Készült: 2024.04.24.21:56:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2009.10.20.), 344-346. felszólalás
Felszólaló Domokos László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:50


Felszólalások:  Előző  344 - 346  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Azt hittem, felváltva szólalunk meg.

ELNÖK: Azért olyan nagyon ne szomorkodjon, hogy ön szól.

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Az MSZP-nek van 117 perce, de mi az 54 percben megpróbálunk a lényegi módosító javaslatokra koncentrálni.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Szerintem a módosító javaslatoknál fontos számba venni, hogy a Fidesznek milyen módosító csomagja van. Egyrészt az látható, hogy vannak olyan fideszes módosító javaslatok, amelyek érintik az egész országot, de valójában Békés megye számára is rendkívül fontosak. Ebből kiemelném a biztonságot jelentő egészségügyi, gyógyító-megelőző ellátásra fordított kiadások megemelését, ami, úgy gondolom, az országban és így Békés megyében is minden lakos számára többletbiztonságot jelenthet, hiszen jelenleg ennek a pénznek az elvételét jelenti az előző időszakhoz képest. Legalább ennyire fontos, hogy munkahelyteremtésre legyen lehetőség, amire ez a költségvetés igazából nem ad módot, nem kíván ebben segítséget nyújtani Békés megye vállalkozói, gazdasági szereplői számára.

(17.10)

Úgy gondolom, az önkormányzatok címszó alatt valójában egy nagyon széles, az egész ország szolidaritási rendszerét érintő kérdéskör az, hogy minden normatíva, amely az oktatás, a kultúra, a sport, a szociális területek, az idősekről való gondoskodás, a gyermekvédelemben ellátottak számára megvonást, megvonást, megvonást jelent. Igaz, hogy mondhatnák ezt, hogy már 2006-tól ez történik, folyamatosan a normatívák vagy csökkennek, vagy legalábbis az inflációt nem követik, hanem három évre befagyasztásra kerültek. Most tovább nő az elmaradás a tényleges költségekhez képest. Ezért ezen intézmények dolgozói joggal aggódhatnak, hogy a Szocialista Párt a jövő évi költségvetésben egy számukra veszélyes költségvetést alakít ki, nemcsak az ott dolgozók számára, hanem abban az ellátásban, gondozásban érintettek számára legalább ennyire fontos.

Természetesen vannak a választókörzetem szempontjából fontos - Szarvast, Gyomaendrődöt és a többi települést is érintő - kérdéskörök. Azt gondolom, bár Babák Mihály már szólt róla, hogy évek óta érdemes a tűzoltóság rekonstrukciójának a kérdését felvetni. Ez az a kategória, amire a kormány azt mondta, hogy amire nincs európai uniós pályázat, arra természetesen lesz forrás. Ezt szeretnénk megtalálni, szaván szeretnénk fogni a kormányt. Azt gondoljuk - ismerve a szakmai álláspontot is és az ott élők, ott dolgozók véleményét is -, hogy bizony megérett arra a helyzet, hogy a tűzoltóság teljes rekonstrukciója, átépítése, bővítése megtörténjen.

Ugyanebbe a kategóriába tartozik Szarvason a könyvtár épületének a bővítése, átépítése. Szintén nincs európai uniós pályázat, amely 2013-ig adna esélyt arra, hogy ennek a megépítéséhez forrás jelenne meg. Legalább ennyire fontos, ami nemcsak Szarvason, hanem több választókörzetemben, például Kondoroson is érintett, ez pedig a bérlakások építésének a kérdése. A Széchenyi-terv idején épültek bérlakások, azóta gyakorlatilag a kormányzat szép lassan visszavonult, ebben az évben pedig már nem ad erre lehetőséget.

Hasonló kérdéskör, bár volt korábban pályázati lehetőség, de gyakorlatilag 2013-ig elfogyott az erre vonatkozó pénz a regionális operatív programokban, így az óvodák, általános iskolák valódi igényeinek töredékét tudta kielégíteni. Ezért is javaslom a gyomaendrődi Rózsahegyi Kálmán Általános Iskolának a rekonstrukciójához a pénz biztosítását, valamint a békésszentandrási általános iskola és óvoda felújításához és rekonstrukciójához kapcsolódóan, hiszen ezeknek a településeknek a teljes intézményhálózatát az általános iskolás és óvodáskorúak tekintetében egy-egy óvoda, illetve egy-egy iskola képviseli. Ezért ha erre nem lesz 2013-ig pénz, az azt jelenti, hogy elveszi a reményt ezektől a településektől a megújulásban ezekben a szolgáltatásokban.

Külön körként kell megnevezni az utak állapotát. Sajnos azt kell mondani, hogy amikor még kormányon volt az SZDSZ, akkor köszönhettük meg ezt a tendenciát, hiszen folyamatosan csökkentették a felújításra, átépítésre vonatkozó pénzeket. Megtörtént a központosítás, Budapestről viszont azt kell mondani, a mai napig nem érzékelik, hogy Békésszentandráson már több mint 30 éve a 44-es út a Hunyadi, Kálvin, Szentesi út tekintetében állami tulajdonban van, a település közepét jelenti. A kormányzat az elmúlt tíz évben egy forintot nem költött rá, gyakorlatilag a legnagyobb szégyene az egész településnek. A település kezében nincs pénz, hogy rendbe hozza. A saját útjait úgy-ahogy megpróbálja megtartani. Azt lehet mondani, hogy látszik, hogy mi az állami, az a gondozatlan, rendezetlen főút, és vannak mellette a mellékutak, amiről az önkormányzat a maga módján megpróbál gondoskodni, abban pedig a megfelelő utak állapotán látszik a gondosság, a rendezettség, jó állapot. Tehát a kormány valóban rossz gazda, helytelen döntés volt központosítani az útfelújítás kérdését, érzéketlen helyi ügyek problémájának a kezelésére. Azt gondolom, igazából már rég megérett volna, hogy önkormányzati tulajdonba átadják ezt az utat egy jó, rendbe hozott állapotban, és utána többet az államnak egyébként nem is lenne vele dolga.

Úgy gondolom, hogy ezt a kérdéskört ezért kell a parlamentben megemlíteni, idehozni. Korábban soha nem tettem, mert azt gondoltam, hogy ez működni fog a maga normális keretében, hiszen néhány kilométer belterületi út esetében, ami állami tulajdonban van, azt gondolná az ember, hogy egy jó gazda gondosságával, ami nem az ő útja, annak megváltoztatja a jogi státusát, rendbe hozza és átadja a helyi közösségnek. Én úgy gondolom, muszáj szóvá tenni. Erre irányul egy módosító javaslatom, amely benyújtásra került.

Sajnos azt kell mondani, hogy a települések közötti összekötő utak tekintetében is, ha úgy tetszik, legalább 5-6 éves elmaradás van, hiszen szép lassan a Gyomaendrőd és Kondoros, illetve a Gyomaendrőd és Dévaványa közötti utak állapota a járhatatlanságig ment tönkre. Állami tulajdonú út ez is. A települések többször szóvá tették, hasonlóan ahhoz, ahogy Szakács Imre is szólt. Bizony, egy fideszes képviselőt meg szoktak keresni települések, helyi közösségek, felhívják a figyelmet a rossz utakra, és mi vesszük a bátorságot, és el is mondjuk és be is nyújtjuk a módosító javaslatokat ezzel kapcsolatban. Ez itt most többször, egész nap, ahogy láttam, kritika tárgya volt. Hát igen, van, aki a pártjának próbál megfelelni, van, aki meg a választóinak. Úgy gondolom, legalább érzékeljék, hogy milyen feszítő problémák vannak Békés megyében, Kondoros, Dévaványa, Gyomaendrőd környezetében milyen mértékig romlottak le azok az utak, amelyek az államra voltak bízva, és rossz gazdaként a mai napig sem kívánt költeni rájuk.

Utolsó gondolatként pedig a 44-es út kérdését kell előhoznom. Erre irányul egy kisebb fajsúlyú, nagyságrendű módosító javaslat, önök nem is tervezik, pedig gyakorlatilag az elmúlt évben bármikor hozzá lehetett volna nyúlni, ez pedig a Kondoros-Békéscsaba közötti útszakasz négysávosítása. Ennek még az előkészítő munkálatai sem kezdődtek el. Azt gondolom, ez az út lett volna az, ahol jól lehetett volna folytatni, ami a polgári kormány idején Gyula és Békéscsaba között szépen megépült, a Békéscsaba-elkerülő folytatódott, és most már évek óta ez az út vár bővítésre. Ehelyett elkezdtek egy olyan utat tervezni, amely sehonnan sehova se vezet Kondoros és Tiszakürt között, amelynek ma nem látjuk egyáltalán még a megvalósulásának a szándékát se, viszont sok száz millió forintot költöttek előkészítésre, tervezésre, de jó lett volna a Békéscsabáig folytatódó szakasznak a letervezése. Én erre hívtam fel a figyelmet, hogy ez nem történt meg. Letervezni, rákölteni, felújítani, illetve bővíteni kellene a 44-es út négysávú bővítését.

Úgy érzem, ezen módosító javaslatok Békés megye hátrányos helyzetének néhány olyan momentumán segíthetnének, akár a jövő évi költségvetés szűkös keretei között is, ha nagyobb figyelmet fordítana rá a kormány. Nem tette ezt, sajnálom. A módosítás erre irányult, hogy segítsenek ebben.

Köszönöm szépen a segítségüket. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  344 - 346  Következő    Ülésnap adatai