Készült: 2024.04.20.09:20:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2016.09.19.),  71-74. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:   67-70   71-74   75-78      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Varga László képviselő úr, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzetgazdasági miniszterhez: „Miért különböztetik meg az oktatást segítő munkatársakat, technikai dolgozókat?” címmel. A kérdésre a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Balog Zoltán miniszter úr képében Rétvári Bence államtitkár úr fog válaszolni, aki már önként jelentkezik is arra, hogyha nem ismertettem volna. Először halljuk a kérdést!

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Februárban önök fűt-fát ígértek akkor, amikor tele volt a Kossuth tér tüntetőkkel a pedagógusdemonstrációk idején, amelyek Miskolcról indultak.

Akkor megígérték azt is, hogy kétszer 35 ezer forint bérkiegészítést adnak az oktatást segítőknek, technikai dolgozóknak, azoknak, akiknek a legkisebb a bére a magyar oktatás rendszerében. Sokuk nettó bére épphogy meghaladja ezt az összeget havonta, hiszen alig van nettó 70 ezer forint fölött.

Aztán pedig mi lett a valóság? Igazából csak az állami intézményfenntartás rendszerén belül dolgozó, ilyen oktatást segítő technikai dolgozók kapták meg ezt a bérkiegészítést, a többiek kimaradtak, pedig nem erről szóltak az ígéretek. Kik maradtak tehát ki? Nyilván az önkormányzati intézményfenntartók körében dolgozók vagy adott esetben az óvodai dajkák, karbantartók, tényleg olyan emberek, akik áldozatkészen dolgoznak a magyar oktatásért, a gyermekeinkért, de ugyanakkor a legnehezebb sorban vannak. Ha egy kicsit is fontosnak tartaná a Fidesz és a kormány az oktatást ma Magyarországon, és a technikai dolgozók sorsát is, akkor nyilván nem különböztetnék meg őket aszerint, hogy milyen fenntartó alatt dolgoznak.

A béremeléshez, illetve a bérkiegészítéshez szük­séges összegek egyébként rendelkezésre állnának a költségvetésben, tehát létre lehetne hozni olyan sort, amiből ezt támogatni lehetne. Számtalan luxuskiadást lehet sorolni, amelyből ezt finanszírozni lehetne ezeknek a munkavállalóknak.

A kérdés tehát adott: kívánnak-e valóban segíteni az oktatást segítő technikai dolgozóknak? Megadják-e nekik a megígért kétszer 35 ezer forintos bérkiegészítést, attól függetlenül, hogy ők milyen fenntartó alatt dolgoznak, vagy tovább hazudoznak nekik? Várom válaszát, államtitkár úr. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Rétvári államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön is tudja, hogy jóval többről van szó, jóval több többletforrásról és jóval több juttatásról is, amit a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő dolgozók, munkatársak kaphattak az elmúlt időszakban. Úgy gondoltuk, hogy nyilván a pedagógusok azok, akiknek elsősorban az életpályát, az ebből fakadó nagyobb megbecsültséget kell kínálni, de igyekeztünk másoknak is további előrelépési lehetőséget adni.

Ennek az egyik legfontosabb része szerintem az, hogy a jövő évi költségvetésben az idén eredetileg elfogadotthoz képest 104 milliárd forinttal többet fordítunk az oktatás egészére. Tehát itt mindegy, hogy milyen fenntartóról beszél a képviselő úr, 104 milliárd forint pluszforrás lesz jövőre, amit az ott dolgozókra, de legfőképpen a diákokra tudunk fordítani.

Már 2015. szeptember 1-jétől azok a dolgozók, akik az ön által említett körben vannak, de pedagógus képzettséggel rendelkeznek, bekerültek a pedagógus életpályába, ez jóval magasabb jövedelmet jelentett nekik.

(12.50)

A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ a tavalyi évben 50 ezer forintot biztosított, az idei évben pedig kétszer 35 ezer forintot biztosít nekik mint plusz béren kívüli juttatást. De az igazán fontos előrelépés szerintem nem ez lesz, hiszen ezek egyszeri évi juttatások voltak, hanem az a mindenkire kiterjedő többlet, ami 2017. január 1-jén történik, és ami egy 10 százalékos bérnövekedést jelent. Ennek a 7 százaléka fix, amit mindenki meg fog kapni a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítők közül, 3 százaléka pedig teljesítményarányos, amiből a jobbak bérét nagyobb mértékben lehet emelni, pont azért, hogy ez a 3 százalék szabad döntése legyen az intézmények vezetőinek.

S azt kell mondanom, hogy ezek a bérek igencsak szépen emelkedtek az oktatásban a pedagógusok között is. Egy egyetemi végzettségű általános iskolai matematika-fizika szakos tanár például 226 ezer forintról 346 ezer forintra emelkedett jövedelemmel rendelkezik, míg egy logopédus esetében 147 ezer forintról 215 ezer forintra, egy tanító esetében pedig 181 ezer forintról 317 ezer forintra emelkedett a bér. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   67-70   71-74   75-78      Ülésnap adatai