Készült: 2024.04.19.22:54:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

14. ülésnap (2010.06.14.),  63-68. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:00


Felszólalások:   57-63   63-68   69-78      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Képviselő asszony nem fogadta el a miniszteri választ. Kérdezem az Országgyűlést, önök hogyan szavaznak. (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a miniszteri választ 243 igen szavazattal, 92 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Megyünk tovább. Simon Gábor, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez: "Árvízkárosultak biztosítása" címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Pintér Sándor belügyminiszter úr helyett Kontrát Károly államtitkár úr válaszol. Képviselő úr!

SIMON GÁBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Mindannyian láttuk az elmúlt hetekben és tapasztaltuk helyben is, hogy a soha nem látott mennyiségű esővíz milyen mértékű pusztítást tud elvégezni. Ez a kár, talán azt is mondhatjuk, egy életre beírta magát a történelembe. A körülmények szerencsétlen egybeesése következtében még soha nem látott nagyságú vízhozam, árhullámok keletkeztek Magyarország több térségében. Emberi tragédiák sorát láttuk, tapasztaltuk. Azt láttuk, hogy az ár képes egy élet munkáját pillanatok alatt semmissé tenni. Számos lakóház vált lakhatatlanná, rengeteg családot kellett kimenekíteni a víz pusztító ereje elől.

A házak biztosításánál sok család nem feltétlenül gondolt egy ilyen esemény bekövetkeztére. Éppen ezért a gondos biztosításkötésen is múlik, mennyit és hogyan fizet a biztosító. A biztosítások alacsony számán túl gyakori hiba az épületek alulbiztosítása is. A válság idején igen kevés azoknak a száma, akik biztosításra költötték a pénzüket, kevés a biztosított, de főleg azokon a területeken, ahol a mai napig küzdenek az emberek az árvíz ellen. A biztosítók általában nem kötnek szerződést vályogból vagy tömésfalból készült épületekre. Ha ilyen kifogás nincs, ha az építési anyag és technológia megfelelő, akkor akár az ártéren található házra is lehet biztosítást kötni. Fontos lenne ügyelni a biztosított épületben található ingóságokra is. Ezeket az ügyfelek gyakran elmulasztják.

Ha az árvíz eseménye bekövetkezik, jön sajnos a meglepetés, hogy a kártérítés mértéke nem fedezi ténylegesen az anyagi kárt. Az elmúlt napokban nagyon sokat lehetett hallani, olvasni arról, hogy a biztosítók és a biztosítottak között milyen viták alakultak ki. Éppen ezért kérem államtitkár urat, nyugtasson meg bennünket, hogy azok az intézkedések, amelyeket a kormány tervez ezen a területen, az megnyugtatóan képes fedezni az árvízkárosultak biztosításának összegét, képes segíteni ott, ahol az arra rászorulók erre igényt formálnak. Szeretném tudni, milyen intézkedéseket terveznek a kormány részéről, hogy ezt a helyzetet a maguk erőforrásából is támogassák.

Államtitkár úr, várom válaszát. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Kontrát Károly államtitkár úré a szó.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném itt, a tisztelt Ház előtt ismételten leszögezni, hogy a kormány nemcsak az árvíz elleni védekezést tekinti kiemelt feladatának, hanem az árvíz okozta károk helyreállításában is számíthatnak rá az emberek, számíthatnak rá az önkormányzatok, számíthatnak rá a kárt szenvedettek.

Engedjék meg nekem, hogy itt, a tisztelt Országgyűlés előtt is beszámoljak azokról az intézkedésekről, amelyeket a kormány tett az árvíz okozta károk megszüntetése érdekében. Az elmúlt heti ülésén, szerdán a kormány döntött az árvízi védekezésben részt vevő önkormányzatok és állami szervek védekezési költségeinek teljes, 100 százalékos megtérítéséről. Döntött továbbá a védekezésben részt vevő állami szervek által akár anyagok igénybevételével, akár vízkormányzással vagy gátátvágással okozott károk megtérítése ügyében is. A kormány megvizsgálta az önkormányzati tulajdonban és a középületekben keletkezett károk helyreállításának kérdését is, és úgy döntött, hogy külön program keretében fogja ezeket a károkat rendezni, erre külön programot fog indítani.

Ami pedig a magántulajdonú ingatlanokban keletkezett károk helyzetét érinti, ahogy az ön interpellációs kérdésében is szerepelt, a következőkben szeretnék tájékoztatást adni. Június 11-én, az elmúlt hét péntekén megkezdődött Borsod-Abaúj-Zemplén megyében és más érintett területeken is a magántulajdonú házakban keletkezett károk felmérése. Ez több mint 4 ezer ingatlant érint. A kormány intézkedett a tekintetben, hogy a szükséges szakemberek, a mérnöki, az építészkamarák, a katasztrófavédelem munkatársai álljanak rendelkezésre, és a károk felmérése holnapig befejeződjön, pontosan azért, hogy a kormányanyagba megfelelő és pontos információ kerülhessen. Ezen túlmenően a kormány fontosnak tartja a károk felmérése mellett azt, hogy minden család feje felett, akiket sajnos ki kellett telepíteni az árvíz okozta károk miatt, legyen fedél, minden család elhelyezése legyen biztosított, nemcsak most, hanem a jövőt illetően is.

Úgy gondolom, fontos lépés volt, hogy a kormány egyeztetést kezdeményezett a biztosítótársaságok felé a tekintetben, hogy a károk felmérése után a kártalanítás összehangolt legyen.

Tisztelt Képviselő Úr! Arról is szeretném tájékoztatni önt, hogy a kormány a jövőben is figyelemmel kíséri a kártalanítást, a károk rendezését, hiszen, mint ahogy mondtam, az árvíz elleni védekezés után most a károk felmérése és a helyreállítás van folyamatban. Arról is szeretném tájékoztatni önt és a tisztelt Házat, hogy közel 1900 ember még nem tudott visszatérni az otthonába, ezeknek az embereknek az elhelyezése, ellátása teljes mértékben biztosított. Arról is szeretném tájékoztatni önt és a tisztelt Házat, hogy a károk felmérése és a lakhatás biztosítása mellett a szükséges fertőtlenítési munkálatokat az ÁNTSZ megkezdte. Ez először a nagyobb közterületeket érinti, azt követően minden területet fertőtleníteni fognak. Ugyancsak nagyon fontos, és az árvíz sújtotta területeken élő emberek életminőségét befolyásoló körülmény az, hogy szintén az ÁNTSZ elrendelte a szúnyogirtást. Ez is nagyon fontos, és remélem, ez is eredményes lesz és eredményesen befejeződik.

Az valóban igaz, amit ön fölvetett az interpellációja második részében, hogy felül kell vizsgálni azt a biztosítási gyakorlatot, amely jelenleg ezeken a területeken van. Úgy gondoljuk, hogy az élethez, az élet követelményeihez kell igazítani, és az árvíz, a jelenlegi árvíz tapasztalatait e tekintetben is figyelembe kell venni. Abban bízom, tisztelt képviselő úr, hogy a jövőben is be tudunk számolni a tisztelt Ház előtt az árvíz elleni védekezés, illetőleg a helyreállítás eseményeiről, állásáról, és abban is bízom, hogy elfogadja a válaszomat.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti frakciókban.)

ELNÖK: Megkérdezem Simon Gábor képviselő urat, hogy elfogadja-e az államtitkári választ.

SIMON GÁBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Nem elsősorban árvízi kárhoz értő szakemberként, hanem a fogyasztóvédelem oldaláról tettem föl a kérdést. Miután a válaszban ön utalt erre, utalt arra, hogy elindul a kormányzat és a biztosítók között egy olyan egyeztetés, amely kiterjed arra, hogy a károsultak esetében az elmúlt időszakban kialakult biztosítási gyakorlat felülvizsgálatára sor kerüljön, ezért, államtitkár úr, hajlandó vagyok arra, hogy elfogadjam az ön válaszát.

(15.00)

Ugyanakkor szeretném jelezni azt is, hogy a fogyasztóvédelmi bizottság figyelemmel fogja kísérni ezt az egyeztetést, és kérni is fogjuk, hogy erről megfelelő szintű visszajelzést kapjunk, merthogy ebben az ügyben mégiscsak a legfontosabbak a károsultak, azok a családok, amelyek ma egyébként elveszítették a tulajdonukat, a vagyonukat, azok a családok, amelyeknek, úgy gondolom, politikán felül kell hogy ebben a Házban segítsünk, hogy azt az üzenetet adjuk meg számukra, hogy az ő életük, az ő vagyonuk, az ő sorsuk mindennél fontosabb számunkra.

Ennek figyelembevételével fogadom el az ön válaszát. Köszönöm szépen, államtitkár úr. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:   57-63   63-68   69-78      Ülésnap adatai