Készült: 2024.04.19.21:50:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2003.09.29.), 32. felszólalás
Felszólaló Dr. Szanyi Tibor (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZANYI TIBOR földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselő Úr! Valóban egy olyan kérdést vázolt föl az interpellációjában, ami egyébként a kormányzat gondolkodásának a homlokterében van. Két dologról kell beszámolnom, az egyik a már meglévő elképzelések és intézkedések világa, de azt hiszem, sokkal inkább arról kellene beszélnünk, ami a jövőt illeti, hiszen az ön kérdései is főképpen eköré csoportosultak.

Az erdőtelepítés támogatási rendszere eddig is tartalmazott és a jövőben is tartalmazni fog olyan, főképpen fajtapolitikai elveken alapuló megkülönböztetést, amely egyébiránt a nemzeti lelkületünknek is megfelelően az őshonos fajták telepítését vagy előnyben részesítését szolgálja. Itt vannak az egyes fajtacsoportokra megfogalmazott, meghatározott normatív támogatási mértékek, és ezeket a mértékeket hosszabb távon is működőképesnek látjuk, ezek megváltoztatását nem tartjuk szükségesnek. Erre persze képviselő úr sem tett indítványt, csak jelzem, úgy tűnik, hogy ez jól működik.

Viszont mindenképpen felmerül az az igény, hogy az európai uniós csatlakozásunkat követően be kell illesztenünk a magunk erdősítési gondolkodását az európai léptékbe.

 

(13.50)

 

Itt tudvalevőleg elég nagyok a lemaradásaink. Azt gondolom, hogy azok a számok, amelyek előttünk vannak, tudományos alapon körülbelül 750 ezer hektár erdőtelepítésre alkalmas területet látnak ma Magyarországon. Nekem az a becslésem, könnyen meglehet, hogy ez a terület akár ennél nagyobbra is duzzadhat, akár 1,5 millió hektárra is, már csak azért is, mert a hagyományos erdőkön túlmenően az Európai Unió is kiemelten támogatja azon erdőnek nem feltétlenül minősülő, de mégis valahol az erdészet világába tartozó energianövényeknek a telepítését, ültetését, amelyek egyébként kettős hasznosításúak.

A továbbiakban két olyan programunk van, amelyekben foglalkozik a kormányzat - de hangsúlyozom, az Európai Unióval karöltve - az erdőtelepítések felfuttatásával. Az egyik ilyen a nemzeti vidékfejlesztési terv, a másik pedig a strukturális alapokhoz kötődő agrár- és vidékfejlesztési operatív program. Mind a két programnak vannak erdőfejlesztési, erdőtelepítési elemei, azonban azt valóban én sem merném kimondani, hogy ez lenne igazából ennek a két tervnek az arculata vagy markáns meghatározója. Nyilvánvalóan itt a kezdeti tapasztalatok mentén korrekciók előfordulhatnak.

Viszont arról is szeretnék beszámolni, hogy a tárcán belül folyik egy olyan gondolkodás, hogy milyen innovációs munkával lehet az erdőtelepítések felgyorsítását elősegíteni. Bizony-bizony azt kell mondjam, hogy a XXI. század is már hozott olyan technológiákat, például gondolok itt az úgynevezett mikorrhizációs technológiákra, amelyek következtében egyrészt a telepített erdők jóval nagyobb hányada tud megmaradni a természet kihívásaival szemben, továbbá, ahogy ön is említette, sokkal gyorsabban képesek növekedni. Ezeknek az új technológiáknak a felfuttatására pedig a jövő esztendei költségvetésben, pontosabban nem annyira a költségvetésben, hanem a költségvetéshez tartozó támogatási logikákban fogunk kellő hátteret adni.

Remélem, képviselő úr, elfogadja ezt a választ. Nagyon bízom benne, hogy ha nem is robbanásszerű, de mindenféleképpen egy kimutatható előrelépést sikerül majd ezen a területen elérni. Én magam személy szerint egyébként kiemelt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) figyelemmel fordulok ezen terület iránt.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai