Készült: 2024.04.24.21:39:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2005.12.05.), 22. felszólalás
Felszólaló Kuncze Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy éve van, hogy két témában népszavazást tartottunk Magyarországon, egyrészt a határon túli magyarok állampolgárságáról, másrészt pedig a kórház-privatizációról. Két rosszul feltett kérdés, amelyekben nem lett volna szabad népszavazást kezdeményezni, két rosszul feltett kérdés, amelyek végül egy érvénytelen népszavazást eredményeztek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mind a két kérdés félrevezetésen alapult - ahogy egyébként a politikát most is látjuk, ugyanúgy működött egy évvel ezelőtt. Ami az állampolgárságot illeti, azt akarta sugallni, hogy megoldja a határon túli magyarság problémáit a kérdés - nem oldotta volna meg. Azzal vezette félre az embereket, hogy adott nemzetközi környezetben lehetséges a kettős állampolgárság bevezetése - nem volt lehetséges. Azt akarta mondani, hogy van koncepciója bárkinek is annak tartalmáról - nem volt senkinek koncepciója.

(14.00)

Ami a kórház-privatizációt illeti, azt üzenték az embereknek, hogy elég utálni a tőkét, és máris megoldódnak a magyar egészségügy problémái - természetesen nem oldódtak meg. Nem csoda, hogy a két kérdéssel kapcsolatban egyrészt azóta sincsenek igazán jó válaszok, másrészt nem csoda, hogy a magyar állampolgárok többsége úgy döntött, hogy nem vesz részt ebben a színjátékban, úgy szavazott, hogy otthon maradt.

Nézzük meg, hogy mi történt egy év alatt! Egyrészt, tisztelt képviselőtársaim, azóta mindenki mindenfélét próbál mondani a másikra. Szögezzük le, hogy itt azok, akik szavaztak, tisztességes módon képviselték a saját véleményüket. Tisztességesen szavaztak azok, akik igennel szavaztak, tisztességesen foglaltak állást azok, akik nemmel szavaztak, sőt azok is tisztességesek voltak a saját szempontjaik szerint, akik otthon maradtak. Ezt, tisztelt képviselőtársaim, senkinek sincs joga kétségbe vonni, és senkinek sincs joga a másikat bármilyen módon e tekintetben rágalmazni vagy adott esetben mindenféle negatív ítéletekkel bombázni.

Ráadásul egy év eltelt, és egy éve se álltak elő azok, akik támogatták a kezdeményezést, egy épkézláb, vállalható és a problémákra megoldást adó javaslattal. Valószínűleg azért, mert a megoldás nem ebben az irányban keresendő, merthogy a megoldás a szülőföldön való boldogulás elősegítése, a többségi nemzeti és a kisebbségben élő magyarság kapcsolatának a rendezése, és ebben nekünk lehet szerepet vállalnunk; a magyar nyelv és a magyar kultúra megtartásának elősegítése, ebben is lehet szerepet vállalnunk; és persze a szomszédos országok európai integrációjának magyar oldalról történő elősegítése, ebben meg pláne kell szerepet vállalnunk.

Ami a kórház-privatizációt illeti, azóta sincs válasz, tisztelt képviselőtársaim, arra a kérdésre, hogy na és akkor mitől lesz jobb. Hallom, hogy hatalmas, nagyarányú adócsökkentést és járulékcsökkentést kell azonnal végrehajtani, ezt már hallottam egyébként 1998-ban, utána sem volt igaz, most is hallom; és egyébként más napokon meg hallom, hogy több pénz kell fordítani az egészségügyre. Hát, tisztelt képviselőtársaim, ez csak annyit jelent, hogy a félrevezetés folytatódik tovább, miközben továbbra sincs koncepció a magyar egészségügy problémáinak rendbetételére.

A Szabad Demokraták Szövetsége elég régen kidolgozta már ezt a koncepciót, liberális szemmel mi megadjuk a válaszokat a magyar egészségügy problémáira. Ezekkel lehet vitatkozni, csak most már eltelt néhány év ahhoz, hogy föltegyem a kérdést, hogy jó-jó, akkor ez nem kell - de mi a megoldás? Mások mit mondanak, milyen eszközök állhatnak rendelkezésre? Mit kell csinálni a magyar egészségügy problémáinak rendezése érdekében, ha nem azt, amit a Szabad Demokraták Szövetsége javasol?

Mi, tisztelt képviselőtársaim, kidolgozzuk az általunk javasolt több-biztosítós modellnek, ami szerintünk a megfelelő megoldás az egészségügy problémáira, a törvényjavaslatát, és attól kezdve azt fogjuk kérni, hogy akkor vitatkozzunk erről, ezt a parlamentnek át fogjuk adni. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ez a felelős politizálás.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai