Készült: 2024.04.19.21:35:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2017.10.30.), 30. felszólalás
Felszólaló Cseresnyés Péter (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSERESNYÉS PÉTER nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Nagyjából tudom a kérdések tartalmát, hiszen nem tudom, hányadszor több tucatszor teszi fel hasonló témakörben a kérdéseit, vagy próbálja feszegetni azt a kérdéskört, amit most is feszegetett. Érdekes önt hallgatni, önöket, szocialistákat hallgatni, amikor a magyar munkavállalókról értekeznek, de ne feledjük el, hogy az önök kormányzása idején ebben az országban körülbelül 750 ezerrel kevesebben dolgoztak, mint ma. Az MSZP-kormány pedig sok esetben munka helyett csak segélyt adott. Emlékeztetném képviselő urat arra, hogy a Gyurcsány-Bajnai-kormányok teljes hivatali ideje alatt mindösszesen 2 százalék volt a nettó reálkereset-emelkedés.

Mindemellett felhívnám a figyelmét arra is, hogy a munkanélküliség a rendszerváltás óta még soha nem volt annyira alacsony, mint a mai napokban. A bővülő foglalkoztatás mellett a munkavállalói jövedelmek növekedése is kiemelkedőnek tekinthető. 2010 és 2016 között a családi adókedvezményekkel együtt a reálbérek közel 24 százalékkal emelkedtek az országban, és az idén az év első nyolc hónapjában is több mint 10 százalékkal emelkedett a reálbér.

(14.20)

Ha ezt az egész évre kivetítjük, akkor hét év alatt a bérek vásárlóértéke közel 36 százalékkal növekedett. Emlékeztetni szeretném önt arra is, hogy az önök idejében ‑ most nemcsak a Gyurcsány- és Bajnai-kormányokról beszélek, hanem a 2002 és 2010 közötti időszakról, azaz egy évvel hosszabb időszakról, mint a mostani két Orbán-kormány időszaka ‑ a reálbérek mindösszesen 14 százalékkal növekedtek, ez volt az önök teljesítménye, tehát 2002 és 2010 között, az önök idejében mindössze 14 százalékkal növekedtek a reálbérek. Úgy, hogy közben az életpályamodellek segítségével, az életpályaprogramok se­gít­ségével a közszférában is jelentős mértékben emel­kedtek az elmúlt időszakban a bérek akkor, ami­kor a gazdaság lehetővé tette a közszférában való bér­emelést. Ez az elmúlt időszakra, az elmúlt egy évre vetítve azt jelenti, hogy több mint 10 százalékkal növekedtek a bérek a közszférában, majdnem azt lehet mondani, hogy a reálbérek emelkedésének húzóágazata a közszférában volt.

Természetesen fennállnak ma is sajnos örökségképpen és az örökségből eredően a területi bérkülönbségek, de az elmúlt időszakban ez a különbség jelentős mértékben csökkent. Ott növekedtek jobban a bérek, azokon a területeken, földrajzi térségekben növekedtek jobban a reálbérek, ahol lényegesen alacsonyabbak voltak a bérek, mint az ország más területén. A területi bérkülönbségek tehát jelentős mértékben csökkentek, többek között a minimálbér és a garantált bérminimum emelésének hatására, az elmúlt év végén hozott adócsökkentés és bérmegállapodás hatására.

Természetesen az a kritika, amit ön megfogalmazott a többségi állami tulajdonú gazdasági társaságok vezető állású munkavállalói javadalmazási rendszerének megújításáról, messze elkerüli a valóságot, mert abban az időben, amikor szükség volt arra, hogy behatároljuk, limitáljuk az ott megszerezhető vezetői bérek nagyságát, akkor ezt meg kellett tenni. Éppen azért, mert a versenyszféra követeli azt, hogy jó minőségű munkát adjanak a vezetők is, így az állami szférában dolgozóktól is elvárható ez, utána kellett természetesen úgy emelnünk ezt a bért, hogy közben a premizálást beszűkítettük, tehát az alapbérben kapják meg a bért a vezető munkavállalók úgy, hogy közben nagyon komoly ellenőrzését valósítottuk meg az ott elérhető bér mellett az ottani teljesítménynek is. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.)

Úgyhogy, képviselő úr, azt szeretném mondani, hogy az elmúlt időszakban a számok, a tények, az intézkedések pontosan azt cáfolják, amit ön rendszeresen kritikaként megfogalmaz a kormányzat munkájával szemben. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai