Készült: 2024.03.28.14:41:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

267. ülésnap (2013.04.09.), 6. felszólalás
Felszólaló Gaal Gergely (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:51


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GAAL GERGELY (KDNP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! 2002 áprilisában ilyenkor még sokan reménykedtünk, hogy folytatódhat az a négyéves felemelő időszak, amelyben hazánk egy élhető, fejlődő, megbecsült ország volt, ahol jó volt fiatalnak lenni. Még ma is nehéz utólag szembenézni a ténnyel, hogy két választási ciklus idejére olyan időszak köszöntött akkor Magyarországra, amelyben, az azóta sorra megbukott Medgyessy-, Gyurcsány-, Bajnai-kormányok regnálása alatt egyre rosszabbak lettek itthoni boldogulásunk lehetőségei. Nyolc év nagyon hosszú idő egy olyan országban, amelyikben a nemzeti ünnepeket rendőri roham veri szét, ahol a miniszterelnök hazudozása uralja a közbeszédet, és ahol a kormányzó erők nyíltan megtagadják a határon túli nemzettársaikat. (Gőgös Zoltán: Miről beszélsz?!)

A sokunk által elfecséreltnek érzett évek alatt egyáltalán nem meglepő, hogy nagyon sokan - köztük fiatalok is - külföldön próbáltak boldogulni, az előző kormányok számára azonban a fiatalok külföldre távozása egyáltalán nem volt fontos annyira, hogy akár egyszer is beszéljenek róla. Bajnai Gordon miniszterként és miniszterelnökként sem tett semmit a devizahitelezés túlburjánzása ellen, pedig ismert, hogy sokan éppen a megnőtt törlesztőrészletek miatt voltak kénytelenek külföldön munkát vállalni. Az egymást követő baloldali kormányok eladósították a magyar családokat, és kiszolgáltatottá tették a középosztályt; kormányzásuk idején nőtt a munkanélküliség és csökkent a fiatalok foglalkoztatása. A Gyurcsány-Bajnai-időszak évei kimondva és kimondatlanul is az "el lehet innen menni" szemléletmód évei voltak. A baloldalra ma is ugyanez jellemző: ellenzékben is utcai balhékkal, pártszékházba betöréssel, provokációkkal, hazánk külföldön történő lejáratásával próbálják elijeszteni és távol tartani tehetséges fiataljainkat hazájuktól.

Éppen ezért felháborító, hogy ugyanezek a baloldali erők - rendkívül cinikusan - ma éppen a fiatalok elvándorlásával riogatják a hazai közvéleményt. Tudjuk, hogy a fiatalok külföldi munkavállalása vagy tanulása az esetek többségében egyáltalán nem jelent végleges elszakadást Magyarországtól. A munkaerő-piaci korlátozások eltörlésével a külföldön szerencsét próbáló fiatalok többsége bátran él a szabad mozgás lehetőségével az Európai Unió különböző országaiban. A külföldi munkavállalás, tapasztalatszerzés, nyelvtanulás nemcsak Magyarországot érintő jelenség, az EU igen sok országából a hazainál lényegesen nagyobb arányban vándorolnak ki a fiatalok, ráadásul sokszor véglegesen. Ma éppen az lenne mindannyiunk feladata, hogy a külföldön szerencsét próbáló, világlátott fiataljaink számára felmutassuk azokat a lehetőségeket, amelyek miatt már érdemes hazajönniük, és a külföldön megszerzett tapasztalataikat itthon kamatoztatni. Ismertetnünk kell nekik azokat az eredményeket, amelyek változást jelentenek a 2010 előtti időszakhoz képest.

Néhányat talán itt is érdemes megemlíteni ezek közül. A munkahelyvédelmi akcióterv már több százezer munkavállaló állásának megtartásához járult hozzá. (Gőgös Zoltán: Ezt otthon elmondtad?) Magyarországon nőtt a foglalkoztatottak száma, miközben az Unióban összességében csökkent. Az "Első munkahely" garanciaprogram keretében ötmilliárd forint áll rendelkezésre pályakezdő fiatalok munkahelyteremtésének támogatására. Az ifjúsági garanciaprogramból a magyar kormány 14 milliárd forintos EU-s támogatást nyert el, amelynek célja a fiatalok foglalkoztatási lehetőségeinek bővítése. Megalakult az Ifjúsági Szakmai Egyeztető Fórum is azzal a feladattal, hogy összehangolja a különböző tárcáknál az ifjúságpolitikát érintő kérdéseket. Ezenkívül beszélhetünk még az újraindított otthonteremtési programról és számos családbarát intézkedésről, és egyáltalán a családbarát szemléletmódnak a kormányzatban való jelenlétéről.

Talán érdemes még megemlíteni az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség tagjai által elindított, a külföldre vándorolt fiatalok visszatérésének gyakorlati segítését célzó "Gyere haza!" programot is. (Gőgös Zoltán: Milyen rendes tőle.) A baloldali kormányok nyolc éve alatt sajnos nem láthattunk ilyen intézkedéseket. Mindezen felül egyébként ennek a kérdésnek természetesen van egy egyáltalán nem elhanyagolható érzelmi oldala is: igen, mi ki merjük mondani azt, ami a baloldal számára talán értelmezhetetlen, hogy a haza és a szülőföld szeretete tiszteletre méltó dolog. Nem lehet gúny tárgya senki amiatt, hogy szereti a hazáját. Jó dolog a velünk azonos nyelvet beszélő, a világról hozzánk hasonlóan gondolkodó emberekkel, családunkkal, barátainkkal lenni.

(9.20)

Magyarországon élni jó, mert itt itthon vagyunk. Ezért fontos, hogy a felelősen gondolkodó politikusok a parlamenten kívül és belül megértsék az alaptörvény szellemiségét, amely így fogalmaz: "Bízunk a közösen alakított jövőben, a fiatal nemzedékek elhivatottságában. Hisszük, hogy gyermekeink és unokáink tehetségükkel, kitartásukkal és lelkierejükkel ismét naggyá teszik Magyarországot."

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai