Készült: 2024.04.19.22:10:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2010.10.04.),  39-44. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:45


Felszólalások:   33-39   39-44   45-51      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Tájékoztatom, hogy a türelmi idő is lejárt, nemcsak az ön ideje. (Szórványos taps a Jobbik padsoraiban.)

Megkérdezem a Házat, hogy elfogadja-e államtitkár úr válaszát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Tájékoztatom önöket, hogy a Ház 266 igen szavazattal, 39 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett a választ elfogadta. (Novák Előd: Éljen a Tom Lantos népfront! - Szórványos taps a Jobbik soraiban.)

Tisztelt Országgyűlés! Riz Gábor, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: "Meddig maradhat a megerősített rendőri jelenlét az ózdi térségben?" címmel. Képviselő úré a szó.

Parancsoljon!

RIZ GÁBOR (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Házelnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A tavaszi parlamenti választásokat követően, május 11-én Orbán Viktor miniszterelnök és Pintér Sándor belügyminiszter Ózdon, a nemzeti konzultációsorozat első állomásán véleményt cserélt a közigazgatás szakembereivel, valamint a közbiztonságért felelős szakmai és civil szervezetek vezetőivel, képviselőivel régiónk közbiztonságának helyzetéről.

A konzultáción, ahogyan egyéb szakmai rendezvényeken is, feladatként hangzott el a leendő kormány számára a közbiztonság helyzetén való gyors, érezhető javítás. Ezt igazolandó, rövid időn belül jelentős létszámú rendőri erősítés érkezett az ózdi kistérségbe. Ahol korábban csak időnként személygépkocsival áthaladó járőrt lehetett látni, ott napi gyakorlattá vált, hogy kettesével, hármasával gyalogos rendőrök jelennek meg a közutakon, köztereken.

(14.20)

Fontos volt a helyben élők biztonságérzetének javítása szempontjából, hogy a megerősítés kiterjedt a kiskertek és a települési szántóföldek környékére is. A rendszeressé váló rendőri ellenőrzések több körözött bűnözőt, alkoholos befolyásoltság állapotában vezető gépkocsi-tulajdonost kiszűrtek, de nagy számban találtak és vontak ki a forgalomból lejárt műszaki engedéllyel rendelkező járművet is.

Az ózdi rendőrkapitányság, valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság segítségével kimutatást készítettünk 2009 és 2010 első és hetedik hónapja közötti időszakra vonatkozóan. Célunk szerint igyekeztünk összehasonlítani a megerősített rendőri jelenlét és az azt megelőző állapot mutatóit a bűnügyi statisztikákban.

Kérem, engedjék meg néhány jellemzőbb bűncselekménytípus beszédes adatainak bemutatását. Az állomány nyomozáseredményességét jelző mutató 48 százalékról 54 százalékra javult. Az erőszakos bűncselekmények közül a betöréses lopások száma csökkent a legjelentősebben, 123-ról 80-ra. Markáns különbség mutatkozik még a magánlaksértéssel és a testi sértéssel kapcsolatos bűncselekmények ez évi és az egy évvel korábbi adatai között, mindkét típus körülbelül egyharmadával csökkent.

Az adatokból jól látható, hogy a megemelt létszám a várakozásokat meghaladó eredményeket mutatott föl kistérségünkben. A változás egyértelműen a megerősített rendőri jelenlétnek köszönhető. Ezt a változást bizonyára másképp éli meg az, aki ellen a közelmúltban követtek el egy bűncselekményt, de a lakosság a gyakori rendőri ellenőrzést egy-két kivételtől eltekintve hatásosnak és eredményesnek ítélte. Megnyugvás volt számukra, hogy személyes vagyontárgyaik, ingatlanjuk jóval nagyobb biztonságban van, mint azt megelőzően, amikor a helyi rendőrség létszámgondokkal küzdve nem tudta garantálni értékeik megőrzését.

Tisztelt Miniszter Úr! Az előbbiekben említett pozitív hatást kiemelve érdeklődnek Ózd és térsége polgárai, hogy ez a megerősített rendőri jelenlét mennyi ideig tartható még fönn, illetve várható-e, hogy az idevezényelt rendőri erők esetleges távozása után megerősítik az ózdi rendőrkapitányság állományát a szakmailag előírt és a polgárok biztonságának megfelelő mértékig.

Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Örülök annak, hogy Ózdon és a térségében élő települések polgárai érzik, hogy javult a közbiztonság, nőtt az ott élő emberek biztonságérzete, életük és vagyonuk nagyobb biztonságba került, mint annak előtte.

Valóban, egy társadalom életében a rend az a közösségi érdek, az a legnagyobb közösségi érték, amely meghatározza a mindennapok biztonságát, az életminőség kilátásait.

A május 11-ei ózdi nemzeti konzultáción - úgy, ahogy ön is mondta - elemi erővel fogalmazták meg az ott élő, ott megjelenő polgármesterek, közigazgatási szakemberek, közbiztonságért felelős személyek és a civil szervezetek képviselői egyaránt, hogy változtatni kell, változás kell, rend kell Ózdon, Ózd térségében és Magyarországon is. Azt várták el a parlamenttől, hogy szigorú, következetes, erős törvényeket alkosson. Azt várták el, hogy erősítse meg a rendőrséget, azt várták el és azt fogalmazták meg, hogy gyorsítsa föl a parlament a büntetőeljárásokat.

Tisztelt Képviselő Úr! A parlament ennek érdekében cselekedett, elfogadta a három csapás törvényt, elfogadta július 22-én a szabálysértési törvény módosítását, amelynek eredményeképpen lehetővé vált, hogy a tulajdon elleni szabálysértések elkövetői végre elzárásra ítélhetők; a bírósági titkárok, a bíróság jár el az ügyükben, és elzárásra ítélhetők. És az elmúlt egy hónap tapasztalatai a törvény hatálybalépése után azt mutatják, hogy igenis van visszatartó ereje, hiszen jelentős mértékben csökkent az elkövetett, tulajdon elleni szabálysértések száma.

Ami pedig a megfogalmazott kérdéseit illeti, szeretném elmondani, hogy Pintér Sándor belügyminiszter úr a közelmúltban jelentette be, hogy két éven belül 4200 fővel erősítjük meg a rendőrség létszámát, fokozatosan felmenő rendszerben történik ez a megerősítés. És szeretném bejelenteni itt, a tisztelt Országgyűlés előtt, hogy ezekből a rendőrökből fog jutni Ózdra, az ózdi városi rendőrkapitányságra is, és megerősítésre kerül az ózdi rendőrkapitányság személyi állománya.

Addig is, míg ez a helyzet bekövetkezik, szeretném megnyugtatni önt és Ózd polgárait, hogy a készenléti rendőrség egységei, a megerősített rendőri erők mindaddig a térségben maradnak, amíg erre szükség lesz. Mi az önkormányzattal, a megválasztott tisztségviselőkkel, a képviselő-testületekkel konzultálni fogunk, és az igényeknek, a felmerülő igényeknek megfelelően határozzuk meg a szükséges rendőri erők létszámát.

Egyébként szeretném elmondani, hogy hetente három alkalommal történik egyeztetés a tekintetben, hogy mekkora erő, milyen erő kell Ózdra vagy térségére. És engedje meg, hogy néhány adatot mondjak, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megye egészét illetően összesen eddig 1658 fő vezénylésére került sor, júniusban 789 fő, júliusban 611 fő, augusztusban 258 fő. Emellett a technikai feltételeket is javítottuk, megfelelő technikai eszközökkel láttuk el az odavezényelt és a helyben szolgálatot teljesítő rendőri erőket.

Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm a kérdését. Örülök annak, hogy jó hírekről számoltam be, számolhattam be Ózd és térsége vonatkozásában, de én bízom abban, hogy nemcsak Ózd, hanem Borsod-Abaúj-Zemplén megye egész lakosságát illetően is jó eredményekről tudunk beszámolni, és a kormány be fogja tartani az ígéreteit, be fogja tartani a vállalásait, és rendet tesz ebben az országban.

Köszönöm szépen. És abban bízom, hogy el tudja fogadni a válaszomat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm. Megkérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a választ.

RIZ GÁBOR (Fidesz): Ózd és térsége polgárai nevében köszönöm államtitkár úr megnyugtató válaszát, és elfogadom. Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   33-39   39-44   45-51      Ülésnap adatai