Készült: 2024.03.28.20:53:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

243. ülésnap (2001.11.28.), 243. felszólalás
Felszólaló Tóth András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  243  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH ANDRÁS (MSZP, országos lista): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! A most tárgyalandó törvény általános vitája után bizakodó hangulatban hagytam el az üléstermet, és arra gondoltam, hogy a vitában elhangzottakat - különösen a Hende Csaba államtitkár úr által pozitívnak ítélt álláspontok közeledését és az ezzel kapcsolatos ugyancsak kedvező válaszát - figyelembe véve a részletes vitában arról tudunk beszélni, hogy azokban a kérdésekben, amelyek a törvényjavaslattal kapcsolatban vitát váltottak ki, az álláspontok közelednek, és valóban egy olyan helyzet irányába mozdulunk el közösen, hogy ennek a törvénynek a kétharmados részei minden további nélkül elfogadhatók lesznek.

Ezzel szemben sajnos valamilyen törést érzek a kormányzat álláspontjában, mégpedig abban a vonatkozásban, hogy a benyújtott módosító indítványok közül a leglényegesebbeket - azokat, amelyek a törvényjavaslat sarkalatos problémáira mutattak rá és azokra próbáltak választ adni - a kormányzat képviselője nem támogatta.

Két esetet tudok elképzelni. Hende államtitkár urat komoly és nyilatkozatait meggondoló embernek ismerem, ezért nem hiszem, hogy azt, amit mondott, nem komolyan gondolta. Nos, vagy ez az álláspont nem jutott el azokhoz, akik a bizottság ülésén a kormány álláspontját képviselték, ami technikai vagy kommunikációs hiba, de ez még korrigálható, vagy az van, hogy a kormány álláspontja közben valamely, általam ismeretlen oknál fogva megváltozott.

(16.40)

 

Mind a kettő rossz dolog számunkra, mert azt jelenti, hogy abban a kérdésben, amelyben úgy nyilatkozott államtitkár úr, hogy nem tud olyat elképzelni, hogy meg tudunk nevezni olyan kört, amely kör befogadását a vagyonnyilatkozatban érintettek esetében a kormányzat ne tudna támogatni; mi ebből kiindulva kettőre tettünk javaslatot: a Magyar Fejlesztési Bank vezetőire, vezető munkatársaira és az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Részvénytársaságra. Sajnálatos módon mind a kettő vonatkozásában az alkotmányügyi bizottság ülésén egy határozott "nem" volt a kormányzat válasza, oly módon, hogy közben ezeknek a módosító indítványoknak a házszabályszerűsége dolgában sem volt probléma.

Ebből én csak egy dolgot tudok leszűrni: a kormányzat részéről valamilyen oknál fogva nincs fogadókészség arra, hogy azok kerüljenek be a vagyonnyilatkozati törvénybe, akik valóban jelentős közvagyonnal rendelkeznek, jelentős közpénzekről döntenek. Ezzel szemben vagy olyan embereket tesznek be, akik, mondjuk, köztisztségüknél fogva persze indokolhatóak, de a gazdasági összeférhetetlenség szempontjából teljesen indifferensek. Gondolok nagy tisztelettel akár a köztársasági elnök úrra vagy az ombudsmanokra, akiknek a köztisztsége persze indokolhatja, de a gazdasági kérdésekben vagy a közpénzekkel való gazdálkodás szempontjából nincs szerepük, illetve maradnak másik oldalon a kisközségek társadalmi tisztséget betöltő önkormányzati bizottsági tagjai vagy a kistelepülések önkormányzati képviselői, akik - mint itt elhangzott a korábbi vitában is - néhány tízezer forint fölött rendelkeznek adott időszakban.

Gondunk továbbra is az - és ez a másik sarkalatos probléma -, hogy azokra a kérdésekre, amelyeket az Állami Számvevőszék elnöke, illetve a legutóbbi alkotmányügyi bizottsági ülésen az országgyűlési biztos általános helyettese fölvetett, semmifajta kormányzati válasz nincs, sem abban a formában, hogy megvizsgáljuk azoknak az ellentmondásoknak, azoknak a végrehajtást zavaró tényezőknek a rendezését, a megoldását, vagy pedig: kérem, azok nem életszerű válaszok ezért és ezért.

Mi úgy látjuk, hogy mind a két felvetés - mind a Számvevőszéké, mind az ombudsman általános helyetteséé - olyan, amelyek megválaszolása nélkül ez a törvény nem fogadható el. Tehát a két ok miatt - egyrészt a kiválasztott kör és annak egyenetlenségei miatt, másrészt az eljárás és a végrehajtás szempontjából nem megfelelő kidolgozottság és nem megfelelő válaszok miatt - továbbra is az az álláspont, hogy legnagyobb sajnálatunkra azt kell közölni, ha a törvény karakterét tekintve ebben az állapotban marad, akkor ennek elfogadását a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja nem fogja tudni támogatni. Ez pedig azt jelenti, hogy kétharmados részek nélkül ez a törvény végrehajtás szempontjából rendkívül sérülékeny, és igencsak abszurdnak tűnő vállalkozás.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  243  Következő    Ülésnap adatai