Készült: 2024.03.28.20:42:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2012.02.27.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 6:27


Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Mirkóczki Ádám jobbikos képviselő úr: "Forradalmi elszámoltatás: a tolvajnak jár kártérítés" címmel. Öné a szó, képviselő úr.

MIRKÓCZKI ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Kormánypártok! Közel két évvel ezelőtt úgymond forradalmi hevületükben nagyon sok mindent megígértek. Megígérték, hogy két hét alatt rendet tesznek, hogy elszámoltatnak, és a bűnösöket felelősségre vonják. Egymás után nevezték ki kezdetben az elszámoltatásért felelős kormánybiztosokat, de itt álljunk meg egy pillanatra.

Mit látunk ma? A napokban egy újabb szégyenfolt jelent meg úgymond ezen az elszámoltatási politikán. A közvélemény egészséges fele teljesen jogosan döbbent meg, teljesen jogosan háborodott föl azon, amikor a sajtó beszámolt a Hunvald-ügy ítélethirdetéséről. Hunvald György szocialista polgármestert sok száz millió forintos kárt okozó önkormányzati ingatlanpanamák, több tíz milliós fiktív szerződések, illetve milliós kárt okozó lakáskiutalások és más bűncselekmények miatt részben bűnszervezetben elkövetett csalással, vesztegetéssel, hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel vádolta meg, nagyon helyesen, a Központi Nyomozó Főügyészség; teszem hozzá gyorsan, Gál György szabad demokrata politikustársával együtt.

A vádbéli cselekményekért a törvény szerint halmazatban akár 15 év szabadságvesztés is kiszabható lett volna. Hunvald Györgyöt a bíróság az ingatlanokkal kapcsolatos csalás vádjában, vagyis a különösen jelentős kárt okozó, üzletszerűen bűnszervezet tagjaként, bűnsegédként folytatólagosan elkövetett csalás vádjában felmentette. Ugyancsak felmentette egy rendbeli folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás, illetve egy rendbeli vesztegetés vádja alól. Ugyanakkor bűnösnek találta a lakáskiutalások és a szerződések kapcsán hivatali visszaélésben, hűtlen kezelésben és magánokirat-hamisításban. Mindezekért egy év hat hónap börtönre és két év közügyektől való eltiltásra ítélték.

Azt gondolom, mindenféle magánvélemény-nyílvánítás szándéka nélkül is nagyon beszédes az a tény, hogy az úgynevezett Hunvald-ügyben a strómanokat nem számítva a több mint húsz gyanúsított közül csupán 2, azaz kettő vádlott kapott ítéletet az ingatlanokkal kapcsolatban, tehát abban az ügyben, amiről maga a feljelentés szólt. A hűtlen kezelésben, a hozzá kapcsolódó okirat-hamisításban, valamint a hivatali visszaélésekben bűnösnek talált volt MSZP-s politikust két évre eltiltották a közügyektől és egy másik vádlottal részben közösen megfizetendő 21 millió forintos kártérítésre kötelezték. De - s itt jön egy gyöngyszem az egész ügyben - a nagy értékű luxus gépkocsiparkját visszakapta, és a repülőgépét is. Hát hol élünk, kérem szépen, 2012 Magyarországán?! Vagyonosodási vizsgálat nem volt, vagyonelkobzás természetesen szintén nem volt. Kérdem én - s szerintem Magyarországon elég sok embert érdekelne -, hogy egy polgármesternek miből telik repülőgépre és luxus autóparkra.

Egészen elképesztő és döbbenetes ez az eljárás. S ha az a válasz erre, hogy a polgármesteri fizetésből vagy éppen szemben a bűncselekményekből, az elég beszédes. Azt gondolom, ennél az is hitelesebb, amikor egyes bűncselekményeknél elhangzik a tévében, hogy bodzagyűjtésből Mercedest lehet venni és fenntartani. Hány polgármester rendelkezik ma Magyarországon repülőgéppel? Majd ezt követően a Fidesz egyik prominens politikusa, Deutsch Tamás - hogy milyen stílusban, azt természetesen nem idézném - úgy nyilatkozott: szegény Gál György rossz lóra tett, ugyanis ha az MSZP-t választotta volna annak idején az SZDSZ helyett, akkor Hunvaldhoz hasonlóan megúszta volna ezt az ügyet. Úgy gondolom, ez a megnyilatkozás több mint beszédes, és talán most már mindenki számára érthető, hogy lassan két éve miért vigyorognak a képünkbe az MSZP-s börtönfrakció egyesei - tisztelet a kivételnek -, különösen a felső karéjra gondolok. Azt gondolom, ez az önök elszámoltatását tökéletesen jellemzi. Több száz millió forintos károkozást követően, hat év elteltével, négy évig tartó nyomozás után ilyen eredmény születik egy magáról rendet, biztonságot és elszámoltatást ígérő forradalmi kormányzás alatt. Ez több mint döbbenet!

És ne feledkezzünk arról a slusszpoénról, hogy ha a másodfokú ítéletben sem lesz érdemi változás, az olyan gátlástalan politikusbűnöző, mint például Hunvald György, akár kártérítést is kaphat, és ott tarthatunk 2012-ben, hogy adott esetben a tolvajnak jár kártérítés, nem pedig az általa okozott károk megtérítése. S ne feledjék, az elszámoltatást önök ígérték elsősorban, és természetesen önöktől kérjük számon, noha tiszteletben tartjuk a bíróság döntését, és próbáljuk naivitással reménykedve várni a másodfokú ítélet érdemi változását, de a szégyen attól még természetesen szégyen marad.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úrnak adom meg a szót.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nyilván ön is tudja, hogy a magyar kormánynak semmifajta befolyása nincs a bíróságok működésére. A bíróságok függetlenül működnek, így a kormány semmifajta kommentárt nem fűz ehhez, és nem is avatkozhat bele semmilyen büntetőeljárásba. Figyelje ön is a másodfokú eljárás menetét, és abból meglátjuk, hogy szigorúbb vagy enyhébb ítélet lesz. Az biztos, hogy lesz másodfokú eljárás, hiszen fellebbezést nyújtottak be, de a kormánynak semmifajta befolyása nincs sem az egyes ügyekre, sem a bíróság működésére, sem semmi egyébre. Viszont mindenki számára közös felelősségünk, hogy helyes döntés volt-e a kormány részéről az, amikor közpénzügyek, köztisztséget betöltő emberek felelőssége kapcsán szigorúbb eljárási és anyagi jogi büntető jogszabályokat fogalmazott meg és terjesztett a parlament elé. Úgy gondolom, a kormányzat ebben jó irányba indult el, az egyedi döntésekben pedig a bíróságok függetlenek.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai