Készült: 2024.03.28.20:38:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

204. ülésnap (2009.04.21.), 32. felszólalás
Felszólaló Botka Lajosné (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:06


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BOTKA LAJOSNÉ, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Elnök Úr! Miniszter Úr! Képviselőtársaim! Az oktatási és tudományos bizottság március 25-én tárgyalta az egyes adótörvények és az azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló T/9179. számú törvényjavaslatot. Az oktatási és tudományos bizottság ülésén sajátos formában folyt a törvényjavaslat általános vitájának alkalmasságáról a vita, nagyobbrészt a napirend elfogadása kapcsán szólaltak meg képviselők, érveltek egyáltalán a napirendre vételről. Végül is ez a döntés megszületett, így azután én elsősorban arról szeretnék szólni, hogy ellenzéki és kormánypárti képviselők miben értettek egyet.

Egyetértettek abban, amelyet egyébként a kormány képviselője elmondott, hogy mi a célja ennek a mostani törvényjavaslatnak, és egyetértettek abban is, hogy valójában egy rövidebb távú, egy középtávú és egy hosszabb távú változásra, törvénymódosításra van szükség. Ebben az egyetértésben persze egy illuzórikus képet festhetnék a bizottsági ülésről, de valójában a részletekről szóló vitában természetesen megjelentek azok az ellentétes érvek, amelyeket itt már többi bizottsági ülésnél is hallottunk.

Egyetértettünk abban, hogy ennek a törvénymódosításnak a célja mindenképpen a gazdaságélénkítés, ezen belül rövid távú célja a foglalkoztatással kapcsolatos terhek csökkentése annak érdekében, hogy a munkahelyeket megőrizzük, illetve a foglalkoztatási százalékot, a foglalkoztatási lehetőséget bővítsük. Megértette a bizottság azt, hogy ennek a törvényjavaslatnak a célja és valójában a végeredménye is egy adószerkezet-átalakítás. Tehát összességében nem adócsökkentésről, hanem adón belüli átcsoportosításról van szó, ami az általam említett célokkal összhangban már megjelent.

Ugyanakkor a bizottság - sajátos helyzetéből adódóan - különösen figyelt arra a személyi jövedelemadó-változási lehetőségre, amely a közszférában foglalkoztatottak jelentős hányadát érinti, amely az alsó adókulcs sávhatárának a kitolásáról, 200 ezer forintos megemeléséről szól. A bérekre rakódó közterhek csökkentésében is a közszférát jelentősen érinti az a változtatás, ami a foglalkoztatásra, illetve a munkabérre rakódó járulékcsökkentést tartalmazza, hiszen ebben a szférában nagy arányban dolgoznak a minimálbérig, illetve a minimálbér kétszereséig tartó jövedelemhatárban.

Természetesen a vita arról szólt, hogy elégséges-e az, ami ebben a törvényjavaslatban megfogalmazódott. Én azt gondolom, hogy többen, ellenzéki képviselőtársaim is jól látták azt a trendet, hogy részben ennek a törvényjavaslatnak a módosításában igazodni kell a reálgazdasági helyzethez, a prognózisok egyre objektívebbek lehetnek, másrészt pedig ahhoz, hogy folytatása szükséges, tehát egy hosszabb távú stratégia kidolgozására szükség van.

A vitában elhangzottak egy része érintette azokat a területeket, amelyekről miniszter úr is beszélt, amelyek a 2010-es adóévre vonatkozó változásokról szólnak. Elsősorban a szociális szférát érintő területekről szóltak ellenzéki képviselőtársaim, de miután ennek a kifejtése nem volt pontosan megfogalmazott, illetve a mostani tárgyalásnak nem része, ezért én úgy gondolom, hogy ennek az érvrendszernek a folytatására lesz lehetőségünk majd a következő előterjesztésben.

Összességében a bizottságunk döntő többséggel, 12 igen és 6 nem szavazattal általános vitára alkalmasnak tartja a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai