Készült: 2024.04.19.21:18:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

308. ülésnap (2013.10.07.), 323. felszólalás
Felszólaló Magyar Zoltán (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  323  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Ezen a héten ismét egy újabb állami földbérleti mutyiról szeretnék beszámolni önöknek, hiszen a Fidesz-KDNP képviselőinek és a hozzá kapcsolható NFA-pályázatoknak annyi és oly vegyes módja van, mármint aszerint, hogy hogyan próbálják ezeket a földeket saját maguknak kijátszani, hogy gyakorlatilag minden napra juthatna egy napirend utáni felszólalás.

Legutoljára Somogyországból érkeztek a hírek, óriási botrány keletkezett a múlt héten abból, hogy önök Somogyban is képesek voltak egy új módszerrel saját magukhoz juttatni az állami földeket.

(20.50)

Jelesül most Babócsáról szeretnék röviden megemlékezni. A főszereplők R. Dorottya és R. Nóra, illetve V. Gábor. Ők hárman, akik kulcsfigurái ennek a történetnek. A két hölgy egyébként a kormányzati kommunikációban már megjelent kiválóan felfestett életúttal, és remek lehetőségek előtt álló hölgyekről van szó, akiket már-már hősként emelt fel az állítólagos rágalmakra válaszként a kormány, miszerint mi baja a Jobbiknak azzal, ha két fiatal egyetemista Budapestről vidékre visszatér, állami földeket kap, és elkezd gazdálkodni. Hát ezzel semmi problémánk nem is lenne, ha nem tudnánk, hogy ez a két hölgy éppen annak a volt téesznek, ma már kft.-nek és zrt.-nek, ugye, két külön cégről van szó, a tulajdonosa, édesapjuk az ügyvezető, illetve tulajdonos ezekben a cégekben. Elég bonyolult a cégháló, de a családi név lépten-nyomon felbukkan, akármerre is nézünk.

Budapestről, ahol a lányok tanulnak, egyébként 247 kilométerre van Babócsa, Zalaegerszeg, amit a Facebook-bejegyzéseik alapján otthonuknak ismertek el, 115 kilométerre van Babócsától. Tehát semmiképp nem nevezhetők helyben élő családi gazdálkodóknak, úgy gondolom. Egyébként, hogy megfeleljenek az állami földbérletek pályázatainak, bejelentkeztek a nagymamához, elég életszerűtlen módon két különböző nagymamához jelentkezett be a két lány, de hát ez már természetesen a történet megszokott része önöknél.

A másik illető, akiről szól a történet, V. Gábor, ő a Duna-Dráva Nemzeti Parknál dolgozott még nem is olyan régen. Az ügynek ugye ez azért egy fontos szála, mert ezek most nemzeti parkos földek, amelyeket 10 évre újraoszt az állam. Na, már most adott a babócsai téeszből átprivatizált Biofarm Kft. és Határőr Zrt., amelyeknek az előbb említett hölgyek és urak tulajdonosai, részvényesei. Hogyan oldja meg az állam és ők azt az adott problémát, hogy azt ígérte a kormány, hogy helyben élő családi gazdálkodóknak adja oda a földet, de hát mégse okozzon nagy érdeksérelmet ezeknek a több ezer hektáron gazdálkodó cégeknek? Hát, rém egyszerű a történet, szétírjuk a saját családunkra, és így történhetett meg az, hogy külön-külön néven nyert a nagymama és nyertek az unokák is földeket. A gyakorlatban és valójában természetesen ugyanaz a téesz, ugyanazzal az állatállománnyal fogja megművelni ezeket a földeket.

Azt sem értettük egészen, hogy mondjuk, 50 hektáros területeket miért kell egyben bérbe adni; gyakran olyan területekről beszélek, ami három különböző táblában van, tehát nyugodtan nyerhette volna három külön gazdálkodó. Itt szeretném beszúrni még azt is, hogy jó néhány helyben élő, valóban gazdálkodásból élő vagy abból megélni kívánó ember is pályázott. Így duplán vétkesek önök, hiszen nemcsak hogy az ő életlehetőségeiket, a helyben maradás feltételeit nem biztosították számukra, a korábbi ígéretekkel szemben, hanem ugyanazokhoz juttatták vissza a földet, akik eddig is művelték, és több mint 3 ezer hektáron gazdálkodnak, túl azokon az állami földeken, amelyeket most ismét visszajuttattak hozzájuk.

Szintén aggasztóak voltak a hírek Marcaliból és a többi területről, ahol a Duna-Dráva Nemzeti Park földjeit osztogatták. Ugyanis nem egy gazdálkodó megerősítette azt az információt, hogy bizony annak esélye nincsen Somogyban állami földhöz jutni, a tízéves állami földbérleti szerződések közelébe se kerülhet, aki nem teszi le az egy évre járó területalapú támogatást előre. Természetesen nevét senki nem vállalta, hiszen ezek súlyos vádak. Én azon leszek, hogy ezekre bizonyítékokat is szerezzünk. Mindenesetre az elmondottakat, úgy gondolom, bőségesen alátámasztják azok, hogy mennyire tőkeerős és mekkora óriási kft.-k azok, amelyek csak nyerhettek Somogyban. Tényleg nem erről volt szó. Követeljük, most már sokadszorra, hogy egy igazságos, átlátható pályázati rendszert alakítsanak ki, hogy se Somogyban, se Magyarországon többet ilyen ne fordulhasson elő. A föld legyen a helyben élőké!

Köszönöm a szót. (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Úgy van. - Taps ugyanott.)




Felszólalások:  Előző  323  Következő    Ülésnap adatai