Készült: 2024.04.24.21:25:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2009.04.27.), 30-32. felszólalás
Felszólaló Dr. Kóka János (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  30 - 32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÓKA JÁNOS (SZDSZ): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A társadalmi válság mellett, úgy érzem, minden egyes héten kötelességünk foglalkozni a világgazdasági válság hatásaival, és leküzdésének lehetőségével is. Így van ez a mai napon is, amikor egy újabb rossz hír érkezett Mexikóból. Tudjuk azt, hogy az a potenciálisan világméretűvé terebélyesedő sertésinfluenza-járvány, amely Mexikóból ered, tovább ronthatja a világgazdasági válságból való kilábalás lehetőségét, és így egész ágazatok, egész országok gazdasági növekedése kerülhet veszélybe.

De sertésinfluenza-járvány nélkül is adott ez a veszély, hiszen látjuk, hogy az euró továbbra is 300 forint körül van, a tőzsdéink, az állampapírpiacaink sem mutatnak még jelentős javulást. Ez azt jelenti, hogy Magyarországnak nagyon sokat kell tenni annak érdekében, hogy a külső és a belső bizalom helyreálljon. A válságkezelő kormány sietett egy őszinte diagnózis felállításával. Elmondta, hogy kevesebb mint 2 millió ember fizet ma adót Magyarországon a versenyszférában. Hallottuk és tudtuk már régen, hogy 1,5 millió ember minimálbérre van bejelentve, ebből körülbelül 800 ezer ember valójában nem minimálbért visz haza, mégis adóoptimalizálás céljából a legkedvezőbb adófizetés mellett a minimálbért választja.

Tudjuk azt is, hogy a felnőtt lakosság alig több mint fele dolgozik legálisan, és azt is, hogy Magyarországon 700-750 ezer a közalkalmazottak száma, mintegy 20 százalékkal több, mint a szintén 10 millió lakosú Csehországban. Ismerjük azokat az elriasztó számokat, amelyek a közfeladatok, az állami bürokrácia méretének kiterjedtségére engednek következtetni; tudjuk, hogy Magyarországon több mint 9 ezer közfeladat van, több mint 15 ezer költségvetési intézmény. Mindez elszívja az adófizetőktől azokat a pénzeket, amiket egyébként ott lehetne hagyni az adófizetőknél, a vállalkozóknál, ebből lehetnének munkahelyek, ebből lehetne fogyasztás, megtakarítás, összességében tehát gazdasági növekedés. Magyarországon, tudjuk, legalább 2000 milliárd forint adót kerülnek el azok a vállalkozók és adófizetők, akik a szürke- vagy a feketezónában kerülik el az adófizetést; ez elsősorban a mai, kifejezetten adófizető-ellenes adórendszer következménye.

Hasonló volt a helyzet, tisztelt képviselőtársaim, 4-5 évvel ezelőtt a régió nagyon sok országában, azonban az utóbbi 4-5 évben ők tettek valamit, amit Magyarország nem. Végrehajtották a szükséges reformokat, és csatlakoztak egy olyan világszintű folyamathoz, amely az adórendszerüket korszerűsítette, amely mentén az adórendszerüket korszerűsítették. Ezek az országok ugyanis, hasonlóan az utóbbi 15 évben az egykulcsos adórendszert bevezető országokhoz, bevezették az egykulcsos vagy lényegében egykulcsos adót. Ma a volt szocialista országok közül 15 országban vezették be az elmúlt 15 évben az egykulcsos adórendszert, mintegy 300 millió polgár él és adózik ma olyan országokban, ahol egykulcsos adóval vallanak be adót. Ezeknek az országoknak a tapasztalatai az egykulcsos adóra nézve mind-mind kedvezőek.

Három javaslatot szeretnék tenni, tisztelt képviselőtársaim, elsősorban a válságkezelő kormánynak. Az első pont az egykulcsos adóval kapcsolatos: vizsgálják meg az egykulcsos adó bevezetésének tapasztalatait! Nagyon sok empirikus adat áll ugyanis rendelkezésre, hogy az utóbbi években azoknál, akik bevezették ezt az egyszerű és nagyon kedvező adófajtát, hogyan változtak az állam bevételei. Hogyan változtak az egyébként jóléti szolgáltatásokra is fordítható bevételek, és hogyan tudták lecsökkenteni az adószintet? Hogyan áramlott a tőke ezekbe az országokba, hogyan keletkeztek munkahelyek? Tisztelettel kérem a Pénzügyminisztérium államtitkárát, és tisztelettel kérem a jelen nem lévő kormányfőt és pénzügyminisztert, hogy végezzék el azt a munkát, ami Magyarországra vár, értékeljük az egykulcsos adót bevezető országok tapasztalatait.

Szeretném javasolni továbbá, hogy az SZDSZ által a Reformszövetség programjából benyújtott határozati javaslatot a kormánnyal közösen aktualizáljuk, a mínusz 6 százalékos gazdasági visszaesés számaival újraszámolva azt, hiszen ez lehet az a koherens gazdaságpolitikai program, amely mentén azokat a mérföldköveket értékelhetjük, amelyek előttünk vannak. Van előttünk adótörvény, költségvetési törvény és nagyon sok egyéb szabályozás, egységes, koherens gazdaságpolitikai koncepciót azonban az a reformszövetségi határozati javaslat tud jelenteni, amit az SZDSZ benyújtott.

(13.50)

Szeretnék javaslatot tenni továbbá a plafontörvény módosítására is a kormánnyal közösen. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Számoljuk újra ezt is!

ELNÖK: Frakcióvezető úr!

DR. KÓKA JÁNOS (SZDSZ): Aktualizáljuk a makropályát, és ennek megfelelően tegyen a válságkezelő kormány gazdaságpolitikai lépéseket.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  30 - 32  Következő    Ülésnap adatai