Készült: 2024.03.28.11:54:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2002.02.05.), 221. felszólalás
Felszólaló Csizmár Gábor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:17


Felszólalások:  Előző  221  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSIZMÁR GÁBOR (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Az Oktatási Minisztérium az elmúlt év novemberében adta közre elképzeléseit a pedagógus-életpályamodell alapelveiről, melyben lényegében megismételte a Fidesz 1998-as választási ígéreteit, csak éppen 2006-ra ígérve azt, aminek 2002-re kellett volna teljesülnie.

Önök 1998-ban évente 8-10 százalékos reálbér-növekedést ígértek. Ebből semmi nem lett. 1998-ban halaszthatatlannak tartották az önálló pedagógusbér-rendszer kidolgozását. Négy év után újra ugyanezt ígéri a Fidesz a pedagógusoknak. A kormányprogramban támogatták a minőségi bérpótlék-rendszert, majd első dolguk volt megszüntetni azt.

Ha nem lenne szűkös az időkeret, még hosszan tudnám sorolni, hogy önök hány és hány ügyben csapták be a pedagógusokat, és vezették félre a társadalmat.

A pedagógus-életpályamodellről közzétett dokumentum egy újabb szemfényvesztés: a választási kampányban kíván valami távoli, de nem megfogható és számon kérhető ígérettel szolgálni azoknak, akik, hála istennek, már jól ismerik a Fidesz-ígéretek valóságtartalmát. Tanúskodnak erről azok a pedagógus-tantestületi vélemények, melyek tömegesen utasítják vissza a minisztérium elképzeléseit.

Miért is? Mert a modell csak egy körülbelül tíz év múlva bekövetkező jövőről szól, de említést sem tesz a máról, a holnapról vagy a távoli jövőhöz vezető útról; mert említést sem tesz a minimálbér, a közalkalmazotti bértábla és a pedagógusbérek összefüggéseiről; mert életszerűtlennek, régimódinak és alkalmazhatatlannak tartják az életpálya javasolt szakaszait; mert homályosnak és finanszírozási garanciákat mellőzőnek tartják a béren kívül ígért juttatásokat; mert csak 2006-ra tűzi ki célul az elképzelés, hogy a pedagógusok a hazai átlagkereset 125 százalékát kapják. Figyelem! Nem a hazai diplomások átlagkeresetének - amely ma meghaladja a 200 ezer forintot - a 125 százalékát ígérik, hanem a teljes nemzetgazdasági átlag - amely ma körülbelül annyi, mint a pedagógusoké, megközelítőleg 100 ezer forint - a 125 százalékát.

A minisztériumi híradások természetesen arról szólnak, hogy a tárca elképzeléseit a szakma, a pedagógusok támogatták az elmúlt hetekben lezajlott vitákon. A valóság azonban az, hogy a pedagógus-életpálya kormányzati modellje megbukott, mert szakmailag végiggondolatlan, számításokkal alá nem támasztott, és számos fontos részletkérdésre nem ad választ.

A pedagógusbérek alakulását nagy rutinnal magyarázzák úgy, hogy az elmúlt években milyen komoly előrehaladás történt, észre sem veszik, hogy a minimálbér megemelésével és ezzel egyidejűleg a közalkalmazotti bértábla változatlanul hagyásával miként sikerült a pedagóguspálya presztízsét egyenlővé tenni a portási, takarítónői, kertészi (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), éjjeliőri, segédmunkási foglalkozásokkal.

Most már csak egy kérdésre várom a választ, miniszter úr: meddig kívánják még hitegetni a pedagógusokat azzal, hogy anyagi helyzetük javulni fog? (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  221  Következő    Ülésnap adatai