Készült: 2024.04.26.01:27:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2019.03.19.), 40. felszólalás
Felszólaló Bangóné Borbély Ildikó (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:12


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Akkor egy bocsánatkéréssel kezdeném. Szeretnék bocsánatot kérni a mostani gyerekektől az önök nevében. Azoktól a gyerekektől, azoktól a 18 év alatti gyerekektől, akiket ha megkérdeznek Magyarországon, 80 százaléka azt mondja, hogy el akarja hagyni a hazáját. (Gréczy Zsolt: Sajnos igaz.) És ez mimiattunk van. És bocsánatot szeretnék ezektől a gyerekektől kérni, hogy mi ezt most még nem tudjuk megakadályozni, hogy ne ezt kelljen nekik tenni.És tudják, hallgattam: azt kérte államtitkár asszony tőlünk, hogy nézzünk magunkba, legyünk képviselők, és támogassuk ezt a javaslatot. Meg hogy eddig semmilyen olyan javaslatot nem volt hajlandó az ellenzék támogatni az elmúlt 9 évben, ami a gyerekek vagy a családok megsegítését szorgalmazta volna. Igen, mert mindig úgy tálalják, olyan salátatörvényekben vagy olyan törvényekben van benne, amiben lehet, hogy egy törvényt támogatni lehetne, de tíz másikat meg el kell utasítanunk.

Nagyon sok szám elhangzott államtitkár asszony felvezetőjében is, de érdekes módon csak bizonyos számokat mondott el és bizonyos időszakokból. Akkor a gyermekszületéssel kezdjük! Direkt fogok mondani, mondjuk, 2001-ből, amikor a Fidesz-KDNP volt kormányon: 97 047 gyermek született Magyarországon. 2009-ben, a válság után már érezhető volt: 96 442 gyermek. Közben általában nem volt túl nagy mozgás, 96-97 ezer közé tehető a gyermekszületésszám.

2011-et képviselő asszony is kiemelte, amikor soha nem látott mélységekbe esett, ha 70 évet vizsgálunk, az egyik legrosszabb mutatót produkálta a születésszám: 88 049 gyermek született Magyarországon. 2010-ben, lehet mondani, egy picit javultak a mutatók: 91 577 gyermek született, majd 2018-ban, államtitkár asszony, a harmadik legrosszabb mutatót produkált a születésszám: 89 800 gyermek. Újra 90 ezer alá ment a születésszám. (Gréczy Zsolt: Nem mi kormányzunk!)

Lakásépítésekről is sok szó esett. Tudjuk nagyon jól, hogy az egyik alapja, hogy gyermeket vállalhassunk, a lakások megléte. Azt is tudjuk, mindőnk, hogy körülbelül 40 ezer új lakásnak kellene Magyarországon ahhoz épülnie, hogy a lakásállomány szinten tartása meglehessen. Megint csak államtitkár asszony arról a bizonyos 2010 előtti időszakról nagyon sokat beszélt, hogy mi mindent romboltunk. Fel is írtam azokat a vétkeket, amiket a szocialista Gyurcsány-kormány elkövetett, hogyan is alakult. Akkor néhány számot engedjen meg államtitkár asszony! 2001-ben 28 054 lakás épült Magyarországon. 2002-ben érezhető egy javulás, 31 511 lakás épült. 2005-ben, már nem Fidesz-KDNP-kormány van, 41 084 lakás épült Magyarországon. 2006-ban 33 864, és a válság után, 2009-ben még akkor is 31 994 lakás épült fel Magyarországon. 2012-ben, a Fidesz hatalomra kerülése után már 10 560 lakás épült Magyarországon, ’14-ben 8358, 2015-ben 7612  soha ilyen kevés lakás nem épült Magyarországon, mint ’15-ben , ’17-ben sikerült egy kicsit javítani, 14 389, és a tavalyi évben majdnem elérte a 18 ezret. Csak azért akartam ezt felsorolni, merthogy ezek a KSH adatai, remélem, erre államtitkár asszony nem fogja azt mondani, hogy meghamisítottam az adatokat.

És még egy adatsort hadd olvassak fel önnek, államtitkár asszony, ami nagyon fontos. Tudjuk nagyon jól, mindőnk, önök is, mi is, hogy minden hatodik magyar gyermek külföldön születik. Azt is tudjuk, hogy minden 10. szülőképes korú magyar nő már nem Magyarországon van, hanem külföldön. És néhány nagyon fontos adatsor, mert amikor ezt az intézkedéscsomagot meghallottam, megmondom őszintén, és a saját képviselőtársaim nevében is beszélhetek, de szerintem minden ellenzéki képviselőtársam nevében, ha a családokról beszélünk, a családok megsegítéséről és arról, hogy gyermekeket hogyan kellene Magyarországon támogatni, a magyar családokat, akkor abban egyetérthetünk, hogy 9 év kormányzás után tényleg tegyenek már le valami jó programot az asztalra, és támogatni fogjuk. Csak tegyenek már valamit! Hogy ne ezeket a számokat kelljen felsorolnom!

Akkor mondanám, a gyermektelen nők aránya korcsoportonként, államtitkár asszony. Ha megnézzük a 15-19 éves korcsoportot  önök adták ki, minden képviselőnek elküldték most ezt a kis kiadványt (Felmutatja.), abból fogom felolvasni. A 15-19 éves korosztálynál, ha megnézzük, 2001-ben 96,8 százalék volt gyermektelen, 2010-ben 97 százaléka, 2018-ban 96,4 százaléka, nem nagyon van mozgás ebben a korcsoportban. A 20-24 éveseknél, mondjuk, 2001-ben 78,6 százalék volt gyermektelen, ’11-ben 86,6 százaléka, ’18-ban javulás van egy picikét, 85,6 százalék.

De most fog jönni a durva adatsor: a 25-29 éves korosztályban 2001-ben 44,2 százaléka volt gyermektelen ezeknek a nőknek; 2010-ben, csak hogy olyan időt is mondjak, amikor mi kormányoztunk még, 64,9 százaléka; 2018-ban, mondom, a 2001-es 44 százalékról 70,5 százaléka gyermektelen. A 30-34 éves korosztálynak 2001-ben 17,9 százaléka volt gyermektelen, 2010-ben 33,6 százaléka, ’18-ban 44,8 százaléka. A 35-39 éves korosztálynak 2001-ben 9,8 százaléka, ’10-ben 16,5 százaléka, 2018-ban 25,7 százaléka gyermektelen.

A 40-44 éves korosztályban  mert én még nem mondanék le a 40 év fölötti nőkről sem; önök már lemondtak régen erről a korosztályról  2001-ben 7,9 százalék volt gyermektelen, 2010-ben 10,3 százalék, 2018-ban 17,2 százaléka. Az egyik legsúlyosabb problémáról beszélünk.

És tegnap a napirend előtti felszólalásomban ismertettem nagy vonalakban azt a programot, amit a Magyar Szocialista Párt tegnap benyújtott, és arra kérném államtitkár asszonyt és a Fidesz-KDNP képviselőit  mi csak azokat az intézkedéseket tettük a programunkba bele, ami az önökéből kimaradt , hogy támogassuk kölcsönösen egymást. Mi támogatjuk az önök programját, ami egy nagyon szűk réteget érint, mi meg akkor benyújtottunk egy olyan javaslatot, de szerintem el fogja mondani majd a DK és a P is és a többi ellenzéki párt is, benyújtottunk olyan csomagokat, amikről évek óta nem hajlandóak tudomást venni. Évek óta benyújtjuk folyamatosan ezeket az intézkedéseket, és önök lesöprik az asztalról.

Három csoport köré építettük föl ezt a javaslatot, és nem fogok beleférni az időbe, de szeretném elmondani teljesen. Az egyes csomag, az első pont a gyermekvállalás támogatása, valamint a gyermeknevelés és a munkavállalás összehangolása.

(12.40)

A második csoportkör a gyermekgondozás, a közeli hozzátartozók ápolásának támogatása, és a harmadik csoportkör a lakhatás biztonságának megteremtése.

Nagyon sokat beszélünk arról, hogy egy kormány családtámogatását milyen mutatókban tudjuk mérni. Azt gondolom, mi, ellenzéki vagy kormánypárti politikusok beszélhetünk arról, és néztem azoknak a fiataloknak az arcát, akik fent ültek a pulpituson, szerintem most már a harmadik csoport jön, és ha jól láttam, a középső csoportnál csak lányok voltak, és figyeltem államtitkár asszony arcát is. Próbált ezeknek a gyerekeknek, fiataloknak beszélni, én nem láttam akkora örömöt az ő arcukon. (Derültség és moraj a kormánypárti padsorokban.  Novák Katalin: Ez tényleg kritikán aluli! Ez már a legalja!  Közbeszólások a Fidesz soraiból: Tetszésnyilvánításra nincs lehetőségük!  Nacsa Lőrinc: Még kérünk statisztikát! Olvass még statisztikát!) Tudja, államtitkár asszony, egy kormány sikerességét mindig a jövő nemzedék fogja leszűrni. Nevethetnek, kinevethetnek engemet is, csak tudják, azok a fiatalok, azok a 18 évesek, huszonévesek nagyon jól tudják, hogy nem elég majd tízmillió forintot kapni, nem elég, hogy adjanak nekik, beígérjenek valamit. Tudják, komplett családtámogatási rendszerre van szükség. Azt is látni kell ezeknek a fiataloknak, hogy biztonságban lesz majd a jövőjük. Ön is beszélt a biztonságról. Kell hozzá jó családtámogatási rendszer, kell hozzá jó egészségügyi rendszer, kell hozzá jó szociális ellátórendszer, és kell egy olyan gazdaságnak működnie, ahol a fiataloknak azt fogjuk tudni üzenni, hogy érdemes lesz itthon, Magyarországon munkát vállalniuk.

Államtitkár asszony arról is beszélt, hogy a szocialista kormányzat eltörölte a családi adókedvezményt. Önök első lépésként eltörölték a minimálbér adómentességét  a minimálbérét. Ma Magyarországon, ha valaki keres 2 millió forintot, akkor is 15 százalékot adózik, de ha megkeresi a minimálbért vagy annyira van bejelentve, akkor is 15 százalékot adózik. Roppant igazságtalannak tartjuk!

Azt gondolom, ha arról beszélünk, hogy ezeknek a fiataloknak mit tudunk kínálni, akkor önök elfogadtak tavaly decemberben egy olyan törvényt, és erről megint nem esett szó a Parlament falai között, ahol lényegében a magyar munkavállalók többségét rabszolgamunkának teszik ki. Sokat beszéltünk erről az elmúlt hónapokban. Önök azt mondják, hogy ma az édesanyák, akik gyermeket kell hogy vállaljanak vagy kellene vállalniuk, nyugodtan túlórázhatnak 400 órát egy évben. Ezzel kellett volna kezdeni, államtitkár asszony, hogy kiáll a pulpitusra, és azt mondja, hogy kezdeményezi ennek a törvénynek a visszavonását, eltörlését vagy a közigazgatási rabszolgatörvény eltörlését. Ki kellett volna állni és azt mondani, hogy kezdeményezi ezt, államtitkár asszony.

Vagy államtitkár asszony nem beszélt arról a tragikus egészségügyi helyzetről, amit ma tapasztalunk az ország minden egyes területén. Korózs Lajos képviselőtársam napirend előtti felszólalásában csak azokat a cikkeket olvasta el, cikkcímeket, amelyek az elmúlt negyedévben a magyar médiában megjelentek. Azt gondolom, ha gyermeknevelésről beszélünk, nagyon fontos számomra, a legelső ellátórendszer, amivel egy család és a gyermek találkozik, az a gyermekorvosi rendszer a kórházon kívül, miután megszületett és a védőnői hálózat. Tudjuk nagyon jól, múlt héten ezzel volt tele a magyar média, hogy ma Magyarországon a gyermekorvosok 50 százaléka betöltötte a 60 évet, az egyötöde pedig a 70 évet is. Ma arról beszélhetünk, hogy bármikor összeomolhat a gyermekorvosi rendszer. De beszélhetünk a védőnői rendszerről is, ami annak lett létrehozva, hogy hogyan segítsék ezeket a fiatal édesanyákat, családokat, hogy a gyermeket tudják várni, tudják fogadni, milyen egészségügyi ellátásban tudjanak részesülni, hogyan tudjanak… Ez az első ellátórendszer, amivel kapcsolatba kerülünk. Öntől egy szót sem hallottam erről.

Ezért fogom majd a következő 15 perces felszólalásomban pontosan, pontról pontra ismertetni önökkel azt a három csoportot, ami köré mi 8-8 pontot raktunk a Magyar Szocialista Párt részéről, hogy hogyan lehetne Magyarországon ténylegesen minden magyar családot segíteni, függetlenül attól, hogy milyen anyagi helyzetben van, függetlenül attól, hogy dolgozik vagy nem dolgozik, függetlenül attól, hogy hány gyermeket nevel.

Még egyetlenegy gondolatot, államtitkár asszony, mert egy percem van: ebben a programban egyetlenegy betű nincsen arról a közel 200 ezer párról, aki meddőséggel küszködik. Az egyik legnagyobb potenciál ezekben a párokban lehetne. Önök tavaly lényegében szétverték a támogatási rendszert. Igaz, tudom, azt fogja mondani, hogy mennyi pénzt, plusz 5 milliárd forintot tettek a meddőségi kezelésekbe. Államtitkár asszony, kevesebb gyermek született tavaly. Meg kellene néha hallgatni a szakmát. Megint nyilatkozott Kaáli professzor úr, hogy nem jött össze, amit önök műveltek. Megint csak arra törekedtek, hogy egy jól működő rendszert szétzilálni, szétverni, mert valamilyen érdekcsoportok ezt kívánták önöktől.

Azt gondolom, ezeket a pontokat külön-külön fel fogom sorolni, és akkor államtitkár asszonynak teszek egy gesztust: támogassuk kölcsönösen egymást. Támogassák önök is azt, amit mi beadtunk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), azt a 24 pontot, amely ténylegesen minden magyar családon segíteni szeretne. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP és a DK soraiból.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai