Készült: 2024.03.29.14:40:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

322. ülésnap (2013.11.11.), 44. felszólalás
Felszólaló Szatmáry Kristóf (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:09


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! Természetesen a föltett kérdésére is válaszolok, de engedje meg, hogy mindenekelőtt megragadjam az alkalmat, ahogy ön a magyar kereskedelemről kívánt itt szólni, és talán érdemes elmondani, hogy egyébként ma van az európai kereskedelem napja, amikor is az egész Európai Unióban a kereskedelemben dolgozókat, a pult másik oldalán vagy az irodákban ülőket ünnepeljük.

Azt gondolom, van is miért ünnepelni őket, hiszen mind az európai, mind a magyar gazdaságban az a mindennapi munka, amit a kereskedelemben dolgozó több tízezer vagy százezer ember nap mint nap végez, elengedhetetlen a gazdaság fejlesztéséhez. Ezúton is szeretném az ő munkájukat megköszönni.

Azt is engedje meg, hogy ha már erről van szó - és szívesen válaszolok a kérdésére -, hadd emlékeztessem önt ezért arra, hogy természetesen a kereskedelemért kell is aggódni, hiszen egy nagyon fontos tényezője a nemzetgazdaságnak, mégis volt olyan nyolc év ebben az országban, amikor semmiféle szabályozás, semmiféle, a hazai kereskedők számára védelmet nyújtó intézkedés nem történt.

2002-2010 között a magyar kereskedelem nagyon súlyos károkat szenvedett. Lényegében a magyar kereskedők hányada a nemzetközi cégek rovására majdnem a felére esett vissza, tehát a 80-90 százalékos magyar kereskedői hányad a magyar kereskedelemben körülbelül 50 százalékra esett vissza a nagy nemzetközi cégek térnyerése miatt, amit önök lényegében tétlenül néztek végig, sőt bizonyos esetekben támogatták is ezt. Nem akarnék itt különböző áfakérdésekre is visszautalni.

Ami a konkrét kérdését érinti, mert lényeges, valóban, a kormány elkötelezett abban, hogy többek között az online pénztárgépek bevezetéséről szóló, 2012 szeptemberében elfogadott országgyűlési döntés következményeképpen megpróbálja a lehető legátláthatóbbá és a lehető legtranszparensebbé tenni a piacot. Ezért is született meg az online pénztárgépek bevezetéséről szóló döntés, és született egyébként meg jó néhány olyan döntés, amit az érdekképviseletek kértek, mint például az, hogy 50 ezer forint erejéig a kormányzat támogassa a kereskedelmi egységek pénztárgépbeszerzését.

Valóban, a piac bizonyos esetekben lassabban reagált a pénztárgépek legyártása tekintetében, mint ahogy azt várhattuk, de lényegében a módosított határidők tekintetében, vagyis a jövő év január 1-jéig minden szolgáltatónak, minden kereskedelmi egységnek át kell tudni állnia az új rendszerre.

Ami pedig a konkrét kérdését illeti, azért sem jó helyre címezte a kérdést, és azért válaszol rá ez a minisztérium, hiszen a minisztérium már hónapok óta, már a rendelet bevezetésével egy időben elkezdett tárgyalni a kereskedőkkel, hogy megpróbálja a kereskedőknek a mobil adatszolgáltatás adta pluszköltségeket a lehető legnagyobb mértékben csökkenteni vagy meghatározni.

Ezúton van szerencsém beszámolni arról, hogy a múlt heti kormányülés egyébként az NGM előterjesztésére megtárgyalta azt, hogy hatósági áras lesz az online pénztárgépek bekötése, megpróbálja az állam, természetesen a szolgáltatók által is elfogadható szintre leszorítani az online pénztárgépek adatforgalmi díját. Tehát dolgoztunk rajta, figyeljük, és olyan megoldást fogunk találni, amely nem növeli a magyar kereskedők terheit.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmét. Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai