Készült: 2024.04.16.13:00:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2007.12.04.), 40. felszólalás
Felszólaló Dr. Orosz Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:15


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. OROSZ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Immáron sokadik költségvetés sokadik részletes vitáján veszek részt, és keresem magamban az emlékeket, hogy vajon ha most kimennék, és nem lennének ilyen előzményeim, majd bejönnék ide, akkor tudnám-e, hogy itt most a költségvetésről van szó, hogy annak milyen vitája zajlik. Hiszen előttem éppen egészségügyi szakkérdésekben vitatkoztak, azt megelőzően hozzászólások hangzottak el önkormányzati kérdésekben, makrogazdasági kérdésekben, egy kicsit úgy, mint a megelőző általános vitában.

Ehhez képest én most néhány környezetvédelmi kérdéssel kívánok foglalkozni, de úgy néz ki, hogy ez a mi tárgyalási struktúránk. Nem ártana majdan ezt akként is végiggondolni, hogy vajon hogyan járul hozzá egy társadalomvezetés megértéséhez, hogyha egy ilyen fontos ügyben, mint az Országgyűlés költségvetése, ilyen nehezen követhető struktúrában vitatkoznak az ország képviselői, az országgyűlési képviselők.

Az általános vitában a költségvetés kapcsán a környezetvédelem ügyét, aki itt volt, talán visszaemlékszik rá, én a halászléhez hasonlítottam - szeretném mondani, hogy úgy néz ki, hogy ez egy jó halászlé lesz -, és ebben a környezetvédelmet a só szerepével azonosítottam, nevezetesen, hogy az a lényeg, hogy mindenben benne legyen. Éppen ezért a költségvetés kapcsán már egyszer megejtett szavazásoknál minden olyan indítványt, amely a környezetvédelmet úgy kívánta volna megoldani, hogy ide akarja rakni a környezetvédelmi tárcához, azt is elutasítottuk, de természetesen azt is, amely környezetvédelmi célokat szolgáló, más költségvetési fejezetben lévő pénzeket más célokra akart volna felhasználni. Ennek megfelelően azt tudom mondani, hogy biztos, hogy ebben a halászlében víz is van, hal is van, paprika is van, hagyma és só is van. Ezt egyébként az eddigi vita is mutatja, úgy néz ki, hogy sikerül elkerülni azt, hogy lényeges elemek kimaradjanak ebből a költségvetésből.

Ennek megfelelően a környezetvédelmi ügyeket illetően lehetőség nyílik egy megnövekedett létszámú természetvédelmi őrszolgálat alkalmazására, ez reálisabbá teheti bizonyos természetvédelmi hatósági feladatok ellátását, és nagy örömünkre szolgál, hogy - figyelemmel a közben elfogadott Vásárhelyi-tervről szóló törvényre is - a Vásárhelyi-terv korábbiakhoz képest sokkal realisztikusabb végrehajtásának is megmaradt a költségvetési háttere.

A költségvetéssel párhuzamosan persze jó néhány olyan törvényt is tárgyaltunk, és olyan döntést is hoztunk, amely a környezetvédelem ügyét sokkal kedvezőbb feltételek közé helyezi a jövőt illetően. Itt is szeretnék utalni arra, hogy megalkottuk a Fenntartható Fejlődés Tanácsáról szóló országgyűlési határozatot, és szeretném itt, e plénumon is kérni valamennyi parlamenti frakciót, hogy a házelnök asszonnyal közösen az ebből eredő további feladatainkat mielőbb csináljuk meg.

(10.20)

Ezen túlmenően pedig elfogadtuk a jövő nemzedékek országgyűlési biztosának új intézményét is. A költségvetési fedezet és egy megváltozott intézményi feltételrendszer fogja tehát a jövőt illetően biztosítani e fontos ügy megvalósítását.

Természetesen azért nem lényegtelen a finomhangolás, mert azt azért biztos nem lehet elmondani, hogy egy törvényjavaslat előkészítői ilyen szerteágazó, sok-sok feladatot érintő ügyben minden kérdést megfelelően mérlegeltek és megfelelően súlyoztak. Ennek megfelelően néhány olyan indítványt fog a Magyar Szocialista Párt frakciója támogatni, amely bizonyos hangsúlyváltást jelent, a fő tendenciát értelemszerűen nem érintve.

Az egyik ilyenről Szabó Lajos képviselő úr első szólóként is tett említést, nevesen a belvíz korábban sok gondot okozott a földeken, de aztán kiderült, hogy nemcsak a földeken tud nagy gondot okozni, hanem bizony a belterületen is. Elkezdődött egy belterületi vízrendezési folyamat, amelynek a folytathatóságára a tervezet összeállítói nem helyeztek kellő hangsúlyt. Mi azt gondoljuk, hogy annak érdekében, hogy ezt a valószínűleg egyre markánsabban megjelenő problémát kezelni tudjuk, nem lehet szüneteket iktatni a programba. Ennek megfelelően erre a célra javaslataink szerint a 2008. évi költségvetésbe is be kell állítani egy 500 millió forintos összeget.

Ha már vízről van szó, fontos az is, hogy egészséges ivóvíz jusson minden helyre. E tekintetben is sok-sok program indult el. Azt gondoljuk, hogy Tatai-Tóth András, Zatykó János és Pál Béla képviselőtársaink megalapozott indítványát támogatnunk kellene a jövőt illetően. Az egyeztetések alapján úgy tűnik, hogy az általuk megcélzott programok, az ivóvízellátás-fejlesztési programok folytatásához mintegy 350 millió forintot akkor is érdemes kihasítanunk az országos környezeti kármentesítési programból, ha azt is tudjuk, hogy annak a folytatása is fontos. Mérlegelve a mérlegelendőket, úgy tűnik, hogy ez az összeg nem veszélyezteti annak a programnak a folytatását sem, ugyanakkor mégis lehetőség lesz ezen ivóvíz-fejlesztési programok továbbfolytatására.

Vitáról van szó itt a Házban, ezért engedjék meg, hogy két ügyet még megemlítsek. Az ország talán egyik legfontosabb környezeti eleme a víz, a másik talán az erdő. Karsai képviselő úr érdekes és megfontolást igénylő dolgokat fogalmazott meg. Meggyőződésem ugyanakkor, hogy az, amit javasol, sajnos nem képes megvédeni az erdőt. Nem az a jellemző, hogy a fűtési kényszertől hajtott emberek lopják a fát, sajnos sokkal inkább ennek az üzleti ága van jelen, és azon a problémán az általa benyújtott, egyébként szerintem is megfontolandó javaslat nem tud segíteni.

Azt érdemes a gondolatai közül magunknak megjegyezni, és a jövőt illetően nemcsak megjegyezni, hanem forgatni és végiggondolni, hogy bizony ha egy fűtési technika mellett támogatjuk azokat, akik annak az árára tekintettel gondban vannak, akkor ezt a gondolatot a fűtés egészére is érdemes lesz érvényesíteni. Nem tartom egyébként valószínűnek, hogy erre itt és most, ennek a költségvetésnek a keretei között lesz lehetőség.

A másik, halászléről is beszéltem, vízről is. Ellenzéki képviselőtársaimra nagy-nagy tisztelettel figyelnek horgász és halász barátaim, akik kezdeményezték - a halászati-horgászati parlamenti nyílt nap közös állásfoglalásának megfelelően - a halgazdálkodási célú pénzek némi kiegészítését. Ezt az első körben beterjesztették. Amennyiben ennek megvan a megfelelő forrása a második kört illetően, azt gondolom, én ezt személyesen - halász és horgász barátaim instrukcióit is figyelembe véve - fogom tudni támogatni.

Nyilván Puskás Tivadar nem úgy gondolta, ahogy én gondoltam. Arannyal kezdte és Madáchcsal zárta; én magam is azt az idézetet szerettem volna mondani, hogy: "Mondottam, ember: küzdj és bízva bízzál!" Ez nem aktuálpolitikai kérdés, ez a rendszerváltozásunk kérdése. Mindenkinek elsősorban magáért kell felelősséget viselnie, és azt gondolom, hogy ha ezt így értette, akkor tökéletesen igaz.

A mi felelősségünk ezt némileg meghaladó. Egymással is küzdünk, de szerintem ez egy normális, jó kis költségvetés lesz, a lehetőségek és az egyébként sikeresnek tűnő konvergenciaprogram figyelembevételével. Ez egy felelős lépés lesz környezetünk védelme érdekében is.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai