Készült: 2024.03.29.11:51:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2011.11.14.), 50. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Kérem, jegyzeteljen, mert akkor megint nem fogja tudni megjegyezni, és ismét megkérdezi. (Derültség, taps a kormánypártok soraiban.)

Tisztelt Ház! A kormány vagyonpolitikai céljai és prioritásai világosak. Az állami vagyonnal felelősen és a nemzetgazdasági szempontokat szem előtt tartva kell gazdálkodni. Hogy ezt a szemléletet képviselő úr nehezen tudja értelmezni, nem csodálom, hiszen az önök kormányzása ezzel szöges ellentétben álló politikát vallott és gyakorolt, a vagyonfelélés politikáját.

A jelenlegi kormány a gazdaságilag ésszerű és indokolható esetekben a korábban privatizált stratégiai vállalatokban hangsúlyosabb tulajdonosi szerepvállalásra törekszik. Azt talán képviselő úr is elismeri, hogy a járműipar nem csupán Magyarországon, hanem a teljes közép-európai régióban is vezető ágazat. Hatásai a gazdasági teljesítményben, a foglalkoztatásban és a beszállítókon keresztül a kis- és középvállalkozói szektorban is kimagaslóak más iparágakkal való összevetésben.

A mintegy százezer főnek munkát adó hazai járműipar 80-90 százalékban exportra termel, nagyban hozzájárul a külkereskedelmi mérleg kedvező alakulásához. A gyártás mellett jelentős az ágazat szerepe a magyarországi kutatás-fejlesztés színvonalának megőrzésében és fejlesztésében is.

A Rába Holding tehát egy stratégiai szempontból meghatározó iparág fontos szereplője. Jelentős meglévő kapacitásokkal, kiterjedt hazai és nemzetközi kapcsolatrendszerrel, beszállítói hálózattal, versenyképes tudásháttérrel bír. A kormány célja, hogy továbbfejlessze és hatékonyan használja a Rába kedvező technológiai adottságait, erősebbé téve hazai és nemzetközi piaci pozícióinkat.

Képviselő úr felvetette a MOL esetét, ami azonban mind nagyságrendben, mind geopolitikai vonatkozásában nem vethető egybe a Rába ügyével. Ugyanakkor mindkét tulajdonszerzésben megmutatkozik az a közérdeket szolgáló közös szándék, hogy a kormány az állami vagyon növelését, a hosszú távú értékteremtést tekinti feladatának. Felhívom képviselő úr figyelmét arra, hogy a részvényárfolyamok alakulását az utóbbi időben sokkal inkább a nemzetközi gazdasági fejlemények befolyásolták, semmint egy vállalat tényleges teljesítménye.

Megértem, hogy önben nosztalgia támadt a közpénzekkel való tőzsdézés iránt, hiszen a nyugdíjvagyonnal is ezt tették, amikor annak kezelését a bankokra bízták. (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiban. - Taps a kormánypártok soraiban.) A Rába esetében azonban nem az árfolyamnyereséget vagy -veszteséget mérlegeljük, ez ugyanis nem szempont stratégiánkban. Hogy a tőzsdéről vásároljuk fel a Rába-részvényeket, annak egész egyszerűen az az oka, hogy a cég részvényei a tőzsdén vannak forgalomban, a megszerzendő tulajdonrészt pedig egyáltalán nem akarjuk értékesíteni. Tehát hol van itt akkor szó tőzsdézésről?

Képviselő úr állításával ellentétben ezek a tulajdonszerzések egy forintot sem vesznek ki az emberek zsebéből, éppen ellenkezőleg. (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiban.) A megszerzett társasági vagyon a közösség vagyonát képezi, az ország boldogulását és versenyképességét növeli. Ez a vagyon nem tűnik el, ahogy az önök kormányzása idején például a privatizált Budapest Airportból befolyó bevételek eltűntek. Ez a vagyon ugyanis nem a költségvetés kozmetikázását, hanem a közérdek érvényesítését szolgálja.

Kérem a tisztelt Házat, hogy abban a nem várt esetben, ha képviselő úr nem fogadja el a válaszomat, válaszomat elfogadni szíveskedjenek.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai