ez a törvény a jelenlegi fogalomrendszerében a hivatalban lévő miniszterelnököt miniszterelnökként - és ezt rendszeresen így - említi, míg az elhunyt miniszterelnököt pedig volt miniszterelnökként alkalmazza, illetőleg ezt a megjelölést használja. Ebből adódóan álláspontunk szerint a törvényjavaslat 1. § (2) bekezdése szerinti átmeneti szabály is csak olyan miniszterelnökre terjedhet ki, aki a tisztségét 1990. május 23-át követően töltötte be, és tisztségének gyakorlása alatt hunyt el.

Itt szeretnék hivatkozni továbbá a 2010. évi XLIII. törvényre, amelyben a törvényjavaslat a 91. §-t kívánja beemelni, illetőleg a 91. §-t (3) bekezdéssel kívánja kiegészíteni. Ez a szakasz nem egyéb, mint az eredeti törvény szerinti, illetőleg a jelenleg hatályos törvény szerinti átmeneti rendelkezések címet viseli, tehát aszerint értelmezendő, ahogy az előbb azt elmondtam a felszólalásomban.

A T/8137/2. számú módosító javaslat álláspontom szerint abból a téves feltevésből indul ki, hogy a juttatás a volt miniszterelnök hivatali idejének betöltését követő halála esetére is járna, ezért az általam elmondottak szerint ez a feltevés teljes mértékben megalapozatlan. Meggyőződésünk az, hogy a rendelkezés kizárólag a demokratikus államberendezkedés hivatali ideje alatt elhunyt miniszterelnök hozzátartozójára vonatkozik.

Téves az az értelmezés is, amely a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény 27. § (1) bekezdéséből olyan tartalmat vezetne le, amely szerint a 13. § szerinti juttatások a volt miniszterelnököt is megilletnék. Itt azonban szeretném kiemelni azt, hogy a 27. §, amire hivatkozom - ezt a 2011. évi CCI. törvény iktatta be a 360. § (26) bekezdéssel, és 2012. január 1-jétől hatályos, a 27. § a volt miniszterelnök juttatásai címet viselő fejezet -, az általam hivatkozott 27. § (1) bekezdése szerint tehát a helyes értelmezés az, hogy a volt miniszterelnököt a miniszterelnöki tisztség megszűnéséhez kapcsolódó juttatások mellett további juttatások is megilletik, hiszen a 27. § tételesen felsorolja az (1) és (2) bekezdésében. Az elsőben, hogy a volt miniszterelnököt, ameddig a tisztségét betöltötte, gépkocsihasználat illeti meg, illetőleg a volt miniszterelnököt annyi időnek a felére illeti meg kétfős titkárság alkalmazása, amíg a megbízatása meg nem szűnt, és ennek a személyi és dologi feltételeit a kormányzati tevékenység összehangolásáért felelős miniszternek kell biztosítania.

A hivatkozott 27. § (1) bekezdése tehát nem értelmezhető akként, hogy a 13. §-nak a miniszterelnökre vonatkozó rendelkezéseibe a volt miniszterelnök behelyettesíthető lenne, annál is inkább, mivel a 13. § (2) bekezdése szerinti juttatásnál ez egyenesen értelmezhetetlen. A volt miniszterelnök ugyanis már nem gyakorol semmilyen hatáskört, és ennek megszűnéséhez kapcsolódóan nem is járhat részére semmi juttatás. Hogy ez mennyire így van, ha valaki összeolvassa a törvényszövegeket, és itt a 2010. évi XLIII. törvényre hivatkoznék, hiszen a 13. § (1) bekezdése úgy kezdődik: ha a politikai vezető megbízatása megszűnt, illetménye és juttatásai addig illetik meg, ameddig az alaptörvény vagy a törvény rendelkezései alapján gyakorolja hatását.

(20.30)

Tehát az általam hivatkozott törvény, illetőleg a 2010. évi XLIII. törvény, valamint az Alaptörvény 20. cikk (2) bekezdése teljes mértékben szinkronban van, és ezért mi nem tartjuk megalapozottnak az itt benyújtott módosító javaslatokat. A 13. § és a javasolt (3a) bekezdés szerinti juttatások emellett ugyanis álláspontunk szerint nem a miniszterelnököt, hiszen volt miniszterelnökről, tehát az ő halála esetéről beszélünk, hanem annak a hozzátartozóját illeti meg, és pontosan meghatározza a törvényjavaslat, hogy kit tekintünk hozzátartozónak, az özvegyet, annak hiányában az örökösöket az öröklési rend meghatározott szabálya szerint.

Tehát ennek alapján, tisztelt Országgyűlés, álláspontunk szerint a benyújtott, én most már beszéltem ugyan a 2. számú módosító javaslatról is, de azt hiszem, a kettő annyira összefügg egymással, hogy szinte nem választható szét, ennek alapján tehát megalapozatlannak tartjuk, és úgy gondoljuk, hogy a jelenleg hatályos törvényi rendelkezés egyértelműen fogalmaz. Ha összeolvassuk az alaptörvénnyel is, akkor megfelelő választ ad mindenkinek, akiben esetleg kétségek merülnek fel.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Ahogy a képviselő asszony is jelezte, ő tulajdonképpen mind a két módosító javaslatról beszélt.

Varga László képviselő úr következik, az MSZP-képviselőcsoportból. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Én az 1. módosító indítványhoz szeretnék érvelni annyiban, hogy tulajdonképpen Mátrai Mártától hallhattuk, hogy mik az érvei annak érdekében, hogy ne legyen szükség erre a módosításra, amelyet nem mi javasoltunk, tehát nem a magunk javaslatát védem, mindenesetre az ő érvei, csak annyit szeretnék mondani, hogy egyáltalán nem zárják ki, hogy ettől függetlenül el lehessen fogadni egy ilyen pontosító javaslatot ebben a tekintetben.

Mivel kétperces a hozzászólásom, ezért talán még azt megengedik mindamellett, hogy érveltem az 1. pont mellett, legalább a pontosítás mellett, hogy egy szűkebb körre vonatkozik ez a javaslat, azt szeretném kívánni, hiszen végighallgattuk itt a nagyon részletekbe menő felsorolását, hogy a mai nap egyik témája tekintetében is hasonlóan akkurátusan járjanak el, magyarán amikor az özvegyi nyugdíjak lefelezése kapcsán már régóta várt törvénymódosítást tárgyalja a parlament, akkor is hasonlóan legyenek akkurátusak, hiszen nagyon sokan kapnak még nyugdíjat ebben az országban. Úgy sikerült módosítani ezen a nyáron egy jogszabályt, amelynek alapján ezreknek felezték le az özvegyi nyugdíját, hetek óta ők nem látják azt a jogszabály-módosítást, amire egyébként szükség van, és törvényi szintű módosításra van szükség, mert ezt rendeleti úton a kormány nem tudja elintézni. Tehát összességében véve értem én, és egyébként minden tiszteletem a jogszabály által érintett özvegyeknek, ugyanakkor azt szeretném mondani, hogy rászorulók szélesebb tömege vár egy hasonlóan fontos, sőt szerintem lényegesen fontosabb jogszabályt. Érveljenek amellett, hogy ezt minél hamarabb nyújtsa be a kormány.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr.

Tisztelettel kérdezem a képviselőtársaimat, hogy ebben a vitaszakaszban kíván-e még valaki felszólalni. (Jelzésre:) Mátrai Márta képviselő asszonynak adok szót. Parancsoljon, képviselő asszony!

DR. MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): Csak egy rövid reagálásra. Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Szeretném megnyugtatni a képviselőtársamat, hogy nem kell aggódnia, hiszen az özvegyi nyugdíjakkal kapcsolatban a kormány természetesen oda fog figyelni az özvegyeknek járó juttatásokra, és nem kívánja megvonni. De jelen pillanatban azt kell hogy mondjam, hogy nem ez a mai tárgyalásunk tárgya, hanem a közjogi méltóságokról, a miniszterelnökről és a köztársasági elnökről szól ez a törvényjavaslat. De mivel módosító javaslat csak az 1. §-hoz érkezett, ezért csak azt a két módosító javaslatot tárgyalja ma az Országgyűlés, amelyik közvetlenül a közjogi méltóságok halála esetére szóló nyugellátásokról, illetőleg az özvegynek járó járulékokról vagy az örökösöknek járó juttatásokról szól. Tehát az nem érinti most jelen pillanatban azt, amit ön említett, de természetesen a kormány figyelemmel fogja kísérni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Varga László képviselő úr következik kettő percre. Parancsoljon!

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Nem nyújtanám hosszúra, hiszen azt hiszem, mind a kettőnk álláspontja ismert most már. Én azért hívtam fel a figyelmet erre még egyszer, a mai nap interpelláltam is az ügyben, mert azt gondolom, hogy ha fontossági sorrendeket állítottak volna fel ebben a tekintetben, akkor talán azt hamarabb kellett volna behozni, hiszen hetek óta nem tudják sokan ebben az országban, hogy mi lesz az ő kis pénzükkel, ami nyilvánvalóan nem ilyen volumen; és egyébként természetesen akceptálom azt, hogy a közjogi méltóságok özvegyeinek ez a kérdés nagyon fontos dolog. Nálam egy picit sok ezer ember ellátása előrébb lett volna - ezzel igazán nem szerettem volna rossz irányba terelni a vitát, csak szerettem volna felhívni a figyelmet erre mindenképpen. Rendezzék ezt!

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A kormány részéről Rétvári Bence államtitkár úr kért szót. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Tisztelt Ház! Csak nagyon röviden, egy percen belül szeretném mondani, mert a képviselő úr egy teljesen ide nem tartozó témát most is előhoz, mint ahogy az általános vitában is előhozta. Önök is nagyon jól tudják, minden özvegyi nyugdíjas tájékoztatást kapott, hogy az ő özvegyi nyugdíja nem fog változni. Volt egy technikai hiba, amit ki fogunk küszöbölni nagyon gyorsan, de minden nyugdíjas biztonságban érezheti magát. Ez a kormányülés nem elvette a 13. havi nyugdíjat, hanem emelte a nyugdíjakat. Európában elég kevés ilyen kormány volt. Kérem a képviselő urat, hogy ha e nyugdíjak tekintetében Balog miniszter úrtól garanciát kaptak arra, hogy a nyugdíjuk nem fog csökkenni, akkor ne riogassa őket, vagy különben a saját szavahihetősége fog egyébként kárba veszni, hiszen látják a nyugdíjasok, hogy önök azt mondják, hogy majd kevesebbet fog kapni, látják az értesítőt és a számlájukat, hogy nem kapnak kevesebbet, és akkor azt fogják mondani, hogy ezek a szocialisták már megint nem mondtak igazat.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Varga László képviselő úr, parancsoljon!

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Igazán nem tovább nyújtva a vitát, de a kétpercesek talán alkalmasak erre is. Nyilván egy hasonló kérdés ez is, és sok ezer embert érint, ezért hívtam volna fel erre a figyelmet. Rétvári államtitkár úrtól meg azt kérném, hogy ugyanekkora határozottsággal érveljen majd amellett, hogy minél hamarabb jöjjön be az a törvénymódosítás, amely szükséges ahhoz, hogy ezt a kérdést rendezzék. Én emellett érveltem, hiszen szeptember 1-je óta már több mint két hét telt el, és most néztem meg, még most sem látom a parlament honlapján. Remélem, hogy minél hamarabb elérhető lesz.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr.

Mivel több képviselőtársunk felszólalásra nem jelentkezett, a részletes vita e szakaszát lezárom.

Most megnyitom a részletes vitát az ajánlás 2. pontjára. Csak tájékoztatom a képviselőtársaimat, hogy lényegében már erről is folyt a vita a megelőző vitaszakaszban. Ennek megfelelően kérdezem képviselőtársaimat, kíván-e valaki felszólalni 6 perces időkeretben. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok. A részletes vita e szakaszát és ezzel együtt a vita egészét lezárom.

Kérdezem az előterjesztőket, hogy kívánnak-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Dr. Salamon László nemet int.) Nem kívánnak. Köszönöm szépen. A benyújtott módosító javaslatokról várhatóan a következő ülésünkön döntünk.

Most soron következik az egyes önkormányzati tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Lázár János, Gyopáros Alpár és Balázs József fideszes képviselőtársaink önálló indítványát T/6959. számon, a bizottsági ajánlást pedig T/6959/8. számon kapták kézhez és ismerhették meg képviselőtársaim.

A bizottsági ajánlás összesen hét ajánláspontot tartalmaz. A szabályozás terjedelmére és az összefüggésekre figyelemmel azt indítványozom, hogy a tisztelt Ház egy szakaszban tárgyalja meg ezt. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.) Ez látható többség. Köszönöm szépen.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége indítványomat elfogadta.

Most megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1-7. pontjaira, és megkérdezem képviselőtársaimat, hogy kíván-e valaki felszólalni. (Nincs jelentkező.) Mivel jelentkezőt nem látok, a részletes vitát lezárom. Ennek megfelelően nincs mit megkérdeznem az előterjesztőktől, hogy kívánnak-e válaszolni a vitában elhangzottakra.

Tájékoztatom a tisztelt képviselőtársaimat, hogy a benyújtott módosító javaslatokról várhatóan a következő ülésünkön döntünk.

Most soron következik a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény és a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája.

(20.40)

Rogán Antal, Balázs József fideszes, Aradszki András kereszténydemokrata képviselőtársaink önálló indítványát T/8274. számon, a bizottsági ajánlást pedig T/8274/6. számon kapták kézhez és ismerhették meg képviselőtársaim.

A bizottsági ajánlás összesen egy ajánláspontot tartalmaz, ennek megfelelően megnyitom a részletes vitát. Megkérdezem: kíván-e valaki felszólalni? (Jelzésre:) Megadom a szót Manninger Jenő képviselőtársunknak, a Fidesz-képviselőcsoportból. Parancsoljon, képviselő úr!




Felszólalások:   287-289   289-301   301      Ülésnap adatai