Készült: 2024.04.25.05:32:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2020.03.09.), 124. felszólalás
Felszólaló Schanda Tamás János
Beosztás Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Nagy öröm számunkra, hogy a magyar emberek teljesítményét és a kormány munkáját végre az ellenzék is méltatja, ahogyan ön is elismerte az imént.

(16.30)

Ugyanis Magyarország jobban teljesít a bérnövekedés terén is. 2010 óta a családi kedvezménnyel számolt nettó keresetek több mint 90 százalékkal emelkedtek, és ez az adat is jól mutatja azt, hogy egyre jobb Magyarországon élni, a családok anyagi helyzete folyamatosan javul.

Az intézkedéseknek köszönhetően a rendszerváltás óta először haladja meg a foglalkoztatottak száma a négy és fél milliót. 2010-hez képest mintegy 840 ezer fővel többen dolgoznak, a reálbérek pedig 83 hónapja folyamatosan nőnek. A kormány foglalkoztatást segítő intézkedéseinek az eredményeit az Európai Bizottság is elismerte a legfrissebb országjelentésében.

Tisztelt Képviselő Úr! Érdekes, hogy amikor önök voltak kormányon, semmifajta problémát nem tapasztaltak a független Központi Statisztikai Hivatal működésével és módszertanával kapcsolatban. Mondjuk, az akkori mutatókat valószínűleg jobbnak látták volna nem is publikálni. Mert nézzük az adatokat, tisztelt képviselő úr! 2004-ben, amikor ön volt a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter, a munkanélküliség szintje a jelenleginél lényegesen rosszabbul, 6 százalék körül alakult. A jóval 60 százalék alatti, 56,6 százalékos foglalkoztatási rátával pedig az Európai Unió sereghajtói közé tartozott Magyarország. Az uniós csatlakozás évében csak Bulgáriát, Máltát és Lengyelországot előztük meg a foglalkoztatás terén, szemben a napjainkban mért 70 százalék feletti, uniós átlagot meghaladó rátával.

Tisztelt Képviselő Úr! 2010 óta a nettó keresetek reálértéke a családi kedvezmények figyelembevételével átlagosan közel 60 százalékkal nőtt. Újra emlékeztetném önt, hogy a balliberális kormányok idején, 2002-től 2010-ig a reálkeresetek mindössze 13,8 százalékkal növekedtek. Ez pedig egyértelműen azt mutatja, hogy a polgári kormányok alatt több mint négyszer akkora volt a reálbér-növekedés, mint az önök kormányzása alatt. Az Európai Bizottság jelentése szintén elismerte  ahogy már mondtam  a bérek növekedését, amelyben nagy szerepet játszott a minimálbér és a garantált bérminimum folyamatos emelkedése.

Tisztelt Képviselő Úr! A kormány legfontosabb célja a foglalkoztatás és a bérek növelése. A felelős politikának köszönhetően, a gazdasági növekedés és az adócsökkentések hatására a minimálbér és a garantált bérminimum tavaly, valamint idén is 8-8 százalékkal tovább emelkedett. Ennek köszönhetően pedig a magasabb bérkategóriákban is érdemi növekedés közvetkezett be.

Tisztelt Képviselő Úr! A Központi Statisztikai Hivatal keresetstatisztikai adatait évtizedek óta nemzetközileg elfogadott és kialakított módszertan szerint állítja elő. A KSH a 2009-től megújított keresetstatisztikai adatgyűjtését is több forrás alapján végzi. A havi létszám- és keresetinformációkat a NAV-tól átvett úgynevezett járulékbevallásokból, a költségvetési szervek vonatkozásában pedig a Magyar Államkincstártól átvett adatokból állítja elő és publikálja. Ezzel párhuzamosan a korábbi havi intézményi munkaügyi adatgyűjtést pedig kivezette.

A fejlesztésnek köszönhetően jelentősen csökkent az adatszolgáltatói teher, másrészt az adatforrás rendkívüli információtöbblettel bír a korábbihoz képest. Olyan alapinformációk válhattak így számíthatóvá, amelyek eddig nem álltak rendelkezésre a KSH adatgyűjtésében. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai