Készült: 2024.03.28.20:38:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

261. ülésnap (2017.11.27.), 265. felszólalás
Felszólaló Dr. Szűcs Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 18:22


Felszólalások:  Előző  265  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZŰCS LAJOS, a Költségvetési bizottság előadója: Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A 2016. évi központi költségvetés zárszámadásáról szóló törvényjavaslat szeptember 29-én került benyújtásra, és az általános vitára október 19-én került sor. A Költségvetési bizottság mint kijelölt bizottság a november 15-ei ülésén a részletes vitát lefolytatta, természetesen a parlament többi állandó bizottsága és a Magyarországi nemzetiségek bizottsága is csatlakozott a javaslathoz.

Felszólalásomban egy összegző véleményt fogok többségi véleményként megfogalmazni. Megállapítottuk, szinte az összes bizottság egyetértett abban, hogy a törvényjavaslat megfelel a határozati házszabály 44. § (1) bekezdésében foglalt tartalmi és formai követelményeknek egyaránt.

Képviselői módosító javaslat nem került benyújtásra. Egyedül a Költségvetési bizottság nyújtott be egy inkább technikainak nevezhető módosító indítványt. Ez arra irányul, hogy a köznevelési közfeladatot ellátó egyházi fenntartókat az állami és az önkormányzati fenntartókkal azonos állami támogatás illeti meg, ennek átvezetéséről rendelkezett a módosító indítvány.

Ezúton szeretném ismertetni a bizottságok többségi álláspontjait. Azokon a helyeken, ahol a bizottságok nem készítettek ilyen véleményt, ott nem fogom megismételni, hogy a bizottságok a házszabály szerinti benyújtással egyetértettek.

A Költségvetési bizottság többségi véleménye: a makrogazdasági mutatók tekintetében a 2016. évet 2,2 százalékos gazdasági növekedéssel zártuk, ami az EU átlagos szintje feletti teljesítménynek számít. Az államháztartás uniós módszertan szerinti hiánya 1,9 százalékra teljesült, miközben a nemzetiössztermék-arányos bruttó államadósság a 2015. évi 74,7 százalékos szintről 73,9 százalékra csökkent.

Örömteli, hogy a magyar államadósság szerkezete is átalakult. A devizaarány a 2011. év végi 52 százalékról 29 százalékra, a külföldi hitelezők aránya pedig 65 százalékról 42 százalékra csökkent.

(18.20)

Ez hozzájárult az ország devizakitettségének és külső sérülékenységének mérséklődéséhez. Az államháztartás stabilitását jól mutatja az a tény, hogy a költségvetés módosítására mindösszesen egy alkalommal került sor a 2016-os esztendőben. Ebben a módosításban a kormány javaslatára 420 milliárd forint többletforrás került biztosításra többek között az oktatásra, a családok támogatására, gazdaságfejlesztésre, vidékfejlesztésre, agrártámogatásra, valamint a tömeges bevándorlás kezelésére.

Fontos kiemelni, hogy az előző esztendőben mindhárom nagy hitelminősítő ismét befektetésre ajánlott kategóriába emelte országunkat, amelynek köszönhetően még stabilabb lett az adósságfinanszírozás. A háztartások javuló jövedelmi helyzete növeli a fogyasztást, ami 4,2 százalékos volt 2016-ban. Ez annak is köszönhető, hogy egyre több embernek van munkája. A foglalkoztatottak száma 3,4 százalékkal bővült tavaly, az aktivitási ráta pedig elérte a 70 százalékot. Az export továbbra is meghatározó, amit az is mutat, hogy az előző esztendőben rekordszintet ért el a külkereskedelmi többlet. A makrogazdasági folyamatok és a tényadatok tükrében összességében megállapítható, hogy 2016-ban a magyar gazdaság főbb szektorai erősödtek, mindemellett az egyensúlyi mutatók is kiválóak maradtak.

A Kulturális bizottság nem fűzött hozzá különvéleményt.

A Külügyi bizottság véleménye: a klasszikus diplomáciai, külgazdasági és kulturális diplomáciai feladatok Külgazdasági és Külügyminisztériumban történő integrációja 2016-ban gyorsabb reagálást tett lehetővé, nőttek a külpiaci sikerek és a magyar kultúra és oktatás iránti igény. A minisztérium konzuli szolgálata szakszerűen járt el érdekvédelmi feladatainak ellátása során, beleértve az olyan tragikus események kezelését is, mint a tömeges illegális migráció miatt Európát sújtó problémák. 2016-ban sajnos magyar áldozatot is követeltek a terrortámadások. Az egységes külgazdasági irányítási rendszer kialakítása befejeződött, a külgazdasági attasék száma 145 főre, a Magyar Nemzeti Kereskedőház által nyitott irodák száma pedig 48-ra nőtt, a Nemzeti Befektetési Ügynökség által támogatott projektek eredményeként 2020-ig közel 18 ezer új munkahely jön létre 3,2 milliárd eurónyi beruházással.

2016-ban indult a vajdasági és kárpátaljai gazdaságfejlesztési program, összesen 7 milliárd forint költségvetéssel. A minisztérium 2016-ban 235 milliárd forintból gazdálkodott, amiből a 123 külképviseletből álló diplomáciai, konzuli hálózat működtetésére 74 milliárd került kifizetésre.

A Fenntartható fejlődés bizottságának véleménye: a jelenlegi uniós ciklusban 2800 milliárd forint van természet- és környezetvédelmi célokra, ami 500 milliárd forinttal több, mint az előző uniós ciklusban. Az előző uniós ciklus környezetvédelmi programjai 2016-ra befejeződtek, az új ciklus programjai pedig még nem léptek elszámolási időszakba. A 2016. évi környezetvédelmi kiadásokban ezért látható csökkenés az előző évekhez képest. A környezetbarát közlekedés fejlesztése érdekében jelentős tömegközlekedési, kerékpárút-fejlesztések történtek. Az adó- és illetékrendszer ösztönzőleg lépett fel a környezetbarát magán- és céges járművek elterjedésében.

A Gazdasági bizottság többségi véleménye: a 2016-os költségvetés végrehajtásáról szóló törvényben egyértelműen látható, hogy a 2010 után megjelölt célokat sikerült teljesíteni. A munkaerőpiacon rejlő tartalékokra alapozva sikerült növekedési fordulatot elérni a hazai gazdaságban, amelynek köszönhetően tartós bővülés alakult ki. Ez a folyamatos növekedés úgy valósult meg, hogy közben az egyensúlyi mutatók is jól teljesítettek. A 2016-os év legjelentősebb gazdaságpolitikai fejleményei közé tartozik a munkaadói és a munkavállalói érdekképviseletekkel megkötött novemberi bérmegállapodás. Ez a megállapodás az elkövetkező években hozzájárul a hazai munkapiac kínálatának bővítéséhez a munkavállalói hajlandóság emelkedésével, a minimálbér és garantált bérminimum emelésével, illetve ezzel együtt a munkaadói adóterhek és a társaságiadó-kulcs csökkentésével együtt. A kormányzati intézkedések hatására az aktivitási ráta elérte a 70,1 százalékot, amely a foglalkoztatás bővülése és a munkanélküliségi ráta 5,1 százalékra csökkenése mellett következett be.

A belső keresleten belül a háztartások fogyasztási kiadása az előre jelzett 3,6 százalékos növekedésnél gyorsabban, 4,2 százalékkal nőtt. A vártnál nagyobb növekedés mögött több tényező állt, egyrészt folytatódott a foglalkoztatás dinamikus bővülése, másrészt ‑ az alacsony inflációnak is köszönhetően ‑ emelkedtek a reálbérek, ami szintén elősegítette a belső kereslet élénkülését.

A reálgazdasági többlet számottevő növekedése a folyó fizetési mérleg egyenlegében is tükröződött, a 2015. évi 3,5 százalékos többlet után 2016-ban 6,1 százalékos aktívum alakult ki. A külső finanszírozási képesség a GDP 6,2 százalékát érte el 2016-ban. A jelentős külső nettó finanszírozási képességnek köszönhetően Magyarország nemzetiössztermék-ará­nyos nettó külföldi adóssága a 2015. év végi 24,9 százalékról a 2016. év végére 19,2 százalékra csökkent. A magyar export 3,4 százalékos növekedése tavaly meghaladta az import növekedési ütemét. A külkereskedelmi többlet a tavalyi évben is rekordmagasságot ért el, és ez érdemben járult hozzá a növekedéshez.

A Nemzetbiztonsági, a Honvédelmi és a Magyarországi nemzetiségek bizottsága nem fűzött különvéleményt a törvényjavaslathoz.

A Mezőgazdasági bizottság többségi véleménye: a mezőgazdaság folyó áron számolt kibocsátása 5,3 százalékkal haladta meg az előző évit, és ezzel a korábbi évek kiváló eredményei után ismét rekordot döntött. A megtermelt termékek jelentős része a külföldi piacokat célozta, így az export meghaladta a 8 milliárd eurót, beállítva ezzel minden idők második legjobb agrárexport-eredményét. A növekedés motorja a növénytermesztés volt, de ahhoz az állattenyésztés is hozzá tudott járulni. Napraforgóból, repcéből, szójából, árpából és kukoricából minden idők legmagasabb hozamai születtek, a búza hozama pedig 28 éves csúcsot döntött. Ezek az eredmények egyaránt köszönhetőek a kedvező időjárásnak és az ágazat kiemelkedő technikai színvonalának.

Az állattenyésztési ágazatban tavaly a stabilizáció jelei mutatkoztak: a sertés- és a szarvasmarha-ágazat is növekedéssel zárta az évet. Enyhén nőtt a tejtermelés is. Összességében a legnagyobb bővülés a baromfiágazatban mutatkozott, ám ezt a növekedést sajnos megtörte az év végén jelentkező madárinfluenza-járvány. Az állattenyésztésre jelentős hatást gyakorolnak a 2014 óta folyamatos áfacsökkentések. 2016. január 1-jétől 27-ről 5 százalékra csökkent a sertés tőkehús általános forgalmi adója, amelynek eredményeként az áfacsökkentés már a teljes sertés-termékpályát lefedi, javítva az ágazat teljesítményét.

A mezőgazdaságban is nőtt a foglalkoztatás, közel 14 ezer fővel az ágazatban lévők száma növekedett, így a mezőgazdaság aránya a nemzetgazdaság teljes foglalkoztatásából 5 százalékra emelkedett. Az ágazat teljesítményében fontos szerepe van a támogatásoknak. Ebben a tekintetben, költségvetési szempontból mindenképp kiemelendő szerepe van a nemzeti forrásból megvalósuló kifizetéseknek. A kormány fontosabb ágazati döntései között mindenképp említést érdemel, hogy a 2015-ös előkészületeket követően, 2016. január 1-jétől költségvetési szervi gazdálkodási formában működik tovább a korábbi Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft., valamint a Mezőhegyesi Állami Ménes Lótenyésztő és Értékesítő Kft.

(18.30)

Ezt követően, az év derekán megtörténtek a Mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság megalapításához szükséges lépések is. Elfogadásra került továbbá a Tessedik Sámuel agrárszakképzési koncepció, amely meghatározza az agrár- és élelmiszeripari szakképzés rendszerének átalakítását is.

A Népjóléti bizottság sem fűzött különvéleményt.

A Nemzeti összetartozás bizottságának többségi véleménye. Az ország költségvetése helyett a nemzet költségvetését hajtotta végre a kormány, hiszen soha korábban ilyen mértékű támogatást nem biztosítottunk a külhoni magyarság számára. A legfontosabb fejlemény, hogy az identitáserősítés mellett 2016-ban végre komoly lépéseket sikerült tennünk a külhoni magyarság szülőföldön való boldogulásának biztosítása érdekében is.

A Nemzetpolitikai Államtitkárság tematikus éveinek sorát a vállalkozások fejlesztésével folytatta. A „2016 a külhoni magyar fiatal vállalkozók éve” program keretében sikerült kialakítani a külhoni magyar fiatal vállalkozók hálózatát. Az 1 milliárd forintból megvalósuló program segítségével számos szakmai továbbképzés és tanácsadás mellett 117 kezdő vállalkozó jutott fejlesztési forráshoz. Az állam­titkárság mindemellett tovább folytatta a külhoni magyar szakképzés megújítását, a támogatásoknak köszönhetően 66 felszerelt tanműhely és tangazdaság jött létre. A tavalyi évben a Külgazdasági és Külügyminisztérium felügyeletével elindultak azok a több­éves, nagy volumenű Kárpát-medencei gazdaságfejlesztési programok is, amelyeknek révén új len­dületet kaphatnak a magyarlakta térségek.

A tavalyi évben Vajdaságban és Kárpátalján mintegy 20 ezer magyar vállalkozás fejlesztéséhez járultunk hozzá. Idén a többi magyar régióban is elindul a fejlesztési tervek megvalósítása. Folytatódott a magyar oktatási intézmények folyamatos megújítása is, továbbá elindult a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program is. A kárpátaljai magyar közösség válságos helyzetét segítve 2016-ban folytattuk és bővítettük azokat a szociális programokat, amelyekkel a magyar pedagógusok, egyházi személyek, egészségügyi dolgozók otthonmaradását, a magyar családok megélhetését segítjük.

A tavalyi évben 2,4 milliárd forinttal járultunk hozzá a kárpátaljai magyar jövő biztosításához. A diaszpórában és szórványban működő magyar szervezetek megerősítése érdekében 2016-ban is megvalósítottuk a Kőrösi Csoma Sándor-programot, illetve a Petőfi Sándor-programot, amelyek keretében 150 ösztöndíjas járult hozzá munkájával a magyar közösségek építéséhez. A fiatal generáció kiemelt támogatása érdekében elindult az a pályázat, amelynek során 50 millió forintból 2016-ban mintegy 88 külhoni magyar ifjúsági szervezet működését és programjait támogattuk. Az intézményrendszer működése mellett kiemelten fontos szerepet szántunk a tavalyi évben is a külhonban fellelhető értékek és hagyományok megőrzésének. A Mikes Kelemen-program tavalyi folytatásnak köszönhetően újabb emigrációs hagyatékok térhettek haza, a Márton Áron-emlékév során pedig számos olyan rendezvény valósult meg, amelynek keretében az Erdély püspökére való emlékezés révén erősítettük a magyarságot összekötő szálakat.

Mindezek alapján elmondható, hogy a 2016-os évben újabb fejezetet sikerült nyitnunk a nemzetpolitikában, hiszen a növekvő források mellett számos új program is elindulhatott.

Az Igazságügyi bizottság sem fűzött különvéleményt.

A Vállalkozásfejlesztési bizottság többségi véleményét mondom el. A kormány továbbra is a kormányzati ciklusának elején kitűzött gazdaságpolitikai célok megvalósításának irányába halad. Növekvő pályán a foglalkoztatás, növekednek kiskereskedelmi és turisztikai mutatóink, valamint alacsony szinten tartjuk a költségvetési hiány mértékét is.

Összességében megállapítható tehát, hogy a racionális és felelős kormányzati politika eredményeként Magyarország hosszú távon is a fejlődés útján tartható. Ez pedig nemcsak gazdasági mutatókban, de közvetlenül a családok és a vállalkozások oldalán is kézzelfogható, érezhető pozitív változásokat fog jelenteni és jelent már most is.

Az Európai ügyek bizottságának többségi véleménye. A bizottság szerint a költségvetés végrehajtása a 2016. évben is megfelelt a maastrichti kritériumok legfontosabb feltételeinek, a nemzeti össztermék 3 százalék alatti államháztartási hiányának és a nemzeti össztermék arányában csökkenő államadósságnak. Az európai uniós támogatások kapcsán a kedvezményezettek részére összesen 2097 milliárd forint került kifizetésre.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Kérem, hogy az elhangzott bizottsági vélemények alapján támogató szavazataikkal lássák el a törvényjavaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  265  Következő    Ülésnap adatai