Készült: 2024.03.28.15:17:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

227. ülésnap (2017.05.22.), 316-318. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy István (Fidesz)
Beosztás Földművelésügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  316 - 318  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY ISTVÁN földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Kedves Képviselőtársam! Az agrártárca kidolgozta azt a jövedelempótló támogatást, amely a madárinfluenza által leginkább sújtott kacsa- és libatartóknak jelent gyors segítséget. A támogatás részletszabályait a baromfi-termékpálya egyes területeit érintő madárinfluenza miatti veszteségek részleges ellentételezéséhez nyújtott jövedelempótló támogatásról szóló 12/2017. FM-rendelet tartalmazza. A Magyar Államkincstár 2017. április 15-ig küldte meg postai úton a támogatási kérelem nyomtatványát a kacsa- és libatartók részére, amelyet a kézhezvételtől számított tíz napon belül kell aláírva visszaküldeni a Kincstár részére.

(22.40)

A támogatásra 1,7 milliárd forintot különített el az agrártárca, amit még idén tavasz végéig megkaphatnak az érintett állattartók.

A madárinfluenza által okozott foglalkoztatási nehézségek enyhítése érdekében elsősorban a vágó és feldolgozó vállalkozások számára jelenthet segítséget a Nemzetgazdasági Minisztérium által kezelt, jelenleg is működő munkahelymegőrző támogatás, amely csekély összegű támogatás formájában működik. A támogatás finanszírozását az „Azonnal cselekszünk” programon keresztül az Országos Foglalkoztatási Alap forrásai biztosítják. Az alap forrásait az 1141/2017. kormányhatározat alapján egymilliárd forintra növelte a kormány.

Ezenkívül az FM a Baromfi Terméktanács kérésére és az Országos Járványvédelmi Központ szakmai állásfoglalása alapján módosította a madárinfluenza elleni védekezés részletes szabályairól szóló 143/2007. FVM-rendeletet a korlátozás alatt lévő területekről történő kiszállítások segítése érdekében.

Az állategészségügyi hatóság tárgyalásai, egyeztetései alapján sikerült csökkenteni a nemzeti kereskedelmi korlátozásokból származó károkat is. Kanada, Hongkong, Ukrajna, USA, Szerbia és Izrael csak az egyes korlátozás alatt lévő területekről, illetve megyékből származó szállítmányokat tiltatta le, hála istennek, nem az egész ország területéről.

A járvány során a kitörésekben mintegy 2 millió 660 ezer baromfi került leölésre. Mind az egyedek, mind a telepek száma alapján leginkább a kacsatartók voltak érintettek.

A vonatkozó jogszabályok előírásait betartó, a jár­vány következtében hatósági intézkedésekkel érin­tett állattartók leölt állataik, megsemmisített esz­közeik után állami kártalanításra jogosultak. A kártalanítások összege mintegy 10,7 milliárd forint, amelyből több mint 9 milliárd forint már kifizetésre került. A jogerőre emelkedett határozatok alapján a kifizetések folyamatosak. Az állategészségügyi hatóság emellett a járvány kezdetétől fogva folyamatosan egyeztet a Baromfi Terméktanáccsal a közvetlen károk enyhítése érdekében is.

A járványügyi intézkedések ‑ és nagyon szeretném, ha ezt képviselőtársam megértené ‑ haté­ko­nyabb végrehajtása és a járvány mielőbbi leküzdése érdekében a járvány ideje alatt is elrendelésre kerültek a kötelező, uniós és hazai jogszabályokban foglalt kötelezően alkalmazandó intézkedéseknél szigorúbb intézkedések.

Ilyen volt például az opciósan alkalmazható megelőző célú leölés, amelyet a legsűrűbb baromfiállományú területeken előforduló kitörések egy kilométeres körzetében alkalmaztunk. Az intézkedés célja kettős volt: egyfelől a fogékony állomány csökkentése az adott területen, másfelől a vírus terjedésének a megakadályozása. A leölést és fertőtlenítést a hatóság állami költségre végzi.

És itt jön egy nagyon fontos dolog: annak érdekében, hogy a vadmadarakban folyamatosan Európa-szerte jelen lévő vírus baromfiállományokra való terjedését és ezáltal egy hasonló járvány kialakulását minimálisra csökkentsük, kiadásra került az országos főállatorvos 3/2017. számú határozata a baromfitelepek be- és újratelepítésének részletes feltételeiről.

A telepek engedélyezésére vonatkozó feltételrendszer már hosszú ideje létezik, azokat már az állategészségügyi szabályzat kiadásáról szóló 41/97. FVM-rendelet is tartalmazza. A madárinfluenza-járvány tapasztalatait felhasználva, különös tekintettel a részben szabad tartású baromfitelepekre, a határozat részletezi a feltételeket, egyben megállapítja a határidőket úgy, hogy kellő rugalmasságot is biztosítson az állattartó számára, vagyis egyes biológiai védekezési intézkedések végrehajtására a helyi egészségügyi hatóság a járványügyi helyzet figyelembevételével haladékot adhat.

A helyzet az, hogy a járványok általában mindig ugyanott törnek ki, tehát muszáj vagyunk szigorú szabályokat hozni arra, hogy egyes állattartókat a kötelező szabályok betartására kényszerítsünk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét. ‑ Szávay István: Adjatok forrást is hozzá!), hiszen rengeteg embert veszélyeztet az ő felelőtlen állattartásuk, hiszen ha megnézik ezeket, szinte mindig ugyanonnan indulnak.

ELNÖK: Nekem is szigorú szabályokat kell sajnos betartanom, ilyen a házszabály.

DR. NAGY ISTVÁN földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Elnézést!




Felszólalások:  Előző  316 - 318  Következő    Ülésnap adatai