Készült: 2024.04.19.21:18:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2011.11.04.), 72. felszólalás
Felszólaló Ékes József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:27


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm, elnök úr, a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Figyelve a vitát, még a vezérszónoki körben általában nyugodt hangnemben próbáltak egymással úgy szembeállítani dolgokat, hogy a szakmaiság keretein belül próbáltak megmaradni.

Pár dolgot én is feljegyeztem magamnak, ami talán az embert egy kicsikét bántja, amikor Kovács Tibor képviselőtársam a maga részéről úgy érvel, hogy sunyi, alattomos, hazug. Gőgös Zoltán képviselőtársamnak szeretném mondani, hogy vigyázni kell a vérnyomásra, mert akkor és abban a 8 évben, amikor önök kormányoztak, ennyire nem volt aktív, és sem ön, sem Gőgös Zoltán ennyire nem volt bekiabálós. (Sic!) Ezt mondom azért, mert pár dolgot nem szabad elfelejteni.

Tisztelt Kovács Tibor Képviselőtársam! Az elmúlt 8 évben az állampolgárok adósságterhe, amit önök okoztak, több mint 2 millió forint egy főre vetítve. Ugye, visszaemlékszik arra, amikor 2008. október 7-én Varga Mihály szóvá tette, hogy válság van a világban, s akkor majdhogynem lehazaárulózták Varga Mihályt, mert ezt ki merte mondani, majd rá egy hétre Gyurcsány Ferenc bejelentette, hogy az IMF-hez fordultunk, és 20 milliárd euró nagyságrendű hitelért nyújtottunk be kérelmet, amely alapján ez a hihetetlen mértékű államadósság bekövetkezett.

Volner János képviselőtársamnak mondom, hiszen megpróbáltunk itt a parlamentben mindig úgy szót váltani, hogy értsük is egymást, és lehetőleg ne próbáljuk meg a másikat sárba taposni. Ön is nagyon jól tudja, egy átfogó rendszer-átalakítás, itt akár az egészségügy, akár a tb, akár a nyugdíj, akár az oktatás, akár az önkormányzati rendszer átalakítása, önmagában hordoz költségeket. Azt hiszem, ez mindenki előtt ismert, hogy ha egy rendszert megkísérelünk átalakítani, annak vannak bizonyos mértékű kiadásai, majd amikor a rendszer kialakul és működni kezd, akkor jönnek be azok a várt eredmények, amelyek miatt a rendszert át kívánjuk alakítani. Önök ugyan nem voltak az előző ciklusban parlamenti képviselők, de mindenki úgy fogalmazott, hogy az elmúlt 20 év hibáit és az addig kialakult tapasztalatokat ma már tényleg, valóban rendszerszerűen kell nézni és annak alapján átalakítani.

De nézzük, mi volt az MSZP-s átalakítás. Az egészségügyi kassza regionálissá tétele. Mennyi pénzbe került? Vagy vesszük a kórházi trezorok elrendelését. Mennyi pénzbe került? Hányszor, hányféle programot indítottak el, és soha, semmit az égadta világon nem tudtak befejezni, a milliárdok garmadáját költötték el az indításra, majd utána szép lassan lefújásra került. Nincs olyan rendszer-átalakítás az elmúlt 8 év folyamán, vagyis az előző kormány idejében, amely végig lett volna vive és be lett volna fejezve.

Mindannyian tudjuk, ön is tudja, Volner képviselőtársam, és itt Nyikos elnök úr hozzászólását szeretném ebből a szempontból dicsérni, hiszen az előző időszakban én is rengetegszer szóltam hozzá, én magam is elmondtam, a hatóságok viselkedése eltér az európai szokásoktól, mert míg Magyarországon - ezt sokszor elmondtam itt a parlamentben is - nem csenget, mert 50 ezer forint, amikor csenget, 100 ezer forint, átlépi a küszöböt, már 500 ezer forint, és úgyis találni fog valamit.

(11.50)

Tehát rendszernek úgy kell működnie, ahogyan ön is fogalmazott, hogy először figyelmeztetek, felhívom rá a figyelmet, és a hatósággal együtt megkísérelek úgy segíteni, hogy azt a hibát még egyszer ne kövesse el. De ha elkövette - és itt Szilágyi Péter képviselőtársam mondta, hogy hatalmasak a büntetések -, igenis, legyenek büntetések. De a büntetéseknél is nézzük meg a kategóriát! Hiszen az elmúlt időszakban önök is tapasztalták, hogy a nagy ellátórendszereknél - mint a bevásárlóközpontoknál - hihetetlen mértékben megnőtt a kivetett bírság nagyságrendje. Hát annál a cégnél, amelynek naponta több tíz, több száz millió forintos bevétele van, teljesen logikus, hogy egy 500 ezer forintos büntetésen - elnézést - mosolyog egyet, és holnapután ugyanazt elköveti, de ha odacsapnak neki 50 milliót vagy 100 milliót, akkor már meggondolja magát. Ebből a szempontból jön be az, amit Vágó Gábor hiányol, így ezáltal a magyar termék biztonságát is tudjuk védeni. Nagyon sok olyan lépés ebben a 102 törvényben tulajdonképpen benne foglaltatik, amely utal arra, hogy ha ezt a rendszert így fel tudjuk építeni, akkor sokkal nagyobb biztonsággal tudjuk a magyar piac- és termékvédelmet is megvalósítani. Ennek van egy ilyen következménye is.

Ugye, visszaemlékezik, Kovács Tibor képviselőtársam, hogy hogyan adták át a kasszát 2010-ben? Nem véletlen kellett hozzányúlni a bankadó és egyéb más adók kérdéséhez, mert üres volt a kassza. Félévben már üres volt a kassza, ne csóválja a fejét, mert ön is nagyon jól tudja, hogy miről beszélünk. Annyira üres volt a kassza, hogy a MÁV 130 milliárdját is ki kell fizetni. Az, hogy ön most beszél itt az államadósságnál a növekedésről; képviselőtársam, hány százalékkal vették fel a hiteleket? A legmagasabbal Európában, az IMF-hitelt. Ugye, annak vannak kamatai. Mennyit kell kifizetni ebben az évben is kamatokra? Több mint 1000 milliárd forintot. Ezt önök termelték össze, képviselőtársam. (Kovács Tibor közbeszólása.) Önök termelték össze, ebben nincs kétség. És a rengeteg adósság, amit itt felhalmoztak, és a rendszer helytelen működése miatt tulajdonképpen úsztak el a pénzek. Hát emlékezzünk vissza, az ÁSZ elnöke is úgy fogalmazott, hogy 200-300 vagy 400 milliárdos korrupciós források vannak benne a rendszerben. Ezeknek a csapjait is el kell zárni, mert különben nem működik maga a rendszer.

Itt az ÁSZ-szal kapcsolatosan szeretném megfogalmazni, és maga az ÁSZ, Domokos elnök úr is úgy fogalmazott, hogy szeptember 29-én, amikor megkapta a költségvetést, rövid idő állt rendelkezésére, de a múlt hét hétfőn, amikor itt a pulpitusról az expozéját elmondta, akkor ő is úgy fogalmazott: reális, tartható, és 2010-hez képest, amikor 52 százalékos volt a bevételek biztonsága, most 67 százalékra emelkedett a költségvetésből adódóan a bevételek biztonsága. Ez teljesen logikus, és nem véletlenül van ott a 300-400 milliárd forintos tartalék, hiszen nagyon jól tudjuk, hogy Európában válság van, és valami úton-módon a kormánynak erre fel kell készülnie. De ahhoz képest, amit a tavalyi évben a költségvetésben 2011-re vonatkozóan a kormány elfogadott, egyedül talán ebből - nyugodtan mondhatjuk - a gazdasági növekedés nem tud teljesülni. De egyébként tessék nekem megmondani, az elmúlt 8 év folyamán, amikor önök voltak kormányon, melyik gazdasági prognózisuk teljesült, akár az infláció területén, akár a háztartási hiánnyal kapcsolatban, akár az államadóssággal kapcsolatban, vagy akár a gazdasági növekedéssel kapcsolatban. Hisz 2009-ben a gazdasági növekedés mínusz 6,5 százalék volt. Önök beszéltek olyan 1 százalékos gazdasági növekedésről.

Tisztelt Képviselőtársaim! Igenis, Európában válság van, és ez nyomja a magyar gazdaságot. Nézzük meg, az Európai Unió tagországain belül hány országnál van az, hogy hihetetlen mértékű visszalépésre kényszerülnek: nyugdíjak radikális megfaragására, szociális juttatások radikális megfaragására, különböző rendszereknél a befagyasztásra. Lehet sorolni, az összes körülöttünk lévő ország tulajdonképpen ezeket a lépéseket teszi meg.

Tisztelt Képviselőtársaim! A másik ilyen dolog, amit sokszor figyelmen kívül hagynak, hogy az elmúlt 8 év folyamán minden olyan költség, ami a szolgáltatási szektoroknál termelődik és ki kell fizetni az állampolgároknak, radikálisan megemelkedett. Ugye visszaemlékezünk: nem lesz gázáremelés, aztán utána nem tudom, hány százszoros gázáremelkedés következett be. Most viszont a kormány megtette azt a lépést, hogy a gáznál, víznél, villanynál és talán majd - bízom benne - a közlekedésnél is hatósági árrendszer fog kialakulni. Ez is egy biztonságot nyújt az állampolgárok számára, hogy nem úgy képződnek majd a hatósági árak, hogy valaki a hasára üt, és utána el fog szökni az egekbe. Lehet nyugodtan azt mondani, hogy az elmúlt másfél év folyamán nem történtek radikális szolgáltatói áremelések, sőt mi több, úgy érzem, hogy a kormány lépései ebből a szempontból nagyon helyesek, és ha ebbe belejön a víz- és csatornadíjak hatósági árrendszere is, akkor sokkal nagyobb biztonsága lesz az állampolgároknak.

Maga a költségvetés és az adótörvények is hatnak abba az irányba - és itt Volner János képviselőtársam nagyon sokszor kimondja az igazságot, és próbál rávilágítani arra, hogy a rendszereken belül mi lenne a jó -, az lenne a jó, hogyha a szolgáltatói szektor magyar kézben lenne. Az lenne a jó. De amikor ön beszél a felső egy-két ezerről, akik a toplistán ott vannak az első százban - fogalmazzunk így, a gazdagok -, tessék már megnézni, az elmúlt 20 év helytelen privatizációjából adódóan hányan is vannak ott. (Volner János: Tudjuk.) Ugye? Nagyon jól tudjuk. Tehát azt mondom, hogy ennek a rendszernek úgy kell átalakulnia, hogy kiszűrje a korrupciót, és lehetőség szerint a magyar gazdaság élénkítésében elsődlegesen a magyar cégek kapjanak vezető szerepet. Nem véletlen a kis- és középvállalkozások támogatási rendszerének az átalakítása, a Széchenyi-kártya különböző folyamatainak a kiszélesítése, és ezek fogják biztosítani, bízom benne, és ráadásul ez a több mint ezermilliárdos európai uniós forrás, hogy lélegzethez fog jutni a magyar gazdaságban szereplő hazai kis- és középvállalkozások rendszere is.

Arra kérem a szocialista képviselőket, mert én, azt hiszem - az elmúlt ciklusban is olyan 430 parlamenti hozzászólásom volt -, soha nem minősítettem senkit, megpróbáltam rávilágítani azokra a hibákra, amiket önök elkövettek, de ahogy önök fogalmaznak, és ilyen hatalmas adósságállománnyal terhelt ez az ország, és ebben az európai uniós recesszióban - nyugodtan lehet ezt mondani, mert hogyha Görögország nem tudja átvészelni, akkor utána magával fog rántani egy csomó más országot, ez kihat Magyarországra is, kihat az Európai Unió többi országára, mindenkire az égadta világon ki fog hatni -, tehát ha önök kritizálnak, jogos esetben kritizálnak, akkor szeretném kérni önöket arra, hogy próbálják meg azt is hozzátenni, hogy mi lenne a helyes lépés. Mert én a parlamenti hozzászólásaimban ezt el szoktam mondani, képviselőtársam. El szoktam mondani. (Gőgös Zoltán: Én is, vissza kell vonni.)

Döbbenet, amikor Korózs Lajos államtitkár volt, és a nyugdíjak meg lettek emelve, itt, a parlamentben mondtam, hogy ha ez a folyamat így megy tovább - emlékezzenek vissza rá, a nyugdíjtörvénynél -, akkor szép lassan be fog következni, hogy majd az utolsó lekapcsolja a villanyt. Azt hiszem, itt a demográfiával kapcsolatban próbáltam ugyanezt elmondani. De döbbenet számomra az, hogyha önök - Korózs Lajossal az élen - úgy fogalmaznak, hogy ez a kormány elveszi az özvegyi nyugdíjakat. Uraim, nem vesszük el az özvegyi nyugdíjakat. Sőt mi több, ugyanúgy fogja emelni, mint a más jogosultságon járó nyugdíjakat. Az árvaellátást elveszi ez a kormány? Nem veszi el a kormány az árvaellátást. Önök riogatták a bányászokat, hogy a bányászoktól a korkedvezményes juttatásokat a kormány elveszi. Nem veszi el a kormány. Itt szeretném nagyon hangsúlyosan mondani, hisz Ajka környékén is nagyon sok bánya működött és élnek bányászok, riogatták az embereket - elnézést a kifejezésért - olyan módszerekkel, ami az embernek, azt lehet mondani, gusztustalan, de ezeket a kormány nem veszi el. De azt önök is nagyon jól tudják, az állampolgárok részéről mindig is kifogás volt, és irritálta az embereket, amikor valaki 35 éves korában elmegy nyugdíjba. Ezt, Gőgös képviselőtársam, ön is tudja. Irritálta az embereket. Ugye, irritálta az embereket? Akkor most miért tetszik mást mondani? (Gőgös Zoltán: Ezt kell megváltoztatni.)

Tehát szeretném ezekre a dolgokra fölhívni a figyelmet, és ezek a sarkalatos törvények is tulajdonképpen, amelyek a költségvetéshez kellenek, ezeket a rendszereket próbálják meg kialakítani. Egyet - még egyszer - kihangsúlyozok: minden átalakítás forrással jár, csak az átalakítások lényege, hogy a kiskapukat vegyük ki belőle, a korrupció lehetőségét vegyük ki belőle, és annak alapján tényleg egy olyan rendszer tudjon kialakulni, hogy ha ebből a válságból ki tudunk kászálódni az Európai Unió tagországaival együtt, akkor utána Magyarországon ne kelljen ezeket a lépéseket újra megtenni. Hanem valóban egy olyan rendszer alakuljon ki, hogy amikor az adóhatóság kimegy, akkor valóban figyelmeztet, együtt megnézzük, hogyan lehet a hibát helyrehozni, és ha valaki ennek ellenére utána visszaél a rendszerrel, azt igenis kőkeményen büntessék meg.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(12.00)




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai