Készült: 2024.04.25.07:27:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2011.02.21.),  73-82. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:50


Felszólalások:   65-73   73-82   83-90      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tekintettel arra, hogy a képviselő úr nem fogadta el a választ, kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e az államtitkár úr válaszát. (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 223 igen szavazattal, 78 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Pál Tibor, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "Miért számolja fel a kormány a közbiztonság egyik helyi pillérét?" címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Kontrát Károly államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy a miniszter úrtól személyesen kéri a választ. (Pál Tibor: Elfogadom, köszönöm szépen.) Elfogadja. Pál Tibor képviselő urat illeti a szó.

PÁL TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! 2009 őszén a Bajnai-kormány a válságos időszakban is törődött a közbiztonsággal, ezért bevezettük a településőrség rendszerét, több mint 1200 településen 2300 embert foglalkoztattunk. Kérdezem öntől, hogyan látja, hogyan ítéli meg, a közterületen való jelenlét visszatartó erővel bír-e, azok, akik az utcán vannak, és alkalmi lopást vagy rablást kívánnak elkövetni, visszatartja-e őket a cselekedetüktől az, ha egy hivatalos személlyel találkoznak. (Folyamatos zaj.)

ELNÖK: Képviselő úr, egy pillanatra megszakítom. Felkérem a tisztelt képviselőtársakat, ha halaszthatatlan közfeladataik elszólítják önöket a teremből, akkor legyenek szívesek a megbeszélést kint folytatni. Tisztelt államtitkár asszony, tisztelt államtitkár úr, kérem önöket, hogy legyenek szívesek a megbeszélést kint folytatni a képviselő urakkal. Tiszteljük meg a kérdésfeltevőt azzal, hogy meghallgatjuk!

Kérem, folytassa; az időt beszámítom. (Taps az MSZP soraiban. - Dr. Szabó Erika: Elnézést kérek, elnök úr. - Dr. Rétvári Bence: Bocsánat, elnök úr.)

PÁL TIBOR (MSZP): Köszönöm. Tehát az első kérdés az volt, visszatartó erővel bír-e az, ha a közterületeken hivatalos személyt látnak a bűncselekményt elkövetni szándékozók.

A második kérdés: ön hogyan látja, ugyanaz a cél, amit a közterület-felügyelet vagy éppen a települési őrség ellát, olcsóbban elvégezhető-e, mint ha ezt hivatalos, nagyon drágán felkészített, nagyon komoly felszereléssel ellátott rendőrök, rendőrpár látja el?

Végül a harmadik kérdés a településőrséggel kapcsolatban: ön hogyan látja a foglalkoztatást? Hiszen ahogy mondtam, 1200 településen 2300 ember végzett településőri munkát, akik helyismerettel rendelkeztek, tudták, hol vannak azok a helyek, hol vannak azok a városi pontok, ahol jelen kell lenniük a közterületen. Ezek az emberek most már nem tudják ezt a munkát végezni. Mi van ezzel a 2300 emberrel? Ön hogyan látja, az ő foglalkoztatásuk megoldódott-e valamilyen módon? Nem beszélve arról, hogy egyébként is perspektíva volt számukra, ha a városőrségben munkát vállaltak, akár további képzéssel a városi közterület-felügyeletnél vagy mint biztonsági őrök munkát találtak ezen a területen. Ön szerint mi van most ezzel a 2300 emberrel?

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót válaszadásra Kontrát Károly államtitkár úrnak.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A Bajnai-kormány 2009 szeptemberétől, illetve októberétől hozott intézkedéseivel vezette be a településőrség intézményét, akkor, amikor rájött arra, hogy Magyarországon nincs közbiztonság, az emberek sok tekintetben, sok területen félelemben élnek, a rendőrség olyan helyzetbe került, hogy nem tudta garantálni az emberek biztonságát. Megítélésünk szerint ez látszatintézkedés volt, hiszen a településőrök általában nem rendelkeztek rendészeti, rendvédelmi képzettséggel, nem rendelkeztek intézkedési jogosultsággal, nem tudtak önállóan intézkedni, nem tudtak önállóan eljárni, hanem csak közterület-felügyelő vagy rendőr segítségével tudtak fellépni.

Emellett szeretném elmondani, hogy a közel 2300 településőrnek több mint egyharmada a városokban - köztük hat megyei jogú városban és Budapesten - teljesített szolgálatot. Budapesten több mint száz településőr látott el szolgálatot. De volt olyan megyei jogú város - például Miskolc -, ahol kiadták a településőri feladatokat egy vállalkozónak, s többek között egy budapesti vállalkozó cég látta el a településőri feladatokat. Itt tehát nem is beszélhetünk arról, hogy közfoglalkoztatási feladatot láttak volna el. Azt mondhatjuk, hogy ezek miatt, ezekre a tényekre való tekintettel látszatintézkedés volt, s ezek miatt nem javult a közbiztonság.

S hadd hívjam fel még egy körülményre a figyelmet. Azokon a kistelepüléseken, ahol működik polgárőrség, és a polgárőrök közül választottak településőrt, feszültség keletkezett, hiszen azok a településőrök, akik polgárőrként is szolgáltak és településőrök lettek, fizetést kaptak, míg a többi polgárőr, a nagy többség nem kapott fizetést, önkéntesen, a saját szabadidejük terhére látták el ezt a tevékenységet.

A későbbiekben még kitérek a válasz többi részére. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót Pál Tibor képviselő úrnak egy percben.

PÁL TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Azért kérdeztem, hogy ön szerint a településőrök jelenléte visszatartó erővel bír-e, mert minden felmérés azt mutatta, hogy ahol egyenruhában, az önkormányzat által felszerelt egyenruhában közterületen jelen voltak, ott kevesebb volt a bűncselekmény, nem támadtak meg sem gyerekeket, sem felnőtteket valamilyen értéktárgyért. Az is világosan látszik, hogy sokkal olcsóbban lehet vagy lehetett a közbiztonságot javítani, és az is teljesen világos, hogy az a 2300 ember, akiről itt közösen beszélünk, valamilyen munkalehetőséget kapott. Ma ezek az emberek munkanélküliek. Önök tehát nem tettek mást a településőrség megszüntetésével, mint növelték a munkanélküliek számát, miközben helyi emberek számára nagyon jó lehetőség volt, hogy az adott város vagy falu közbiztonságában részt vegyenek és dolgozzanak.

Egészen más a polgárőrség és egészen más ez a feladat. Nagyon sajnálom, hogy önök ezt megszüntették, mert így csak növelték a munkanélküliek számát, és természetesen romlott a közbiztonság is. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Viszontválasz illeti meg államtitkár urat.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! A kormányprogramban, a nemzeti együttműködés programjában világosan leszögeztük, hogy a rendőrség megerősítésével szándékozzuk helyreállítani a közbiztonságot, az ehhez szükséges forrásokat és személyi feltételeket biztosítani fogjuk. Világosan elmondtuk, hogy a településőr-programot 2011-től nem tudjuk finanszírozni, de a 2010. évre vonatkozó teljes kötelezettséget teljesítettük, függetlenül attól, hogy a korábbi kormány az ehhez szükséges pénzt a költségvetésbe nem tervezte be. Tehát világosan beszéltünk, világosan megfogalmaztuk, hogy a rendőrség megerősítésével szeretnénk a közbiztonságot javítani.

S hadd mondjak egy konkrét példát. Az elmúlt héten került napvilágra, hogy a Hegyköz településeinek polgármesterei megvitatták a helyi közbiztonság kérdéseit - a Sátoraljaújhely székhelyű kistérségről beszélek -, és nem lehet egyértelműen azt mondani, hogy a települések egy csoportjában, ahol volt településőr, csökkent volna a bűncselekmények száma, máshol pedig, ahol nem volt településőr, ott is csökkent a bűncselekmények száma. Ilyen összefüggés nincs. Ez egy látszatintézkedés volt, ami nem hozta meg a várt eredményt, nem váltotta be a reményeket, ezért úgy gondolom, helyes döntés volt ezzel kapcsolatban az, hogy nem finanszírozza tovább a kormány.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(15.10)




Felszólalások:   65-73   73-82   83-90      Ülésnap adatai