Készült: 2024.03.29.13:44:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

52. ülésnap (1999.03.02.), 250. felszólalás
Felszólaló Manninger Jenő
Beosztás közlekedési, hírközlési és vízügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:03


Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MANNINGER JENŐ közlekedési, hírközlési és vízügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr!

Mivel a belvízkárok enyhítése a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium hatáskörébe tartozik, ezért arra vonatkozóan a társtárcával egyeztetve adom meg a választ. A belvíz elleni eredményes védekezést az állam és a társulatok kezelésében, valamint a termelők saját tulajdonában lévő csatornák és a műtárgyak összehangolt működtetésével lehet csak megvalósítani. Ehhez az is szükséges, hogy a csatornák üzemképes állapotban legyenek, és a gazdák a földjükről odavezessék a vizet. E feladatok kezelésére a társminisztérium olyan struktúra kialakítását tervezi, amely a kormányzati szinttől a termelőig egységesen megszervezi és végrehajtja a tennivalókat.

Jelenleg előkészítés alatt áll a Nemzeti Földalap létrehozása, amely többek között a kialakult kedvezőtlen birtokszerkezet megváltoztatását is elősegíti. Az alap segítséget jelenthet majd a rossz adottságú, vízzel borított belvizes területek tulajdonosainak földjeik cseréjéhez. A belvízkárok enyhítésére a korábban rendelkezésre álló 700 millió forintos kereten felül, a rendkívüli helyzetre tekintettel a kormány 1,5 milliárd forintot különített el. Számítások szerint mintegy 15-20 milliárd forintra van szükség a mezőgazdasági kárelhárítást szolgáló vízi létesítményekkel kapcsolatos feladatok ellátására. Ez a feltétele annak, hogy a jövőben a hasonló jellegű károkat megelőzzük.

Az árvízi biztonság növelése érdekében a Körös, a Tisza, a Maros vidékének megkezdett árvízvédelmi fejlesztésére ez évben több mint 1 milliárd forintot irányoztunk elő. A felső-Tisza-vidéki töltéserősítésekre a költségvetésben szereplő előirányzaton felül további 2 milliárd forintot lehet majd fordítani. A következő években pedig még nagyobb ütemű árvízmentesítést tervezünk azokban a leginkább veszélyeztetett térségekben, ahol az elmúlt események valóban bebizonyították, hogy az eddiginél nagyobb összeget kell fordítanunk a költségvetés forrásaiból.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai