Készült: 2024.04.24.08:36:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2005.11.28.), 69. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás belügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:14


Felszólalások:  Előző  69  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Olyan ügyből akar politikai botrányt kavarni a Fidesz, ami nincsen. Nézzük a tényeket!

A Fiatal Baloldal miskolci szervezetének elnöke is beismerte, hogy valóban tett nagyképű, túlzott magabiztosságot sugárzó kijelentéseket, amelyek ugyanakkor nélkülöztek minden valós alapot. Soha nem beszélt a plakátragasztás kapcsán rendőrrel, ezt megerősítette egyébként a rendőrségnél azonnal elvégzett vizsgálat is. Ez egy fiatalember alap nélküli hencegése volt. A miskolci rendőröket terhelő ügy tehát nem létezik, az interpellációban felsorolt kérdéseire ezt a választ tudom adni.

De nézzük tovább! A Fidesz az előbbieket a múlt héten még összekapcsolta a makói nyomozással, ahol a rendőrség sajtórendészeti vétség megalapozott gyanúja miatt nyomoz ismeretlen tettesek ellen. A feljelentés oka az volt, tisztelt képviselő úr, hogy a helyi Fidesz-szervezet egyik sajtókiadványa nem volt bejelentve a törvény szerint előírt hatóságnál. A feljelentést követően, miután az egyik fideszes följelentette a másikat a rendőrségen, a rendőrség az ügyészség álláspontját kérte, és az ügyész szóbeli utasítást adott a nyomozásra, jelenleg pedig fokozott ügyészi felügyelet alatt nyomoz a rendőrség. A nyomozásnak a kiadvány tartalmához semmi köze nincsen, mégis a Fidesz azt próbálja sugallni a választóknak, hogy itt valamiféle kormányzati ráhatás van, vagy politikai üldözésre akarná a kormány használni a rendőrséget.

Tisztelt Képviselő Úr! Erről szó nincsen, ezt bizonyítja az is, hogy a sajtótörvényt hasonló módon megsértő tavalyi nagykőrösi esetben, amikor a Szocialista Párt aktivistája ügyében nyomozott a rendőrség, az ügyet vádemelési javaslattal adta át az ügyészség az illetékes bíróságnak. Képviselő úr, nyilván, amikor ezt az interpellációt megfogalmazta, illetve a múlt héten a fideszes vezető politikusok politikai támadásba kezdtek az ügy kapcsán, saját magukból indultak ki. (Domokos László: Szabályellenes a válasza!) Hiszen a médiában korábban megjelent Kövér Lászlónak, akkor még titkosszolgálati miniszternek a levele, amelyet a legfőbb ügyésznek írt, az akkori legfőbb ügyésznek, és azt kifogásolta 2000 januárjában miniszterként, hogy a fővárosi főügyész megszüntette a Juszt László ellen államtitoksértés miatt indított nyomozást. Vagy Mátrai Márta képviselő asszony, aki frakcióigazgatóként annak idején egy konkrét bűnügyben - a Népszavában megjelent -  egy konkrét bűnügyben kereste meg az akkori országos rendőrfőkapitányt, és leírta a saját álláspontját, hogy egy nyomozásban milyen lépéseket kellene tenni őszerinte mint Fidesz-frakcióigazgató szerint. Na, ezek voltak valóban a politikai nyomásgyakorlások a rendőrségre, akkor is helytelenítettem, ma is helytelenítem, tisztelt képviselő úr.

Tehát azt gondolom, hogy ezeket az ügyeket konkrétan, tényszerűen meg kell vizsgálni, és a válasz, amelyet önnek elmondtam, és ezek a dokumentumok, amelyeket itt bemutattam, azt hiszem, fényesen alátámasztják, hogy itt saját magukból indultak ki. Én belügyminiszterként a rendőrség bármely közvetlen vagy közvetett módon történő befolyásolását ilyen ügyekben nem engedem, eddig sem engedtem, ezután sem fogom engedni. Egyetlenegy hatóságnak van lehetősége a nyomozásban konkrét utasítást adni, ez törvényesen az ügyészség, az ügyészség ezt megteheti.

Egyébként, ha rossz a törvény, a médiatörvény jelen esetben, amelyre a makói ügyben is hivatkoztak, akkor meg kell változtatni. Az én ízlésemhez képest sem jó ez a törvényi szabályozás. Ha abban van egyetértés a négy párt között, hogy a médiatörvényhez hozzányúljanak, és ez ne legyen bűncselekmény, akkor természetesen lehetőség lesz majd más eljárásra, de addig csak és kizárólag a törvény az, aminek megfelelően a rendőrségnek dolgoznia kell.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  69  Következő    Ülésnap adatai