Készült: 2024.04.26.00:53:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

164. ülésnap (2008.10.13.),  199-207. felszólalás
Felszólalás oka Összevont általános és részletes vita lefolytatása
Felszólalás ideje 13:47


Felszólalások:   197-199   199-207   207      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Felhívom figyelmüket, hogy az alkotmányügyi bizottság eseti állásfoglalása alapján az indítványról a politikai nyilatkozattervezetre vonatkozó szabályoknak megfelelően a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazatával kell döntenünk.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a H/5677. számú határozati javaslatot az egységes javaslat szövege szerint. Kérem, szavazzanak a minősített többség szabályai szerint! (Szavazás.) Az Országgyűlés a határozati javaslatot 184 igen szavazattal, 184 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett nem fogadta el. (Németh Zsolt: Szégyen! Szégyen!)

Tisztelt Országgyűlés! A mai napon elfogadott Házszabálytól való eltérésnek megfelelően soron következik a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény betétbiztosítási összeghatár emelését célzó módosításáról szóló törvényjavaslat összevont általános és részletes vitája, valamint a határozathozatalok. Az előterjesztést T/6514. számon kapták kézhez, a benyújtott két módosító javaslatról készített ajánlást pedig T/6514/4. számon a hálózaton elérhetik.

Megadom a szót Veres János pénzügyminiszter úrnak, a napirendi pont előadójának, 20 perces időkeretben.

DR. VERES JÁNOS pénzügyminiszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Mindjárt azzal kezdeném, hogy bizonyosan nem fogom kihasználni a 20 perces időkeretet, ebből következően hamarabb be fog fejeződni ennek a vitának az expozérésze.

Az elmúlt időszakban kialakult pénzügyi krízishelyzet az Európai Unió országaira is átterjedt. Ennek a helyzetnek a kezelésére az európai pénzügyminiszterek kedden Brüsszelben üléseztek, és megállapodásra jutottak abban, hogy az egyes országokban alkalmazott betétbiztosítási értékhatárt ki fogják terjeszteni 50 ezer eurós értékhatárra. E megállapodáson túlmenően néhány országban ezen értékhatár fölötti tételekre is garanciát vállaltak a kormányok, hogy a befektetők pénze biztosan megtérüljön. Magyarország más országokhoz hasonlóan szintén deklarálta ezt a kormánygaranciát, itt az Országgyűlés előtt azonban természetesen az a javaslat szerepel, amely az Országos Betétbiztosítási Alapban lévő összeg felhasználásával, a korábbi 6 millióval szemben 13 millió forintra terjeszti ki a biztosított betétek utáni garanciavállalás feltételét, valamint megszünteti az eddig megvolt 10 százalékos önerő biztosítását.

A benyújtott két módosító indítvány kapcsán pedig szeretném a kormány nevében elmondani, hogy mindkét indítványt támogatja a kormány, ezért kérem az Országgyűlést, hogy a mai napon a benyújtott indítványokkal kiegészített javaslatot fogadja el, és ezzel biztosíthassuk azt, hogy a kihirdetést követően azonnal hatályba léphessen ez a nagyon fontos jogszabály, amely más uniós országokhoz hasonlóan Magyarországon is biztosítani fogja az 50 ezer euró értékhatárig történő betétek garantálását. Az efölötti értékhatárban pedig továbbra is érvényes az, amit korábban már mondtunk, nevezetesen, hogy az efölötti értékhatárra is megvan a kormányzati garancia.

Kérem a javaslat elfogadását. Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Varga Mihály képviselő úrnak, a költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottság előadójának.

VARGA MIHÁLY, a költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A bizottság álláspontját szeretném ismertetni. A bizottság megtárgyalta a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény betétbiztosítási összeghatár emelését célzó módosítását. A bizottsági ülésen több kérdésben vita alakult ki, de egyetértés volt abban, hogy a módosításra szükség van.

(18.50)

Képviselői kérdésként hangzott el, hogy mi volt a késlekedés oka, hiszen pénzügyminiszter úr egy héttel ezelőtt még itt a parlamentben is arról beszélt, hogy nincs szükség a teljes garancia megadására. Örülünk annak, hogy módosult a kormány álláspontja e tekintetben, és egy nappal később, kedden már a kormány maga kezdeményezte egy ilyen jellegű javaslat benyújtását, míg előtte szakértők és ellenzéki pártok ezt hiába tették.

A bizottsági ülésen a javaslatot egyhangúlag támogattuk általános vitára. Két módosító indítvány merült fel. A tisztelt Ház tagjai megkapták ezt a két módosító indítványt. Az egyiket Dancsó József és Tállai András képviselők nyújtották be, amely pontosítani kívánja a devizaárfolyam meghatározását abban a tekintetben, hogy az MNB által közzétett hivatalos devizaárfolyamhoz köti a betét befagyása napján érvényes összeget. A másik javaslatot a bizottságunk tette, s ez a javaslat arra vonatkozik, hogy maga a törvény ne az elfogadását követő harmadik napon, hanem a kihirdetését követő napon lépjen hatályba. Az előterjesztő elfogadta az álláspontunkat, és a bizottság ezt a két módosító indítványt támogatta.

Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Írásban előre jelentkezett képviselők következnek. Tállai Andrásé a szó.

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-frakció támogatja a törvényjavaslatot, és meg fogja szavazni, mint ahogy azt tette a Házszabálytól való eltérés szavazása során is.

A törvényjavaslat lényegében az 1996. évi CXII. törvénynek - amely a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szól - egyetlen paragrafusát módosítja, a 101. § (1) bekezdését. Szeretném elmondani, hogy azon túl, amit a pénzügyminiszter úr ismertetett, hogy 6 millióról 13 millió forintra, azaz 20 ezer euróra fog változni az az összeg, amely után a törvény garanciát vállal a befektetések után, ez nemcsak természetes személyeknek, hanem gazdasági társaságoknak, tehát jogi személyeknek és nem jogi személyiségű társaságoknak is szól. A törvényjavaslatnak ez a pontja tehát nem változott, az tehát, akiket kizár abból, hogy ezt a garanciát nem tudják érvényesíteni.

Szeretném azt is elmondani, hogy az úgynevezett befagyott betétek után a tőke- és kamatösszegre is jár a kártalanítás. A Fidesz-frakció is úgy véli, szükség van arra, hogy a magyar befektetések, a magyar befektetők - legyen az magánszemély vagy nem természetes személy - garanciát kapjanak, üzenetet kapjanak az Országgyűléstől, az államtól, amelyben biztonságban kell hogy érezzék a befektetéseiket.

Engedjenek meg azonban két megjegyzést. Az egyik az - amire már Varga Mihály képviselő úr is utalt -, vajon mi az oka annak, hogy késlekedés történt a kormány részéről. Miért kellett elutazni az Ecofin-ülésre ahhoz, hogy Magyarországon a pénzügyminiszter úr véleménye erről a kérdésről megváltozzon, hiszen azt követően már több európai uniós országban bejelentették, hogy garanciát vállalnak ezekre a betétekre. Remélhetőleg maga az ülés is meggyőzte a pénzügyminiszter urat és a kormányt, és remélhetőleg az a szerda reggel megjelenő, nagy példányszámú magyar újság is, amelyben a legnagyobb ellenzéki párt elnöke ezt a kérdést már felvetette. (Derültség az MSZP soraiban.)

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Szeretném önnek is elmondani, ha nemcsak beszélünk és kommunikálunk, hanem törvényjavaslatokat hozunk az Országgyűlés elé, akkor ön is láthatja, hogy van együttműködés, és az ellenzékben van készség arra, hogy támogassa a kormánynak azokat a javaslatait, amelyek az emberek, a magyar vállalkozások érdekeit szolgálják. Abban az esetben, ha a pénzügyi válság kapcsán újabb javaslatok érkeznek az Országgyűléshez, meggyőződésünk, hogy az ellenzék azokat a javaslatokat, amelyek az ország érdekeit szolgálják, ugyanúgy fogja tudni támogatni, mint ahogy a Fidesz-frakció ezt a javaslatot is meg fogja szavazni.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Kóka János képviselő úré a szó. (Dr. Kóka János: Tévedés!) Visszalépett? Jó.

Kérdezem, hogy kíván-e még valaki felszólalni. (Nincs jelentkező.) Több felszólaló nem jelentkezett.

Miniszter úré a szó.

DR. VERES JÁNOS pénzügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ha megengedik, három dologra szeretnék reagálni az elhangzottakból.

Miután Magyarország európai uniós tagország, azt gondolom, az is fontos, hogy az ország a különböző döntéshozataloknál az összehangolt európai álláspontot képviselje. Tekintettel arra, hogy ebben a kérdésben kedd délutánig nem volt a 20 ezer eurót meghaladó értékben összehangolt álláspont, és a vita utolsó öt percében alakult csak ki az 50 ezer eurós értékhatárra vonatkozó egységes európai álláspont, azt gondolom, Magyarország részéről az volt a helyes, hogy hivatalosan a kormány nevében mindeddig a pontig nem foglaltunk el más álláspontot, mint ami a korábbi álláspontunk volt.

A második dolog: miután viszont kialakult az egységes álláspont, nagyon fontos, hogy a lehető leggyorsabban teljesítsük az ezzel kapcsolatos jogalkotási kötelezettségünket. Éppen ezért köszönöm is az Országgyűlésnek, hogy ezt Házszabálytól való eltéréssel a mai napon megtehetjük.

A harmadik reagálásom: Tállai képviselő úr biztos lehet benne, hogy nem a magyar sajtótermékek közül akármelyikben megjelent akármelyik cikk, akármelyik politikusra való hivatkozással befolyásolta a kormány döntését ebben a kérdésben, hanem az ország érdeke, az ország lakóinak és vállalkozásainak az érdeke befolyásolta a kormány javaslatának a megfogalmazását. Köszönöm, hogy az Országgyűlés ebben a kérdésben várhatóan egyetértésre fog jutni a következő percekben.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: A vitát lezárom. Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatalok következnek.

Először a benyújtott módosító javaslatokról határozunk. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e ezeket az ajánlás 1. és 2. pontjai szerint, melyeket az előterjesztő támogat.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatokat 369 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta.

Most a zárószavazás következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a T/6514. számú előterjesztést annak imént módosított szövege szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 369 igen szavazattal, 1 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Az előterjesztő indítványozta a törvény sürgős kihirdetését. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e ezzel. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 367 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül úgy határozott, hogy az Országgyűlés elnöke kérje a törvény sürgős kihirdetését a köztársasági elnöktől.

Az Országgyűlés elnöke a képviselőcsoportok vezetőinek indítványa alapján előterjesztette határozati javaslatát az e-Befogadásügyi eseti bizottság a magyarországi digitális szakadék csökkentéséért elnevezésű eseti bizottság tisztségviselőinek és tagjainak megválasztására. Ezt H/6515. számon megkapták.

Felkérem Podolák György jegyző urat, hogy ismertesse a javaslatot.




Felszólalások:   197-199   199-207   207      Ülésnap adatai