Készült: 2024.03.29.01:27:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2015.02.20.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:23


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kormánynak nem változott az álláspontja az elmúlt négy és fél évben. Mi úgy gondoljuk, és minden rászoruló személy számára ezt a jövőképet szeretnénk felvázolni és felmutatni, hogy segély helyett mindenkinek munkát szeretnénk kínálni. Vannak olyanok, akik kapnának piaci munkát is, de vannak olyanok, akik a piacon nem tudnának elhelyezkedni, valószínűleg elsősorban azért, mert 5-10 éve nincsen munkahelyük, nincsen munkatapasztalatuk. Nekik a Start munkarendszerén keresztül, a közmunkákon keresztül vezet az út vissza a piaci munka világába, másoknak pedig igyekszünk a munkahelyvédelmi akciótervvel, ugye több százezer embernek segítettünk megőrizni, megtartani a munkahelyét. Mi továbbra is erre törekszünk.

Úgy gondoljuk, hogy nem képzelhető el Magyarországon a szegénység minimumszintre szorítása (Gúr Nándor: A „szegénység” szót nem használjuk! Nem tudod?), anélkül, hogy ne tennénk a teljes foglalkoztatásért, a teljes foglalkoztatás az út, az eszköz, a lehetőség arra, hogy a szegénység is Magyarországon a minimális szintre szoruljon vissza. Bár hozzá kell tennem, hogy az elmúlt négy év politikájának köszönhetően azoknak az embereknek a száma, akik valamilyen módon ki vannak téve a szegénység kockázatának, 241 ezer fővel csökkent; majdnem negyedmillióval kevesebb ember van most, aki a nehéz anyagi körülmények veszélyeztetettségében él. Ez sokféle részből adódik össze, például a fizetési hátralékkal küszködők száma 130 ezer fővel csökkent az elmúlt négy és fél évben; azoknak a száma, akik nem megfelelő fűtésű lakásban élnek, tehát akik hidegben voltak télen is, az ő arányuk is 250 ezer fővel csökkent. Ennek egyik része nyilván az, hogy most már 400 ezer emberrel több dolgozik, mint négy évvel ezelőtt, 150 ezer fővel csökkent a munkanélküliek száma is emellett, a másik része pedig nyilván a rezsicsökkentés, hogy könnyebben ki tudják fizetni az emberek a rezsiszámláikat. Ez a leginkább a nyugdíjasok terén jelentette azt, hogy a rászorulók aránya csökkent. Míg az Európai Unióban az itt szegénységgel veszélyeztetettek száma 13,8 százalék, addig Magyarországon ez mindösszesen 4,4 százalék.

De ugyanígy segít a rászoruló embereknek az, hogy ingyenesen jutnak tankönyvhöz, ez is több tízezer forintos kiadáscsökkenést jelent. Ugyanígy segít nekik, hogy az óvodai, iskolai étkeztetésben ez a kormány, a Fidesz-KDNP-kormány megduplázta, 29 milliárdról 58 milliárd forintra emelte a támogatások összegét, amit az ingyenes és kedvezményes iskolai, köznevelési étkeztetéshez nyújt. Ez teljesen szembemegy azzal a politikával, amit korábban az MSZP folytatott, hiszen 2007-ben, az akkori költségvetésben önök 30 ezer forinttal csökkentették a szociális intézményekben ápoltak támogatását, fejenkénti kvótáját. Ugyanígy az emelt szintű ápoltaknál pedig 100 ezer forinttal csökkentette az akkori szocialista kormány ezeknek a rászoruló embereknek az ilyetén való támogatását. Mindemellett az ott dolgozóktól elvett egyhavi bért is, és azt mondta, hogy majd a szomszédok és barátok ellátják ezeket az embereket, de a szociális ellátórendszer nem.

Mi valóban átalakítjuk március 1-jétől a szociális támogatások rendszerét. Vannak jövedelemkompenzáló támogatások, amelyeket most már teljesen automatikusan és száz százalékban az állam visel, a járási kormányhivatalokon keresztül kapják meg, így az önkormányzatok az önrészt nem kell hogy ezekhez hozzátegyék; van, ahol 10 százalék, van, ahol magasabb, 30-40 százalék volt az az önrész, amit az önkormányzatok hozzátettek. Ezzel a teherrel kevesebb lesz a későbbiekben az önkormányzatoknak, az állam ezt teljes mértékben vállalja.

A kiadásokat kompenzáló támogatások azonban átkerülnek felelősségi körben az önkormányzatokhoz, mert ők ismerik jobban ezeknek az embereknek a mindennapi életszínvonalát. Nyilván senki nem szeretné, ha valaki valamilyen támogatásért, ahogy azt sokan, sokszor hallották, Mercedesszel érkezne. Azokhoz jusson el, akiknek valóban szüksége van erre.

Ugyanakkor tudjuk, hogy nem minden önkormányzat képes ezt kigazdálkodni, éppen ezért a központi költségvetésben az alacsony adóerő-képes­séggel (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) rendelkező önkormányzatoknak egy 30 milliárdos plusztételt állítottunk be, illetve a Belügyminisztériumtól 5 milliárd forintos plusz önhiki-támogatást kaphatnak, így az önkormányzatoknál a települési támogatások fedezete fennáll. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai