Készült: 2024.04.26.00:30:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

147. ülésnap (2016.05.02.), 4. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr! A napirend előtti felszólalásnak az a lényege, hogy a frakció elmondja a véleményét egy adott kérdésről, most például a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikájáról és gazdálkodásáról, és a kormány tagja válaszol.

Mielőtt válaszolok, szeretném ismételten hangsúlyozni, hogy a kormány semmilyen alá-fölé ren­delt­ségi viszonyban nincs a Magyar Nemzeti Bankkal (Dr. Schiffer András: Ez a múlt heti…), annak utasítást nem adhat, a Magyar Nemzeti Bank utasítást nem fogadhat el. (Moraj az LMP soraiban.) Tehát ami­kor ön a kormánytól választ vár, akkor azért ezzel legyen tisztában!

És a Nemzetgazdasági Minisztériumnak is ‑ az MNB-részvények, ugye, mind állami tulajdonban vannak, és az államháztartásért felelős miniszter képviseli ‑ e kérdésben is kizárólag az alapító okirat megállapítása és módosítása, könyvvizsgáló megválasztása és visszahívása, és a könyvvizsgáló díjazásának a meghatározása tartozik a Nemzetgazdasági Minisztérium, a miniszter felelősségi körébe. (Dr. Szél Bernadett: Vissza kell hívni! Ott van!)

Ami pedig a felszólalásának érdemi részét illeti, először is köszönet illeti a felszólalását, hiszen a felszó­lalásának négyötöd részében elismerően szólt a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikájáról. Elisme­rően szólt arról a tevékenységről, amit a Magyar Nemzeti Bank a 2013-as váltás óta tett (Dr. Schiffer András: Most már lehet lopni?) a magyar gazdaságért, tett a magyar monetáris politikáért. Így többek között valóban el kell ismerni, hogy a Magyar Nemze­ti Bank nyereséget termel (Dr. Schiffer András: És akkor már szabad lopni?), hogy a devizatartaléka folyamatosan növekszik, hogy az államadósság csökken, lényegében Magyarországon megszűnt az infláció, és konkrét egyedi programja volt, a növekedési hitelprogram, amely az Európai Unióban is egyedülálló.

(11.10)

Úgy gondoljuk, hogy ezzel segített a magyar gazdaságon, kisegítette a Magyarországon működő vállalkozásokat (Dr. Szél Bernadett közbeszólása.), amit a magyar kereskedelmi bankok nem tettek meg. (Dr. Schiffer András: Családi bank!) Segítséget nyújtott a devizahiteleseknek a devizahitel-rendszer felszámolásával, nagy segítségére volt a magyar embereknek a forintosításban, hogy a devizahiteleket sikerült kiváltani és forintra átváltani.

Amiben vita van, illetve ön kritizálja a Magyar Nemzeti Bankot, az az, hogy miután nyereséges, azt várja el, hogy a költségvetésbe fizesse be, és azt ne maga helyezze tartalékba (Dr. Schiffer András: Meg a devizahitelesek!) ‑ amit egyébként kívánatosnak tart ‑, illetve ne alapítványi gazdálkodás (Dr. Schiffer András: Ne tegyék zsebre!) folytán költse el.

Azt gondolom, hogy ez a vita is nyugvópontra juthat (Dr. Schiffer András: Persze!), hiszen ön a felszólalásában azt is mondta, hogy persze majd amikor változik a Nemzeti Bank tevékenysége és veszteséges lesz, akkor a költségvetésnek kell kiegészíteni. (Dr. Schiffer András: Nem ezt mondtam!) Jelzem: pontosan az a cél (Dr. Schiffer András: Nem ezt mondtam!), hogy amikor nyereséges, akkor tartalékoljon a Magyar Nemzeti Bank, és ne kelljen az állami költségvetés segítségét hívni akkor sem. Most nyereséges, most tud tartalékolni, amikor pedig eljön az idő, hogy nem tud nyereséges lenni (Dr. Schiffer András: Nem tartalékol, mert ellopják!), akkor pedig ebből a tartalékolt forrásból tudja saját maga azt kiegészíteni, és ne kelljen a költségvetés segítségét hívni. (Dr. Schiffer András: Kinél tartalékol? A családnál!)

Több dolgot üdvözlendőnek tart a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikájában. Azt gondolom, ebben egyetértünk, és a Magyar Nemzeti Bank (Dr. Schiffer András: Mikor hívunk rendőrt?) megítélésében ez az elsődleges és legfontosabb kérdés (Dr. Szél Bernadett: Nem! Az, hogy lopnak, az a fontos!), hogy segíti-e a magyar vállalkozásokat, segíti-e a magyar monetáris politikát, pénzügypolitikát, és úgy gondolom, ebben egyetértünk. (Schmuck Erzsébet: Másról beszél, államtitkár úr!)

Ami pedig a Magyar Nemzeti Bank alapítványi tá­mogatását és gazdálkodását illeti (Dr. Schiffer András: A család bankja!), az alapítványok önálló jogi személyek, megfelelő vezető szervvel, a kuratóri­um­mal. Nyilvánvaló, hogy a gazdálkodásról hozott döntések alapvetően az ő felelősségi körükbe tartoznak (Tukacs István: Az állam a tulajdonos!), és hang­súlyozom ismét, hogy nem a kormányéba. (Dr. Szél Bernadett: De visszahívhatjátok!) Az pedig, hogy az LMP frakcióvezetője átveszi az ügyészség és a rendőrség szerepét, és már gyanúsít is, nyilván egy poli­tikai kinyilvánítás, aminek a parlamentben sem­mi értelme nincs. (Dr. Schiffer András: Nem! A parlament erre van! ‑ Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai